Az alábbi oldalon azon bejegyzéseink találhatóak ömlesztve, melyek az archívum tartalmát képezik, ezáltal nem találhatóak meg a BLOG részben, de ezen a felületen bármikor visszaolvashatóak.
Tartalomjegyzék
A fogágybetegségek figyelemfelkeltő tünetei
A fogágybetegségek, azaz a paradontális problémák a fogínyt és a fogakat rögzítő szöveteket érintik. Amennyiben azokat nem kezeltetjük időben, az súlyos fogvesztéshez vezethet. Az ilyen tünetek korai felismerése és kezelése rendkívül fontos annak érdekében, hogy megőrizzük a szájhigiéniát és az egészséges fogakat.
Már csak az a kérdés, hogy milyen figyelemfelkeltő tünetei vannak? Ebben a cikkben eláruljuk őket és kifejtjük, hogy mi a teendő az egyes problémák esetén.
1. Vérző fogíny
A fogínyvérzés az egyik leggyakoribb és legfeltűnőbb jele annak, hogy valami nincsen rendben a szájüregben. Ez főleg fogmosás közben és után, valamint fogselyem használatakor fordul elő, de nem ritka, ha valaki étkezés közben tapasztalja meg. A vérzés oka a gyulladás, amit a fogíny szélén vagy az alatt lerakódott bakteriális lepedék okoz. Amennyiben a fogíny hosszabb ideig gyulladásban marad, akkor gingivitis alakulhat ki. Ez könnyedén átterjedhet a mélyebb szövetekre, ami súlyos paradontitist okozhat.
Ez egy kezdeti figyelmeztetés, hiszen a vérző fogíny nem normális jelenség. Ilyenkor még sokkal hatékonyabban kezelhető a probléma, ezzel pedig megakadályozhatjuk számos egyéb súlyos fogágybetegség kialakulását.
A másik ok lehet a rossz szájhigiénia, ami az elégtelen szájápolás következménye. Ekkor a baktériumok megtapadnak a fogakon, a fogínyen, elszaporodnak a fogak körül, majd gyulladást okoznak.
2. Érzékeny, duzzadt és vörös
A gyulladás jele az is, ha a fogíny megduzzad, vörös lesz, érzékennyé válik. Ez már a bakteriális fertőzés következtében kialakuló tünetegyüttes. Ilyenkor a baktériumok felhalmozódása immunreakciót vált ki, amely során a szervezet megpróbálja leküzdeni a fertőzést. Az erek kitágulnak, aminek hatására több vér áramlik a területre, ami duzzadást okoz az íny felületén.
Amennyiben a problémát nem kezeltetjük időben, az visszafordíthatatlan károkat okozhat. Hiszen, ha a gyulladás tartós marad, akkor idővel a csontszövetek is érintettek lesznek. Ez csontkárosodáshoz, elhaláshoz vezethet, ami fogvesztéssel jár.
3. Visszahúzódó fogíny
Egy újabb jel a fogíny visszahúzódása, amikor a gyökerek láthatóvá válnak. Ez nemcsak esztétikailag jelenthet gondot, hanem azért is, mert így a fogak érzékenyebbé válnak a hideg és meleg, édes vagy savas ételekre, italokra. Ha a fogíny gyulladását nem kezeltetjük még a kezdetekben, akkor az említett fogíny visszahúzódik, ez a fogak rögzítéséért felelős szövetek elvesztéséhez vezethet. Nem tesz jót azonban a túlzott erővel történő fogmosás sem, hiszen az szintén károsíthatja a fogínyt, elősegítheti annak visszahúzódását.
4. Rossz lehelet és gennyes váladék
A krónikus rossz lehelet egyértelmű jele annak, hogy a szájüregben valami nincsen rendben. A fogágybetegségeknél a kellemetlen szagért a fogak körül megtelepedett baktériumok és gyulladásban lévő szövetek bomlása a felelős. Amennyiben a fogíny alatti területeken is felhalmozódik a lepedék, akkor még fontosabb, hogy minél előbb szakemberhez forduljunk.
Súlyos intő jel továbbá a fogíny és a fok közötti genny kialakulása, amely tályogosodást jelezhet. Akut fertőzés esetén a genny jelenléte egyértelmű jele annak, hogy a baktériumok túlzott mennyiségben vannak jelen, amelyek komoly fertőzést okozhatnak. Ebben az esetben azonnali, sürgős fogorvosi beavatkozásra van szükség, hiszen ha a fertőzés tovább terjed, akkor a csontok is érintetté válhatnak.
5. Mozgó és laza fogak
A fogak mozgása azt jelenti, hogy a fogágy vagy a fogakat tartó csont és szövetek már károsodtak. A betegség előrehaladtával, a csont pusztulása miatt azok instabillá válhatnak. Ha nem kezelik időben, a fogak végül kihullhatnak, azok pótlása körülmények és drága.
6. Változik a harapás
Az elmozdult fogak és a szerkezeti változások miatt észlelhető a harapás változása. Ez azt eredményezheti, hogy a fogak nem illeszkednek kellően egymáshoz, amely nehézséget okoz az étkezések során. Ahogy a fogágy pusztul, változik a fogak helyzete, a rágás fájdalmassá válhat. Sok esetben egyes ételeket is ki kell iktatnunk annak érdekében, hogy ne érezzük magunkat kellemetlenül.
A fájdalom nem mindig azonnal jelentkezik. Talán ez okozza a legfőbb problémát, hiszen aki nem jártas a témában, az nem biztos, hogy azonnal észleli a jeleket. A fogágybetegségek előrehaladott stádiumában a fogak körüli gyulladás és fertőzés miatt a rágás fájdalmassá válhat. Ez általában a fogak körüli szövetek nyomásérzékenységéből adódik.
Fogkő eltávolítás
A fogkő rendszeres eltávolításával megelőzhető a probléma. A fogkő sokkal erősebben kötődik a fogzománchoz, mint a lepedék, így azt nem lehet csak fogkefével eltávolítani. A megfelelő fogmosás és a fogselyem használatával a ragadós lepedéktől szabadulhatunk meg, a fogkő esetében speciális eszközökre lesz szükség.
Mivel azonban a fogaink felszíne változó, ezért nehéz őket csak úgy megtisztítani. Bizonyos mértékű lerakódásra mindenkinek számítania kell, főleg az arra hajlamos embereknek. A rendszeres fogorvosi ellenőrzéseknél azonban nemcsak ezt távolíthatjuk el, hanem megnézethetjük a fogágybetegségeket, hogy még időben felismerésre kerüljön a probléma.
Amennyiben bármelyik tünetet tapasztaljuk magunkon, érdemes mielőbb fogorvoshoz fordulni, mert a súlyos és visszafordíthatatlan károsodásokat okozhatunk magunknak. A korai felismerés azonban segítheti megelőzni a fogak elvesztését és a szájüreg egészségének romlását.
Otthoni fogápolás: 5 dolog, amit szinte mindenki rosszul csinál
A megfelelő szájhigiéniáról már számtalan cikk készült, arról azonban kevesen írnak, hogy a helyes szájápolás mellett milyen nagy szerepet kap a megelőzés. Kevesen tudják, hogy világszerte az iskolás gyermekek több mint 60%-a szenved valamilyen szájüregi betegségtől.
Igaz ez a felnőtt európai lakosságra, amelynek több mint fele szenved fogágybetegségektől, ennek következménye az is, hogy a szájüregi daganat a listán a 8. leggyakrabban előforduló rákos megbetegedés.
De vajon mik azok a lépések, amiket mindenki rosszul csinál, ha otthoni fogápolásról van szó?
Az alap tudnivalók
Többször elmondták már az orvosok, ahhoz, hogy valakinek egészségesek legyenek a fogai és szép mosollyal rendelkezhessen, a szervezet jólétét is biztosítani szükséges. Hiába élünk egy rendkívül fejlett világban, főleg Európában, ennek ellenére rendkívül magas a fogágybetegségben szenvedők aránya. Egy új kutatás bebizonyította, hogy 60-65 éves kor felett 70-85% is lehet azok aránya, akik nem jól vagy nem eleget mosnak fogat. Jelentős azok száma, akik nem megfelelően étkeznek, rendszeresen dohányoznak és még annál is több alkoholt fogyasztanak.
A felnőttkori fogvesztés a legtöbb esetben megelőzhető lenne, hiszen mindezt a fogszuvasodás és az egyéb fogágybetegségek okozzák. Előbbi az egyik leggyakrabban előforduló betegség az egész világon. A megfelelő szájhigiéniával azonban megőrizhetjük a fogaink épségét, az ínyünk állapotát, az állkapcsunk és a nyelvünk, valamint az ajkak és a lágyszövetek egészségét.
Azzal mindenki tisztában van, hogy a nem megfelelő higiénia komoly egészségügyi kockázatokkal járhat. Nemcsak a fogak egészségére van hatással, hiszen gyakran okoz szívinfarktust, rákos megbetegedést, valamint cukorbetegséget. Mindezek könnyedén megelőzhető lennének, ha betartanánk néhány alapvető szabályt. De vajon mit rontunk el a leggyakrabban?
1. Rossz fogkefét használunk
Az emberek nagy része azt gondolja, hogy bőven elég 30-40 másodpercig átvakarni a fogak felületét és azok már tisztává is varázsolódnak. A megfelelő típus kiválasztása azonban kulcsfontosságú, hiszen azzal már fél sikert érhetünk el. Mindenképpen olyat kell választani, amely puha sörtéjű, hiszen az hatékonyan védi az ínyt. Fontos továbbá a méret, hiszen a túl nagy nem fér be minden résbe, a túl kicsi pedig kényelmetlen lesz. Bár kétségtelen, hogy a minőségi márkák nem olcsóak, mégis jobban megéri befektetni, mint rendszeresen fogorvoshoz járni valamilyen szájüregi betegséggel.
2. Elkapkodjuk a fogápolást
A szájhigiénia nem egy sprintkvalifikáció, inkább egy maraton, tehát csak akkor lehetünk benne eredményesek, ha időt szakítunk rá. A szakértők szerint legalább napi két alkalommal – reggel és este – kellene megmosni a fogainkat. A folyamatnak minimum 3 percig kell tartania, ennyi idő alatt nagy valószínűséggel minden területet érintettünk a szájüregben. A mosolyunk szépsége a fogaink egészségén múlik, így nem siethetjük el a fogtisztítást.
3. Túl erős fogmosás
Másik probléma, hogy sokan túlzottan erősen dörzsölik a fog felszínét. Ezt nem szabad túlzásba vinni, ahogy a fogmosások számát sem. A kelleténél erősebb és többszöri mosás könnyen ellentétes hatást eredményez, amelynek során megkopik a fogzománc, a rágószervek pedig érzékenyebbé válnak. Tévhit tehát, hogy kizárólag erős dörzsöléssel tudjuk eltávolítani a lepedéket. Napi 3-4 alkalom a felső határ, ennél többször senkinek sem lenne szabad kézbe vennie a fogkeféjét.
4. Nem a helyes technikával tisztítjuk a fogainkat
Rengeteg páciens meglepődik azon, amikor kiderül, hogy a fogmosási technikája közel sem annyira jó, mint azt gondolta. Abban a tévhitben élünk, hogy ezt nem lehet rosszul csinálni. Pedig, ha csak ide-oda tologatjuk a szánkban a fogkefét, azzal nem sokra megyünk, hiszen megtisztulni nem fog, cserébe elhasználjuk a drága fogkrémet.
A legjobb erre a Bass-technika alkalmazása. Ennek során a fogkefét félig az ínyre, félig a fogra kell helyezni. A sörték mindig az íny felé nézzenek, a fogkefe pedig nagyjából 45 fokos szöget zárjon be a fogfelszínnel. Ezt követően körkörös mozgással, enyhe mozdulatokkal haladjunk egyik oldalról a másikra, majd vissza. Egy-egy terület 2-3 fogat takar, tehát a mozdulatot legalább 15-20 alkalommal meg kell ismételni.
Ehhez az kell, hogy a fogazatunkat 4 negyedre osszuk, mindegyikre egy percet szánjunk. Egy negyed esetében a tisztítás fél percig kívül, fél percig pedig belül történjen. Ez a minimum, a több sosem árt. A megfelelő fogkefét alkalmazva ezzel a módszerrel tökéletesen megtisztíthatjuk a fogazatunkat.
5. Csak a külső területre fókuszálunk
Nagy hiba, hogy sokan csak kívül mossák meg alaposan a fogaikat, hiszen úgyis csak az látszik. A rágószervek belső felszínén nagyobb eséllyel alakulhat ki fogszuvasodás, sőt, a fogkő is könnyebben megtelepszik rajtuk. Éppen ezért fontos nagy figyelmet szentelni erre a területre és legalább ugyanannyi ideig tisztítani, mint a külső felületet. Bár a felső felszín nem látszódik a tükörben, ugyanúgy a szájüreg részét képezi.
A leggyakrabban előforduló fogászati kezelések gyerekkorban
A fogászati kezelések gyermekkorban is fontosak. A megelőző barázdazárás és a fluoridkezelés szinte minden kicsi életében eljön egyszer. Persze ehhez hozzátartozik, hogy nem mindegy, milyen genetikát örökölt a gyermek.
Ha azonban a szülő figyel az otthoni higiéniára és a megfelelő táplálkozásra, valamint rendszeresen elviszi gyerekfogászatra, akkor máris sokat tett azért, hogy később se alakuljanak ki különféle betegségek a szájüregben.
De vajon melyek a leggyakrabban előforduló fogászati kezelések? Ebben a cikkben erről lesz szó részletesebben. Kifejtjük, hogy mikor érdemes fogorvoshoz vinni a kicsiket.
A barázdazárás fontossága
Amikor a gyermek genetikailag rossz fogakat örököl, akkor valamiért még a szuvasodásra is hajlamosabbak a fogai. Két megelőző kezelést alkalmazhatnak ilyenkor, az egyik a barázdazárás a másik a fluoridkezelés. Előbbit a tejfogakon ritkán alkalmazzák, hiszen inkább a maradandó fogakat védik fele a szuvasodástól. Megfigyelték, hogy gyermekkorban a mélyen barázdált őrlőfogak azok, amelyek először szuvasodni kezdenek. Ez akkor fordulhat elő, ha a fogak felszínén található, barázdáknak nevezett mélyedések mélyebbek, mint az átlag, ezáltal nehezebben tisztíthatóak, könnyebben összegyűlik rajtuk az ételmaradék, ami melegágyat képez a baktériumok számára.
Az első őrlőfogak akár már 5-6 évesen kinőhetnek, éppen ezért nem mindegy, hogyan és milyen rendszerességgel tisztítjuk és ápoljuk a fogaikat. A fogorvos észre fogja venni, ha a barázdák túl mélyen helyezkednek el, ekkor még tud tenni azért, hogy azokban ne rakódjanak le az ételmaradékok.
A barázdazárás során az elmélyült rágófelszíneket a fogszakorvos tisztítja meg, majd feltölti azokat egy speciális anyaggal, amivel védőrétegek képez a sérülékeny felszínen. A fájdalommentes eljárás kíméletes, senki számára nem jár kellemetlenségekkel. A speciális töltőanyag a fluorid, amely segíti megelőzni a szuvasodást. Fontos tudni azonban, hogy erre csak akkor van lehetőség, ha a fogak felszínén még nincs semmilyen szuvasodás. Amennyiben ez megtörténik, akkor esztétikai barázdazárásra vagy tömésre lehet szükség.
Mikor jöhet szóba a fluoridkezelés?
Erre az eljárásra akkor van szükség, ha a kicsiknek a fogai már nincsenek a megfelelő állapotban. Ez azt is jelenti, hogy a fogak érzékennyé válnak, megkezdődik a szuvasodás kialakulása, amely során sérül a fogzománc, elreped a fog. Ilyenkora az említett speciális védőlakk növelhet a fogak ellenállóképességét, kisebb az esélye annak, hogy a jövőben fogszuvasodás alakul ki.
Más kérdés, hogy vajon a gyerekeknek vajon tényleg szükségük van-e erre a kezelésre, de az biztos, hogy a kezelés biztonságos és fájdalommentes, tehát kárt nem fog okozni. Az ekkor a fogakra került fluoros lakk rászárad a fogakra, amiből ők semmit sem éreznek vagy nyelnek le, míg például az otthoni kezelés során ezt nem lehet elkerülni.
A túlzott fluoridfogyasztás hatására az anyag könnyen felhalmozódhat a csontokban, ami merevséget és fájdalmat okoz. Súlyos esetben a szalagok is elmeszesedhetnek, amely fájdalmat és mozgáskoordinációs problémákat okozhat. A fogorvos általi kezelés során azonban ez a veszély nem fenyeget bennünket, de az is igaz, hogy kizárólag akkor érdemes használni ezt a megoldást, ha indokolt.
Mitől alakulhatnak ki már gyerekkorban fogászati problémák?
A legtöbben tisztában vagyunk vele, hogy a rossz fog örökletes, de befolyással lehet rá az életmód, a cukor, a kávé, valamint a szénsav is. A gyerekek esetében a genetikát szoktuk okolni, a problémák nagy része erre vezethető vissza, amit sem a gyermek, sem a szülő nem tud befolyásolni. A kialakulás esélyét azonban lehet csökkenteni, ehhez azonban nagy odafigyelésre van szükség.
A fogszuvasodás kialakulásának megelőzésére már kicsi korban, a tejfogak első megjelenésénél oda kell figyelni, ellenkező esetben elkésünk és jön a szuvasodás folyamata. Az egészséges tejfog garantálja, hogy a gyermek helyesen tanul meg harapni.
Fontos azonban a helyes tisztítás, ezzel elősegíthetjük a zománcfejlődést, ami ekkor még nem fejeződik be, így a fogazat jóval érzékenyebb, hiszen nincsenek bennük ásványi anyagok. A naponta végzett fogmosással és a rendszeres ellenőrzéssel sokat tehetünk azért, hogy a gyermek felnőtt korában se szenvedjen a rossz fogak okozta kellemetlen tünetektől.
Milyen a jó fogkefe?
Amikor fogmosásra kerül a sor, akkor előtte veszünk egy fogkefét és egy fogkrémet, majd jöhet a tisztítás. Az fel sem merül az emberekben, hogy az adott típus nem felel meg az elvárásoknak, nem ápolja megfelelően a fogakat, ami végül problémát okozhat.
De vajon mit tehetünk azért, hogy a lehető legtovább épségben és egészségesek maradjanak? Az ápolt szájüreg nem csak a higiénia miatt fontos, hanem ezért is, mert ellenkező esetben a fogak szuvasodhatnak, begyulladhatnak, ami végül fogorvosért kiállt.
Milyen a jó fogkefe? Hogyan válasszuk ki a megfelelőt? Ebben a cikkben minden fontos kérdésre választ adunk.
Milyen sörtéjű fogkefét válasszunk?
Manapság rendkívül fontos az ápolt megjelenés, ennek ellenére hajlamosak vagyunk a tisztálkodásunkat gyorsan és gépiesen elvégezni. Néha azonban nem ártana megállni és utánanézni pár dolognak, hiszen számtalan újdonság segíti a tisztálkodásunkat. Így van ez a szájápolás területén, ahol megannyi új eszköz biztosítja számunkra a megfelelő higiéniát.
Gyerekként jó esetben nem a tv macitól tanultunk meg a helyes fogmosási technikát, hiszen nem a legkeményebb sörteszálú fogkefe lesz a legjobb megoldás. Ennek eredménye, hogy a lakosság nagy része ék alakú fognyaki kopásban szenved, amivel együtt fognyaki érzékenység alakul ki, amely heves fájdalommal jár, ha a fogazatot hideg, meleg, édes, vagy éppen savanyú dolog éri.
Aki évekig vagy évtizedekig helytelenül mos fogat, helytelenül kemény fogkefét használ, az biztos lehet benne, hogy a fogai már károsodtak, az ínye pedig visszahúzódott. Gyakorlatilag szétsúroltuk őket, ami miatt szabaddá vált a gyökérfelszín, érzékeny lesz, ráadásul esztétikailag sem néz ki túl szépen.
Felejtsük el a kemény sörtét
Az irányelvek azt mondják, hogy olyan fogkefével tisztítsuk a fogainkat, ami nem túl kemény, inkább puhább, hiszen ennek sokkal jobb a mosási hatékonysága, ugyanis ennek sok esetben jóval több a sörteszála a hagyományos változatokhoz képest. A sűrű szövés miatt a kefe nem karcolva tisztít, hanem töröl.
Érdekesség, hogy a fogakon található friss lepedéket akár még egy papírzsepkendővel is el lehet távolítani, tehát egyáltalán nincsen szükség kemény eszközökre. További előny, hogy a puhább fogkefék minimális nyomóerővel behajlanak, így a legkisebb egyenetlenségeket is meg tudjuk tisztítani, jobban követik a fogak domborulatait.
Fontos azonban, hogy ne kizárólag a sörteszálak keménységét vegyük figyelembe, hanem a fogkefe nyakát is. Azok a típusok, amik flexibilisek, esetleg merevek, de jól hajlanak, kevésbé irányíthatóak, ezáltal nem lehet velük a fogközöket teljes mértékben megtisztítani. A sörteszálak hosszúsága azonban váltakozó, a rövidebbek nem biztos, hogy annyira hatékonyabban políroznak.
Másik lényeges szempont a fej nagysága, hiszen minél kisebb a fej, annál nagyobb az esélye annak, hogy a hátsó fogakat is megfelelően meg tudjuk tisztítani. A legjobban használható fogkefe egyenes és kisfejű, a sörteszálak egyenlő hosszúságúak, sűrűk és puhák.
Néhány esetben szükség lehet még speciális megoldásokra, főleg, ha a fogazat nagyon torlódott, esetleg kicsi a szájnyílás vagy a hátsó fogak nehezen elérhetőek. Fogszabályozó vagy pótlás viselése esetén egycsomós fogkefét érdemes használni. Ez a típus egy sörtecsomót tartalmaz, tehát úgy működik, mint egy hajlított ecset. Ennek segítségével alaposan megtisztíthatjuk a fogfelszínt.
Nem minden a fogkefe
Bár sokan azt hiszik, hogy az ideális fogkefe bőven elegendő, azért nem mindegy, hogy milyen gyakran és hogyan használjuk azt. Lefekvés előtt és felkelés után nagy szükség van rá, de még ez sem elég a fogazat egészségének megőrzéséhez. A fogkefe ugyanis kizárólag a rágófelszínt képes tisztítani, emellett az ajak és a nyelv felületét tehetjük higiénikusabbá, de az approximális felszíneket nem érjük el vele. Ide már fogselyem vagy fogköztisztító kefére van szükség.
Már csak egy dolog marad, mégpedig az, hogy önmagunkat ellenőrizzük. A legtöbben úgy hisszük, hogy tökéletesen mossuk a fogunkat, ezt azonban igen kevesen tudják megvalósítani. Nem árt tehát néha utánajárni annak, hogyan távolítható el teljes mértékben a lepedék. A féléves fogászati ellenőrzésen kérhetünk segítséget ehhez, de az úgynevezett plaque-festő tabletta is jó választás lehet, amely az el nem távolított lepedéket festi színesre, így látható, hogy hol maradt szennyeződés.
Létezik olyan tabletta, amely képes különbséget tenni a régi és a friss lepedékek között. Ez a termék kiváló választás, ha ellenőrizni szeretnénk magunkat, hiszen kiderül, hogy vajon mennyire tökéletes a fogmosási technikánk.
Szájhigiéniai kezelések
A fogmosás során a megfelelő eszközök, az időtartam és a helyes technika alkalmazása mellett tehát nem árt gyakran eljárni a fogorvoshoz, aki nagy segítséget nyújthat az egyénre szabott fogápolási rutin kialakításában. Az átfogó tanácsadáshoz hozzátartozik a fogkő-eltávolítása, a megfelelő szájápolási eszközök kiválasztása, valamint a fogmosási technika betanítása.
Ehhez azonban rendszeres látogatásra van szükség, minimum évi két alkalommal, fogszabályozó vagy probléma esetében ennél is többször.
Kivehető vagy rögzített fogszabályzó: melyik a jobb választás?
Van, hogy két típusú fogászati kezelés között kell eldönteni, hogy számunkra melyik az ideálisabb megoldás. Ilyenkor két kérdést kell feltenni magunknak. Az egyik, hogy melyik kezeléstől várhatjuk a megfelelő eredményt, a másik pedig, hogy mi van akkor, ha a másikkal is elérhetjük ezt, de az macerásabb, drágább, esetleg fájdalmasabb.
Mindegyik beavatkozásnak megvan az előnye és a hátránya, amit össze kell vetni egymással. Igaz ez a kivehető és a rögzített fogszabályzóra is, hiszen itt is a páciens egyedi helyzetét kell figyelembe venni.
Már csak az a kérdés, hogy milyen esetekben és melyik ajánlott? Az alábbi írásunkban kiderül, hogy kinek van szüksége ilyen kezelésre, valamint kitérünk arra, hogy a rögzített vagy a kivehető a jobb megoldás az egyes esetekben.
Mikor van szükség fogszabályozásra?
A legtöbb esetben azért szeretne valaki fogszabályzót, mert esztétikai elváltozást tapasztal, azt szeretné korrigálni. Gyakoriak azok az esetek is, amikor a páciens egy konkrét tünettől szenved, mint az éjszakai fogszorítás, vagy éppen a fogcsikorgatás, kopás, harapási rendellenesség. Nem ritka az állkapocs fájdalom sem. Ezekben az esetekben szinte mindig megoldást jelenthet valamilyen készülék, amely enyhíti a panaszokat.
Jó esetben persze már gyermekkorban megkezdődik a fogak helyzetének helyreállítása, de nem késő erről felnőttként sem gondoskodni, hiszen a modern eszközökkel bár hosszabb idő alatt, de látványos eredményeket lehet elérni. Fontos, hogy időben keressünk fel egy klinikát, akik szakmai segítséget tudnak nyújtani az adott problémára. Nem minden esetben jöhet szóba bármilyen fogszabályozó, így előtte állapotfelmérésre lesz szükség.
Rögzített és a kivehető fogszabályozók
Előbbit több típusú harapási rendellenességre lehet használni, míg a kivehető nagyjából csak egy problémát old meg. Ez már alapvetően egy remek kiindulási alap, főleg, ha megnézzük, hogy a kivehető megoldás mikor alkalmazható sikeresen. Van olyan eset ugyanis, amikor a kivehető fogszabályozó kezelés valószínűleg nem jár eredménnyel, ott kizárólag a rögzített megoldás lehet ideális választás. A kivehető készülékekkel mozgathatóvá válnak az egyes fogak vagy fogcsoportok. Olyan eltéréseket lehet velük kezelni, mint a fogdőlés, az extrudálás, az intrudálás, vagy éppen a fogív tágítás.
Ami viszont a rögzített eszközt illeti, ezzel már több fogmozgást is kezelhető, mint a testes mozgatás, ami a rések zárásakor szükséges. Aki viszont a harapási rendellenességet szeretne kivehető vagy rögzített készülékkel megoldani, annak van egy jó hírünk: mindegyikkel lehetséges.
Milyen előnyei vannak a kivehető fogszabályzónak?
Az egyik, hogy könnyen eltávolítható, ezáltal egyszerűbben fenntartható a szájhigiénia. Nem zavar bele az általános fogászati kezelésekbe, hiszen a rögzített esetében előfordulhat, hogy el kell távolítani az ívet, esetleg más kiegészítőt is. Nem beszélve arról, hogy könnyen állíthatunk rajta, az aktiválások rövidebb ideig tartanak, mint a rögzített eszközök esetében.
További érv mellettük, hogy ennél kisebb az esélye a foggyökér felszívódásának. De valljuk be a legfontosabb mégis az, hogy kevésbé költséges, ezáltal olyanoknak is megoldást jelenthet, akik esetleg nem engedhetnek meg maguknak egy rögzített fogszabályozót.
Azt azonban fontos tudni, hogy nem minden fogmozgatásra alkalmas, emellett folyamatos viselést igényel, nem feledkezhetünk meg annak hordásáról. Az tehát, hogy a kezelés mennyire sikeres, nagyban függ attól, hogy a páciens betartja-e a szabályokat, előírásokat.
Láthatatlan megoldások
A mai modern technológia vívmánya, hogy már léteznek láthatatlan fogszabályozók is, ami lehet belső vagy lingvális. A belső készülékek hatékonysága pontosan ugyanolyan, mint egy hagyományos eszközé, ez azt jelenti, hogy bármilyen eltérés korrigálható vele. Fő előnye azonban, hogy sem beszéd, sem nevetés közben nem látszódnak, ugyanis a bracketek a nyelv felől, a fogak belső felületére kerülnek rögzítésre. Ezáltal előfordulhat kellemetlenség vagy irritáció, ugyanis a nyelvünk folyamatosan érintkezik a fémmel, ami sebesedést okozhat.
Kell hozzá idő, mire az ember újra megtanul vele beszélni, ami főleg az első hetekben okozhat kellemetlenségeket. Fontos, hogy a fémallergiásoknak sem kell lemondani erről a megoldásról, hiszen nem okoz tüneteket.
Mire figyeljünk a használat során?
Mindegy, hogy melyiket választjuk, fontos azokat tisztítani, karbantartani és ápolni. A manapság alkalmazott megoldások hatékonyak, a viselőjük könnyen megszokják őket, így a páciens akár pár nap után úgy érezheti, mintha ott sem lenne. A megfelelő szájhigiénia fenntartása azonban elengedhetetlen ahhoz, hogy a viselés alatt megőrizzük a fogak épségét.
Amennyiben rögzített készülék került fel, abban az esetben a fogak tisztítására több időt kell szánni. Nagy hangsúlyt kell fektetni a brackettekre, illetve a fogszabályozó ív alatti területekre. Az otthoni ápolás azonban mit sem ér, ha a páciens nem látogat el legalább 3 havonta a klinikára, ahol megtörténik az ismétlődő professzionális fogtisztítás és a dentálhigiéniai kezelés.
Teendők a fogbeültetést követően
Az implantátum, más néven a fogbeültetés egy szükséges rossz abban az esetben, ha valamelyik fogat el kell távolítani, baleset során kiesik, begyullad, problémát okoz a szájüregben. A professzionális fogpótlási lehetőség során egy olyan műgyökér kerül be, amelyet helyi érzéstelenítésben ültet be a szakember.
A szájsebészek úgy próbálják meg ezt megvalósítani, mintha egy igazi fog gyökerét pótolnák, ami alkalmas lesz arra, hogy ráépülő fogpótlást tartson meg.
Van pár tényező, amit azonban nem árt figyelembe venni fogbeültetés előtt. Hiszen honnan tudjuk, hogy mi vár ránk a fog implantátum után? Ebben a cikkben minden fontos dologra fény derül.
Mi történik foghúzás után?
Amennyiben foghiánnyal küzdünk, fontos, hogy minél előbb átgondoljuk a pótlás kérdését. Amint a csont elkezd leépülni – ami persze egy természetes folyamat – fontos lenne a megfelelő fog implantátumot beültetni. A foghúzás követően csak pár hetet követően lehet fogpótlásban gondolkodni, de akadnak ezektől eltérő esetek is. A szájsebész javaslatára azonnali implantáció lehetséges, amit a foghúzással egyidőben vagy néhány nap különbséggel tesznek meg. A legfőbb tényező azonban a megfelelő csontállomány, valamint a jó szájhigiénia.
Minden szájsebészeti műtét érzéstelenítésben történik, nem kell tehát aggódni a műgyökér beültetésétől, hiszen nem jár fájdalommal. Az érzéstelenítő elmúlásával azonban ügyelni kell arra, hogy az esetlegesen megjelenő fájdalmat kezelni tudjuk. A beavatkozással ugyanis csontseb keletkezik, ráadásul az ínyen is metszést végeznek, emiatt enyhe sajgást bárki tapasztalhat. Az implantáció és a csontpótlás során a fájdalmat vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókkal tarthatjuk kordában. 1-2 nap elegendő, utána már minden helyreáll.
Előfordulhat, hogy a szájsebész antibiotikumot ír fel, amit az utasítás szerint kell beszedni. Ezzel ugyanis csökkenthető a beavatkozás utáni, gyulladásos szövődmények kialakulása. A duzzanat elszíneződéshez vezethet, amit a száj műtét közbeni eltartása válthat ki, egy ideig az arc is érzékeny lehet. A területet érdemes jégzselével hűteni, hogy gyorsítsuk a tünetek elmúlását. A varratszedésre pedig 10-12 nap után kerül során, ekkor fájdalomra már nem kell számítani.
Mit és hogy ehetünk a beültetést követően?
Az implantáció után az étkezésre ugyanazok a szabályok érvényesek, mintha bármilyen más szájsebészeti műtétünk lett volna. Tehát mindenekelőtt várjuk meg a zsibbadás elmúlását, majd válasszunk könnyen rágható ételeket, amiket nem kell pépesíteni, csak legyünk óvatosak a rágás során.
Emellett jó lenne kerülni a csípős ételeket, a nyers tejet és a tojást, valamint az olyan termékeket, amelyek fertőzést okozhatnak. A nyers hús, hal sem a legjobb megoldás ilyenkor, ahogy a többi tejterméket sem ilyenkor érdemes fogyasztani.
A fogmosás kérdése implantáció után
A fogmosás akkor sem maradhat el, ha fájdalmat érzünk, tehát az implantáció napján sem maradhat ki a rutinból. Javasolt ráadásul minden étkezés után megtisztítani azt, külön figyelmet szentelni a fogselyem és a fogköztisztító napi használatára. A fog implantáció után megjelenő gyulladás fő oka, hogy nem vigyáztunk eléggé a higiéniára. Egyes klinikákon éppen ezért speciális szájápolási csomagot kapnak a páciensek, amely tartalmaz minden olyan készítményt, amire a seb ápolásához szükség van.
Szabad-e dohányozni és sportolni?
A dohányzás minden tekintetben károsan hat a szájüreg egészségére, főleg a friss seb gyógyulására. Az első pár napban nem árt tehát kerülni ezt a tevékenységet, de utána is jobb lenne letenni, hiszen az implantátum elvesztésének fő okozója a dohányzás.
A sport egy másik kérdés. Nehéz és megerőltető fizikai munkát, házi munkát pár napig nem érdemes csinálni. Az erőlködés és a hajolgatás ugyanis fokozza a vérkeringést, ami feszítő, lüktető érzést okozhat a seb körül. A kellemetlen fájdalomra pedig senki sem vágyik. Pár nap elteltével szépen lassan visszatérhetünk a mindennapokba.
Mennyi ideig tart a gyógyulás?
A beültetett implantátumot követően a gyógyulási idő arra szolgál, hogy a műgyökér képes legyen beépülni. A fogászati pótlások beépülését azonban sok minden befolyásolja. A csontsejtek ilyenkor behálózzák a speciálisan kezelt felszínüket. A csontosodással a műgyökér megfelelő stabilitásra tesz szert, erre azért van szükség, hogy a korona vagy a híd terhelhető legyen.
Alsó állcsont esetében gyorsabb a csontosodás, így a beültetést követően 2-4 hónap után már mehet rá a fogsor, korona, esetleg a híd. A felső sor esetében – mivel az lazább szerkezetű – hosszabb gyógyulási időre van kilátás, általában 4-6 hónap alatt áll helyre minden ezen a területen.
A szövődmények kezelése
Fontos, hogy a beültetést követően körültekintőek legyünk. Amennyiben kérdésünk merül fel, túlzott fájdalmat, egyéb tüneteket tapasztalunk, mindenképpen keressük fel az orvosunkat. Jelenjünk meg a konzultációkon, vizsgálatokon, ne maradjon el a varratszedés, hiszen csak ezzel előzhetjük meg a szövődmények kialakulását. Az orvosok jellemzően több implantációs rendszert is ismernek, többet kipróbáltak már korábban, tehát bőven akad tapasztalatuk ezek felhasználásával és megbízhatóságával kapcsolatban.
6 tény, amit tudni kell a fog implantátumról
A fog implantátumok hosszútávú és esztétikus megoldást kínálnak foghiány esetére. Ezek állnak a legközelebb a fogaink felépítéséhez, sok esetben teljes mértékben leutánozzák azokat. Maga az implantátum egy titán vagy cirkónium csavar, amit közvetlenül az állkapocsba helyeznek, így pótolják a foggyökeret.
A behelyezést követően az implantátumot körülvevő csont fokozatosan elkezd vele összenőni, ami szilárdan a helyén tartja az implantátumot. Végül műfog, avagy korona kerül annak tetejére. Méretükben és formájukban, valamint színükben is hasonlóak a már meglévő fogakhoz, tehát természet módon olvad bele a fogsorunkba.
De vajon milyen tények és tévhitek vannak ezzel kapcsolatban? Ebben a cikkben ezeket fejtjük ki részletesebben.
1. Mesterséges pótlás
A fog implantáció a foggyökér mesterséges pótlása. Egy állkapocsba, előre kifúrt lyukba kerül bele, amire aztán végül a fogpótlás megy, ami lehet korona, egy teljes hív, vagy kivehető fogsor. Az implantátum anyaga nem irritálja a környező szöveteket, biokompatibilis, ezáltal remekül illeszkedik a csontszövetbe. Az erre felkerült fogak pontosan olyanok, mint a sajátjaink, természetes hatást keltenek, így magabiztosan jelenhetünk meg velük a mindennapokban. Ehetünk, ihatunk, rághatunk, mosolyoghatunk és nevethetünk, mint a saját fogainkkal tennénk.
2. Hosszú távú beruházás az egészségünkbe
A fogbeültetésnek számtalan előnye van, többek között az, hogy csak ezzel tudjuk tökéletesen pótolni a fogsorunkat. Segít egészségesen tartani a maradék fogazatot, hiszen nem kell azokat lecsiszolni, az összeset pótolni. Amennyiben egy vagy több fogunk hiányzik, az hatással van a többire, hiszen elkezdenek rendellenesen nőni, sok esetben pedig túlterheljük őket. Ezzel tehát megkíméljük magunkat a további problémáktól. A megfelelő pótlás élethosszig tartó fogászati megoldásnak tekinthető, ami megóv bennünket attól, hogy további költségekbe verjük magunkat a többi fogunk miatt.
3. Mindenkinek érdemes rajta elgondolkodnia
Foghiány esetén a szomszédos fog a legtöbb esetben elmozog, hiszen az üres hely hiányában valamerre dőlnie kell. Az egész fogsor meglazul, aminek a vége gyulladás, fogvesztés, további kezelések és pótlások. Ez nehézséget okozhat rágás során, ráadásul az emésztésre is hatással van.
Amennyiben nem rögtön cselekszünk, az állkapocs csontállománya megritkulhat, végül az arc eltorzul, fájdalmat okoz. Evés közben ráadásul könnyebben kerül ételmaradék a résbe, ami aztán negatívan hathat a szomszédos fogak állapotára. A hiányzó metszőfogak ráadásul akadályozhatják a beszédet, aminek következtében a páciens veszít az önbizalmából.
4. Nem mindig jelent megoldást
Vannak olyan helyzetek, amikor sajnos nem az implantáció lesz a végső megoldás. Speciális vizsgálatok nélkül azonban lehetetlen meghatározni, hogy kinek van szüksége pótlásra és kinek nincs. Ehhez röntgent és CT felvételt is kell készíteni, amivel felmérhető a csont sűrűsége, valamint annak mennyisége. Képet kaphatunk arról, hogy a fogazatnak milyen az anatómiai felépítése, amik érintettek lehetnek a kezelés során. Előfordulhat, hogy a szakorvos úgy ítéli, a csontnak megerősítésre van szüksége, csontpótlást kell alkalmazni, az implantáció csak akkor rögzülhet megfelelően.
5. Fájdalommal járhat
Ahogy szinte minden műtét és nagyobb kezelés, a fog implantáció után is érezhetünk erős fájdalmat. Nem ritka a megduzzadt állkapocscsont, ami belül érezhető és kívülről is jól látszik. Mivel ez egy komoly beavatkozás, így elég gyakran előfordul a páciensek körében. Fájdalom esetén nyugodtan alkalmazhatunk fájdalomcsillapító készítményeket, főleg a kezelést követő első pár napban lesz rájuk szükség. Javasolt még a jeges borogatás, amivel elősegíthetjük a duzzanat csökkentését. A teljes gyógyulás érdekében antibiotikumra is szükség lehet.
6. Hosszú gyógyulási idő
A varratokat 7-10 nappal a műtét után szedik ki, de sok esetben felszívódó változatokat használnak, ezzel megkímélnek bennünket a felesleges utazgatástól és fogorvosi látogatástól. A gyógyulási idő sok mindentől függ, hiszen nem mindegy, hogy pontosan hova került a műgyökér. Az alsó állkapocsba ültetettek gyorsabban gyógyulnak, a fogászati kezelés következő lépése akár 2-4 hónapon belül is megvalósulhat. Felső állkapocs esetében érdemesebb 3-6 hónapot várni a gyógyulással.
A vérzés és érzéstelenítés hatása viszonylag gyorsan elmúlik, így a szájsebészeti beavatkozás után nem érdemes autóba ülni. Enni a következő pár órában nem szabad, ahogy érdemes kerülni az intenzív testmozgást, sportolást, de még a szaunázást is. A kezelés után ugyanis fennáll a fertőzésveszély lehetősége, ezért nem árt ügyelni a szájhigiéniára, az utasítások betartására. Ne használjuk szájvizet pár napig, kerüljük a seb piszkálását és szívogatását, hiszen ezzel jelentősen csökkenthető a fertőzésveszély.
Kinek ajánlott?
Általában egészséges felnőttek számára van rá szükség, azonban akadnak olyan életmódbeli változások, amelyek befolyással lehetnek az alkalmasságra. Ilyen a dohányzás vagy a parodontális betegségek. Ezeket először kezelni szükséges és csak utána kerülhet be az implantátum.
12 fontos tény a fogainkról
A fogainkat napi szinten használjuk, de itt nem feltétlenül kizárólag a táplálkozásról van szó. Szükségünk van rájuk a hangképzéshez, a beszédhez, nem beszélve arról, hogy a külső megjelenésünk is teljesen megváltozna, ha nem lennének a helyükön.
A fogainknak nagy szerepe van az emésztésben, abban, hogy mit és hogyan tudunk elfogyasztani a nap folyamán. Ha nem tudnánk megfelelően megrágni az ételeket, akkor bizony az étkezés is nehezebben menne.
Az alábbiakban pár érdekes és fontos tényt osztunk meg a fogakról, a fogazatról, a szájüregről.
Mit kell tudni a fogakról?
1. Magyarországon kevesebb, mint 1 fogkefét veszünk évente, ami főleg azért borzasztó adat, mert 2-3 havonta cserélni kellene őket. Amellett, hogy ennyi idő alatt jelentősen elhasználódnak, nem tudjuk már velük úgy tisztítani a fogazatot, mint az elején, ami hatással van a baktériumokra és azok elszaporodására a szájüregben. Évente minimum 4 fogkefét kellene elhasználnunk, de az 5-6 sem számít soknak.
2. Tévhit, hogy étkezés után azonnal fogat kell mosni. Sőt, rendkívül káros lehet, ha evés után azonnal a fürdőbe vezet az utunk és megtisztítjuk őket. Ilyenkor kerülendő a fogmosás, mert ez többet árt, mint használ. Minimum 30 percet érdemes várni utána és csak azt követően ragadjunk fogkefét.
3. Sokan azt hiszik, hogy megfelelően mosnak fogat, de még a profik sem képesek a tökéletes végeredmény elérésére. Éppen ezért fontos rendszeresen használni a fogköz tisztítót, a fogselymet, amelyek segítenek mindenhol ápolni a fogakat. Ezek nélkül maximum 85 százalékos hatékonyság érhető el, ami cseppet sem elég, tekintve, hogy minden embernek van legalább egy tömött foga. Egy ember az életes során nagyjából 38 napot tölt fogmosással. Hosszú idő ez, de annak az érdekében, hogy még 60-70 évesen is legyen mivel táplálkoznunk, fontos időt szakítani rá.
4. Hazánkban a lakosság több mint 90 százaléka tapasztalt már ínygyulladást, amely szuvasodás egyik fő jele. Nem csak kellemetlen, de igen fájdalmas, kezelés hiányában pedig számtalan problémát tud okozni. Amint felfedezzük, érdemes azonnal orvoshoz fordulni, ha nem akarjuk, hogy a kezelés hosszú időt vegyen igénybe.
A fogak növekedése, kialakulása
5. A fogaink már a születésünk előtt elkezdenek kifejlődni. Téves azt gondolni, hogy csak ezt követően nőnek, csinálnak helyet maguknak. Azok már ott vannak és azt várják, hogy mikor lesz rájuk szükség. Míg az emberek az életükben egyszer cserélnek fogsort, addig vannak állatok, akiknek újra ki tud nőni. Mivel mi nem ilyenek vagyunk, érdemes nagyon ügyelni rájuk, hiszen egy pótlás nem csak drága, de igen fájdalmas is.
Szájápolás és fogszuvasodás
6. Kevesen tudják, de már egyetlen hiányzó fog is további fogszuvasodást okozhat. Nem elég tehát megszabadítani magunkat a fájdalomtól, gondoskodni kell a pótlásról, ha nem akarjuk, hogy tovább romoljon a helyzet.
7. A rendszeres fogászati ellenőrzés segíthet abban, hogy megőrizzük a fogaink állapotát. Ennek során időben felfedezhetőek a szájüregi daganatok, amik szintén fájdalmasak, sok esetben halálosak lehetnek. Évente minimum 2 alkalommal keressünk fel egy szakembert, így könnyebben karban tudjuk tartani a fogazatunkat.
8. A fogaink egy életen át megtarthatóak, de ehhez rendszeres és alapos tisztításra van szükség. Aki gondoskodik a fogkő leszedetéséről, a szuvasodás kezeléséről, az nagy valószínűséggel idősebb korára sem marad fogak nélkül.
Az étkezések
9. A magas savtartalmú és alacsony pH-val rendelkező ételek, mint a savanyú cukor, az üdítőital – főleg a szénsavas – rendkívül károsan hatnak a fogakra. Kikezdik a fogzománcot, aminek következtében csökken a fogak ellenálló képessége, szuvasodás következik be. A zománc ugyanis savval érintkezve károsodik, megpuhul, így jutnak be végül a fog belső részébe a szuvasodást okozó baktériumok.
10. A legnagyobb pusztítást azonban a citromsav okozza. A savanyú keménycukorka nem csak a gyerekek fogaira vannak hatással, hanem a felnőttekére is. A kicsik fogzománca ráadásul rendkívül sérülékeny, hiszen ilyenkor még puha, sokkal könnyebben károsodik a savak által.
11. Amennyiben magas savtartalmú ételt vagy italt veszünk magunkhoz, nem árt más ételekkel együtt fogyasztani, ezzel ugyanis minimalizálhatjuk a sav károsító hatását. Igyunk utána tejet, esetleg rágjunk el egy cukormentes rágógumit, ami segít helyreállítani a száj pH értékét.
A fluorid hatása
12. Végül, de nem utolsó sorban szót kell ejteni a fluoridról, amely bár nagyon fontos a fogak egészsége szempontjából, azért óvatosan kell vele bánni. A mai fogkrémek fluoridtartalmát rendszeresen ellenőrzik, a megfelelő alkalmazás mellett nem okoznak problémát. Amennyiben azonban a 8 éves vagy annál fiatalabb gyermek nagyobb mennyiségben jut hozzá, ott bizony fluorozis alakulhat ki. Ekkor a fogakon fehér foltok alakulnak ki, amit a fogorvos sem tud eltüntetni. A gyerekek bár szeretik lenyelni a fogkrémeket, el kell nekik magyarázni, hogy azt ki kell köpni, csak így őrizhető meg a zománc épsége. Tanítsuk meg őket időben a helyes fogmosásra és akkor később sem lehet probléma.
Miért van szükség fogpótlásra?
A fogpótlásnak mind fiatal korban, mind az idősebb korosztálynál nagy jelentősége van. Főleg esztétikai szempontból tartjuk fontosnak, valójában azonban funkcionális problémák is felmerülhetnek egy hiányzó fog kapcsán.
Tévhit azt gondolni, hogy a foghúzás, kiesés kizárólag az idősebbeket érinti, hiszen lehet akár egy baleset, egy gyulladt fog, egy hatalmas lyuk, ami miatt az egyes darabok már nem menthetőek. A fogínygyulladás szintén hatással van az állapotukra, ami a legtöbb esetben csak húzással orvosolható. Szinte kizárólag egyetlen megoldás létezik, ez pedig az implantátum beültetése, a fog pótlása, amire mindenkinek szüksége van.
De vajon miért? Mi az oka annak, hogy nem maradhat üresen egy hely a szájüregben?
Miért és hogyan történik?
Amikor valakinek foggyulladás, baleset, ínygyulladás miatt húzzák ki a fogát, akkor ott bizony pótlásra van szükség, Amellett, hogy nagyon csúnya, ha hiányos a fogsor, komoly gondokat okozhat a fogazat számára. Az egyik probléma, hogy így megerőltetjük azokat az ép fogakat, amelyek így nagy tehernek vannak kitéve, végül azok is sérülnek. Másik gond, hogy sok esetben a mellette lévő fogak bedőlnek, begyulladnak, nincs mi tartsa őket az egyik oldalról. Ezt kizárólag fogpótlással lehet orvosolni.
Az implantátum beültetése előtt egy teljes kivizsgáláson kell részt venni, hiszen csak a csontsűrűség megállapítása után dől el, hogy vajon alkalmasak vagyunk-e a beültetésre vagy sem. A műtét előtt nagyon fontos, hogy mindent megbeszéljünk az orvossal, fény derüljön az egyéb betegségekre, allergiára, amelyek a beültetés során komoly gondot okozhatnak.
A beültetés előtt mindenkinek részt kell vennie egy alapos szájhigiéniás kezelésen, ezáltal a kialakult fogkő és a szennyeződések nem gátolják meg az implantátum beépülését, nem lesznek hatással annak tartósságára. A műtét előtti este megkezdődik az antibiotikumos kezelés, a gyógyszert pedig semmi esetre sem szabad elfelejteni bevenni, csak így garantálható a siker és a fertőzés elkerülése.
Milyen hatásai vannak?
Az implantációs fogpótlásnak több jótékony hatása is van, hiszen nagyon nem mindegy, mennyire tudunk magabiztosan mosolyogni. Az implantátum ugyanis képes helyreállítani a hiányos fogazatot, ezzel létrehozva egy esztétikus állapotot. Megőrzi az állkapocs anatómiáját, visszaállíthatja a rágófunkciót, optimalizálhatja az étkezést, javítva ezzel a rágás minőségét. Erre azért van szükség, mert ha ez nincs rendben, akkor nem lesz megfelelő az emésztés, ami növeli a gyomorpanaszok kialakulását, köztük a puffadást.
A teljes fogsor esetében jóval könnyebben történik a hangképzés, könnyedebb lesz a beszéd, javulhat az életminőség, az arc esztétikája, az önbizalom és a komfortérzet egyaránt. A páciensnek saját egészsége szempontjából fontos lépés a fogpótlás elvégzése, hiszen a hiányzó fog megkeserítheti az életünket.
Milyen megoldások léteznek?
Végül, de nem utolsó sorban nézzük meg, hogy milyen fogpótlási lehetőségeink vannak. Az egyik megoldás a korona, amit akkor alkalmaznak, amikor a fog annyira eltört, hogy nincs elég foganyag egy tömés elvégzéséhez. A korona védi a fogat a további károsodástól, de esztétikailag is fontos szerepet töltenek be az életünkben. A modern technológiának hála már a színük és a formájuk is megfelelően idomulnak a fogakhoz, ezáltal természetes és harmonikus megjelenést biztosítanak a páciensek számára.
Lehet szó fémmel kombinált, valamint teljesen fémmentes változatról egyaránt. Azt, hogy végül melyik kerül be, a páciens és az orvos közös döntése. Érdemes előre egyeztetni, hogy melyiknek milyen előnye és hátránya van.
A másik módszer a hídpótlás, ami egy vagy több fog hiánya esetén nyújt tartós és stabil megoldást a szájüregben. Ennek nagy előnye, hogy visszaállítja a rágófunkciót és az esztétikát. A hiány melletti szomszédos fogak egyfajta pillérként szolgálnak, ezek tartják meg a hidat. Ahhoz, hogy a pótlás természetes hatást keltsen, készülhetnek teljesen fémmentes vagy fémvázas megoldással.
Mik a héjak és a betétek?
A héjak olyan esztétikus pótlások, amiket kisebb rendellenességek vagy sérülések esetében alkalmaznak. Általában a fogak közötti fekete háromszögek lezárása esetén jönnek szóba, ami lehetővé teszi a páciens számára, hogy kívánsága szerint alakítsák a színt és a formát.
Itt szóba jöhet a kerámiából készülő, zománcon rögzülő héjak, amelyek igen hatékonyak, nem akadályozzák a fogazat fényáteresztő képességét, ami sokkal esztétikusabb hatást kelt, mintha nem lenne ott semmi.
Végül a betétek, amelyek nagy kiterjedésű üregeknél kerülnek elő. Ilyenkor nem javasolt a tömés készítése, a betét azonban alkalmas a fogak restaurálására, valamint a sérült, esetleg hiányzó fogrészek eredeti állapotának helyreállítására.
Három típus ismert: az inlay, az onlay, illetve az overlay. Előbbi a fog felszínének belső részén kap helyet, az onlay viszont a csücsökcsúcsaira is átterjedhet. Az overlay esetében viszont az összes csücsköt bevonják. A tartós és precíz megoldást nyújtó pótlás kompozitból és porcelánból egyaránt készülhet.
Nyaralás előtt se felejtsük el a fogorvost
Sokan úgy indulnak neki a nyárnak, hogy több hónapja nem látogattak el a saját fogorvosukhoz. Ez azért veszélyes, mert nyáron sok a melegfront, egészségtelenebbül étkezünk, megterhelőbben élünk, így hiába nincs panasz és tünet, érdemes még a pihenés előtt felkeresni a szakembert, hogy átnézessük a fogainkat.
Mindegy, hogy országon belüli vagy kívüli nyaralást tervezünk, a fogorvosok nagy része is szünetre vonul, sokszor hetekre is, így ha valami rossz történik a fogainkkal, akkor nagy fejtörést okozhatunk magunknak.
Az alábbiakban eláruljuk, hogy miért érdemes nyaralás előtt felkeresni a fogorvost. Kitérünk arra, hogy mire kell jobban odafigyelni ebben az időszakban.
Ezért ne halasszuk őszre a fogorvosi látogatást
Ha repülővel utazunk, esetleg a nyaralás során búvárkodni szeretnénk, akkor mindenképpen tudni kell, hogy a nyomás- és a klímaváltozás hatása az élő és a gyökérkezelt fogak esetében is fájdalmas lehet. Hogy miért? Az első és legfontosabb, hogy a foghúzás után 1-2 hétig még nem érdemes repülőre ülni vagy búvárkodni, sem nyomáskülönbségnek kitenni a fog helyét. A gyógyulás folyamatának meghatározása gyulladáshoz, néhány esetben súlyosabb fertőzés kialakulásához vezethet.
Nem csak a friss szájüregi sebek esetében van félnivalónk. A párás melegben ugyanis sokkal gyorsabban és jobban szaporodnak a baktériumok, melyek így könnyebben fejtik ki káros hatásukat. Egy kezeletlen gyulladás ilyenkor könnyen belobban, ami aztán hatalmas fájdalomhoz vezethet.
Amennyiben nem fordítunk kellő figyelmet a fogainkra az utazás előtt, akkor megeshet, hogy a nyaralást teljesen tönkretesszük. Egy kiújuló fogprobléma, egy sajgó fog, esetleg egy makacs gyulladás mind-mind hatással lehetnek a szájüregre. Nem beszélve arról, hogy így a hűsítő italokat és a finomságokat sem élvezhetjük ki maradéktalanul.
Tippek a nyári fogápoláshoz
Mosolyunk szépsége és épsége minden évszakban fontos. Ahogy beköszönt a nyár, megkezdődik a lazítás és a gondtalanság időszaka. Ilyenkor másra sem vágyunk, mint a strandon pihenni, jégkrémet enni, koktélozni. Fontos azonban, hogy ilyenkor se feledkezzünk meg a megfelelő fogápolásról. Ha a nyaralás előtt ellenőriztettük a fogainkat, akkor sem hanyagolhatunk el magunkat.
Mindenekelőtt fontos, hogy a spontán vacsorák után is alaposan tisztítsuk meg a fogazatunkat. Nyáron sokszor döntünk úgy, hogy még lefekvés előtt, egy-egy munkanap lezárásaként megérdemlünk egy finom vacsorát, pár falatot az étteremben vagy a moziban. Ezzel semmi probléma nincsen, de ilyenkor se maradjon el az alapos fogselymezés és fogmosás. Hiába van késő és vagyunk fáradtak, ezzel csak rontunk a helyzeten.
Nagy segítséget jelenthet továbbá, ha olyan zöldségeket és ételeket fogyasztunk, amelyek segítenek tisztán és egészségesen tartani a fogínyt. Amikor étkezésről van szó és nincs lehetőségünk fogselymezni vagy rágózni, akkor együnk meg egy répát vagy egy zellerszárat, amelyek megtisztítják a fogakat és az ínyt. Utóbbi ráadásul a fogkő ellen is védelmet nyújthat.
Fesztiválok és ivászat?
A nyári bulik, fesztiválok az év legszebb eseményei, amiket senkinek sem lenne szabad kihagynia. Gyakran azonban előfordul, hogy nem figyelünk oda a higiéniára, nem mosunk fogat, más poharából iszunk, random emberekkel kerülünk kapcsolatba, ami herpeszt és fogágy-gyulladást okozhat. Valószínűleg egyiket sem szeretnénk hazavinni.
A másik, hogy ilyenkor több sört és cukros üdítőt fogyasztunk, ami meggyengítheti a fogzománcot, árthat az ínynek, elszínezheti a fogakat. Aki amúgy is sokat fogyaszt ilyen italokat, annak még a savtartalommal is szembe kell néznie. Nem kell persze egész nyáron vizet inni, lehet lazítani, de érdemes minden ivás után kiöblíteni a szánkat, főleg a szénsavas alkoholok esetében. A fogmosással minden esetben várjuk legalább fél órát, hogy ne károsítsuk tovább a zománcot.
Mit ehetünk és ihatunk?
A nagy melegben mindig jó megoldásnak tűnnek a gyümölcsök, mint a dinnye, amely bővelkedik vitaminokban és ásványi anyagokban. A folsavtartalmuk segíthet megóvni a fogaink egészségét. Emellett érdemes gyakrabban fogyasztani halakat, amelyek fluort és omega 3 zsírsavat tartalmaznak. Készítsünk hozzá salátákat, hiszen a benne lévő zöldségek közül több is segíthet a szájrák megelőzésében.
Ne feledjük el a napi legalább két liter vizet meginni, ami oltja a szomjat, védi az íny és a nyálkahártya egészségét. Legyünk óvatosak a jegyes üdítőkkel, jégkrémekkel és fagylaltokkal, hiszen ezek cukortartalma és fagyossága sem segít a fogak állapotán.
Nyaralás alatt se maradjon el tehát a szájápolás, ne lazítsunk a szokásainkon, ragaszkodjunk a már jól bevált rutinhoz. Amikor pakoljuk a bőröndöt, mindig kerüljön be fogkefe, fogkrém, fogselyem, valamint fogköztisztító kefe. Ősszel pedig jöhet egy újabb ellenőrzés, hogy tényleg semmi probléma ne merülhessen fel. Érdemes október és november körül ismét ellátogatni a fogorvoshoz, hiszen jönnek az ünnepek, amikor ismét számos probléma merülhet fel a fogazatunkkal kapcsolatban.
Mit árulnak el rólunk az elszíneződött fogaink? Mit tehetünk ellenük?
Az emberi fogak színe természetes állapotában sosem hófehér, hiába gondoljuk ezt. Ettől függetlenül persze oda kell figyelni az elszíneződésre, hiszen azok nem csak a genetika miatt, hanem a kor előrehaladtával is elszíneződhetnek.
Emellett hatással van rá szinte minden külső és belső hatás, mint az étkezési szokások, a dohányzás, vagy éppen az alkohol és a kávé. A fogaink elszíneződésének okait kutatva azonnal jóval pontosabb képet kaphatunk az egészségi állapotunkról.
Lássuk tehát, hogy milyen okok vezethetnek a fogaink elszíneződéséhez.
Mi okozhatja a problémát?
A leggyakoribb gond a dohányzás, hiszen ez a fogak elszíneződésének elsődleges kiváltó oka. A nikotin hatására a fogazaton egyenetlen foltok jelennek meg amelyeknek a színe lehet sárga és barna egyaránt. A dohányzás tehát valóban rettentő káros a fogainkra nézve, de még az egészségi állapotunkra is hatással van. A dohányfüst több mint négyezer olyan vegyületet tartalmaz, amelynek nagy része mérgező és felszívódik a szájüreg nyálkahártyáján keresztül, ezáltal számtalan súlyos és életveszélyes betegséget okozva. Az említett vegyületek legyengítik a szájüregi megbetegedéseket, illetve felgyorsítják a fogkő és a lepedék képződését.
Nem megoldás a füst nélküli dohánytermék, hiszen ezek cseppet sem jobbak a többinél. A rágnivaló dohány több nikotint tartalmaz, mint egy szál cigaretta. Ugyanúgy tartalmaznak veszélyes vegyi anyagokat, amelyek bizonyítottan rákkeltő hatásúak. Bármely nikotint ínysorvadást és fogágy betegségeket okozhat. Napi 5-10 szál háromszor akkora veszélyt jelent a fogágyra, mint a nem dohányzók esetében. Károsan hatnak továbbá a lágy szövetekre és a csontok kapcsolódására, nem csoda, hogy gyakran csontpusztulást okoz. Itt meg kell jegyezni, hogy a fogágy megbetegedését csak a korai stádiumban tudják visszafordítani, de akkor is csak azzal, ha felhagyunk a dohányzással.
A fogak elszíneződése mellett a dohányzóknak gyengül az immunrendszerük, lassabban gyógyulnak a fogászati betegségek, emellett természetesen számolni kell a rosszindulatú daganatok kialakulásával is.
A kávé és tea fogyasztása
A másik kevésbé káros dolog a tea és a kávé, amely koffeint tartalmaz. Az erősen színező kávé és fekete tea éveken át tartó folyamatos fogyasztása sajnos a fogakon is meglátszik. Az italok egyenletes sárgás árnyalatokat eredményeznek, amit egy idő után nem lehet visszafordítani sem.
Ezek hatására fogkő képződhet, ami további elszíneződést okozhat, nem beszélve a kezdődő fogszuvasodásról és a plakkokról. Már cukor nélkül is károsan hatnak az egészségre, hát még rengeteg édesítéssel és tejjel, esetleg tejszínnel. A fogkövesedés sárgás és barnás elszíneződést okoznak.
Pótlások és tömések
Bár meglepő lehet, de a régebben alkalmazott megoldások szintén károsodást okozhatnak. Az amalgám tömés például átüt a fogakon, valamint annak nyoma a kicserélést követően is megmaradhat. Jellemzően szürkésre festik a fogazatot. Hasonlóan a különféle fogpótlásokhoz, amelyek miatt szintén problémákba ütközhetünk. A manapság használt megoldások esetében azonban már nem kell ettől tartani.
Fogászati problémák
Fontos megemlíteni továbbá a már nem élő fogakat, amelyek sajnos idővel elszíneződnek. Azok, amik nem elől találhatóak, nem látszódnak mosoly esetén, ott kevésbé zavaró, mint egy elülsőnél. Ez természetes folyamat, ami során barnás és szürkés foltok keletkezhetnek rajta.
A gyógyszerek hatásai
Bizony, vannak olyan gyógyszerek, amelyek mellékhatása a fogazatot is érinti. Némelyik készítmény, mint például a folyékony vas, kialakulhat elszíneződés. Ugyanez igaz a tetraciklint tartalmazó antibiotikumokra, amelyek inkább szürkés foltokat okoznak. Érdemes tehát óvatosan bánni a gyógyszerekkel. Egy-egy alkalommal még nem okoznak problémát, rendszeres fogyasztásukkal azonban már nagy veszélyt jelentenek a fogazatra.
Tényleg számít a genetika és a kor?
A bevezetőben említett genetika és kor szintén hatással van a fogak állapotára. Természetesen genetikai adottság az, hogy ki és milyen alapszínnel születik. Emellett a külső- és a belső hatások szintén befolyásolják, hogy kinek és mennyire színeződik el a foga az évek során. Minden ember más és más, így a fogak esetében is hatalmas különbségek lehetnek. A szemfogak például sötétebbek, mint a többi és ez szintén természetes folyamat. Kisebb eltérés esetén nem kell vele foglalkozni.
Mit tehetünk ellene?
Végül pedig nézzük meg, hogy mit tehetünk az elszíneződések ellen. Az első és legjobb választás az ultrahangos fogkőeltávolítás, ami otthoni körülmények között nem lehetséges, így minden esetben fogorvoshoz kell fordulni. Ennek során az ultrahang rezgésével leválasztják a fogkövet a fog felszínéről úgy, hogy azon ne okozzanak sérüléseket. A folyamat végén polírozás történik, aminek hatására teljesen megtisztul és tartóssá válik az eredmény.
Amit pedig otthon tehetünk az az, hogy változtatunk az étkezési és az italfogyasztási szokásainkon. Ha tehetjük, kerüljük a kávét, a teát, a vörösbort, a szavas üdítőket és a cukros gyümölcsleveket. Nem érdemes továbbá túl sok répát, bogyós gyümölcsöt, valamint céklát és pirospaprikát enni. Fontos, hogy figyeljük arra, ezek az ételek és italok könnyebben okoznak elszíneződéseket, ha mégis megettük és megittuk őket, akkor érdemes többször öblíteni, nincs szükség minden esetben fogat mosni, hiszen az károsíthatja a fogzománcot.
6 tévhit a gyermekfogászattal kapcsolatban
A gyermekfogászat, valamint a gyermek fogápolás kapcsán rengeteg a hiedelem, a tévhit. Ezek nagy része kártékony lehet, hiszen visszatartja az embereket attól, hogy fogászatra vigye a gyerkőcöket.
Téves azt hinni például, hogy a tejfogakkal nem kell foglalkozni, de az sem igaz, hogy a genetika miatt rossz a gyermek foga. A legkisebbek is meg tudják tanulni a helyes fogmosás technikáját, ha megtanítjuk nekik.
Az alábbi cikkünkben arról lesz szó részletesebben, hogy vajon milyen tévhitek vannak a gyermek fogászattal kapcsolatban. Mi az, amit sokan elhisznek, pedig nem igaz.
1. A tejfogak nem fontosak, hiszen úgyis megválunk tőlük
Mindenekelőtt meg kell cáfolni azt a kijelentést, hogy a tejfogakkal senkinek sem kell törődnie, hiszen azok úgyis kiesnek. A rossz tejfogak ugyanannyi bajt tudnak okozni, mint a véglegesek, így nem hagyhatjuk őket figyelmen kívül. Ezek előkészítik a helyet a csontfogaknak, így ha egy tejfog szuvas, esetleg deformált lesz, akkor az könnyen megváltoztathatja a végleges fogak elrendeződését.
2. Mindennek az oka a genetika
Sokan a genetikára fogják, ha rossz a gyerek foga, és bár igaz, hogy vannak genetikus tényezők, az biztos, hogy kizárólag a helyes és az alapos szájhigiéniával, illetve a gyermekfogászat rendszeres látogatásával előzhetjük meg a komoly problémákat. Ha folyamatosan ellenőriztetjük a fogakat, akkor sokat tehetünk azért, hogy az öröklött negatív adottságokat elkerüljük, kiküszöböljük a későbbi komolyabb gondokat. Amennyiben már mi magunk is tapasztaltuk gyermekkorban, hogy bajok voltak a fogainkkal, akkor mindenképpen érdemes körültekintőnek, valamint előrelátónak lenni. Már a legkisebb tünet esetében is érdemes azonnal fogorvoshoz vinni a gyermeket.
3. A fogmosás velünk született képesség
Lehet, hogy nem emlékszünk, de nekünk is úgy tanították meg, hogyan kell helyesen fogat mosni. Sokan abban a tévhitben élnek, hogy mindenki tud már fogat mosni, akár gyermekkorban is, de ez nem egy velünk született képesség. Az sem mindegy, hogy azt milyen formában végezzük el, éppen ezért különösen fontos már időben megtanítani a kicsiket, hogy elsajátíthassák a megfelelő technikát.
A legjobb megoldás erre a színes és vidám, mesefigurákkal teli fogkefe és fogkrém, amit talán nagyobb örömmel használnak, mint egy átlagos fajtát. Igazi közös program lehet a családi fogmosás is, amiben a felnőttek és a gyermekek is részt vesznek. Ha pedig attól tartunk, hogy nem a megfelelő módszert mutatjuk meg nekik, nyugodtan megkérhetjük a fogorvost, hogy tanítsa meg neki a helyes szájápolási technikát.
4. Az iskolai fogászaton minden kiderül
Bár az tény, hogy kisiskolások gyakran járnak fogorvoshoz, cseppet sem elegendő csak akkor ellenőriztetni a fogsort. Bár a fogváltás nagy része óvodás és iskolás kor határára esik, tulajdonképpen az iskolaérettséget jelenti, ennek ellenére a tejfogakra így is sok figyelmet kell fordítani. Amennyiben korán és rendszeresen fogorvoshoz visszük a gyerkőcöt, növelhetjük a bizalmat és a komfortérzetet, a család legkisebb tagja sem fog rettegni az orvostól. Ez azt jelenti, hogy később baj esetén nyugodtan fordulhat orvoshoz, nem fog addig várni, amíg komolyra nem fordul a dolog.
5. A gyermekfogászat fájdalmas
Sokan úgy vannak vele, hogy a gyermekfogászat legalább annyira fáj, mint egy gyökérkezelés. Valójában azonban abszolút fájdalommentes, játékos, nem beszélve a barátságos környezetről. A gyerekekre maximum a mi saját szorongásunk ragadhat át, amit aztán ők is átvesznek, onnantól fogva biztosan nem látogatnak el rendelőbe. Éppen ezért lényeges, hogy már akkor ellátogassunk az orvoshoz, amikor még nincs probléma, csak ellenőrzésre van szükség.
Egy-egy játékos és fájdalommentes vizsgálat során rá fog jönni arra, hogy az ott dolgozó szakemberek nem akarnak rosszat, nem kell majd elcibálni akkor sem, amikor már tüneteket tapasztal. Az ismerkedős alkalmat követően már meglesz a bizalom, egyfajta kapcsolat a fogorvos és a gyermek között, amivel elkerülhető a fogorvostól való félelem.
Ehhez persze mindenképpen érdemes gyermekfogorvost keresni, aki arra specializálódott, hogy a legkisebbeket megnyugtassa és ellássa. Az ilyen rendelőkben a kezelés már-már élménynek számít, a gyermekek sem fognak amiatt aggódni, hogy mennyire fáj majd a beavatkozás. A mai technikákkal ráadásul már jóval kímélőbb megoldások is léteznek, amiket a legtöbben meg sem érzünk.
6. Iskolakezdésig nem kell fogorvoshoz menni
Óvodás korban úgy véljük, hogy még nincs szükség fogorvoshoz vinni a gyerekeket. Valójában azonban szinte minden szakember ajánlja, hogy legalább évente egyszer vigyük el őket egy ellenőrzésre, már akkor, amikor az első fogak megjelennek. Erre általában fél-1 éves kor körül kerül sor.
A korai ellenőrzés abban is segíthet, hogy a kicsik hozzászokjanak a fogorvoshoz, a rendelőhöz, ezzel megelőzhetjük a félelmek kialakulást. A szakember segíthet abban, hogy fogszuvasodás elleni tervet készítsünk, beavatja őket és persze minket az egészséges szájhigiénés szokások kialakításába.
Cselekedjünk időben: fogászati kezelések, amik megvédenek a fájdalomtól
A legtöbb ember messzire elkerüli a fogorvosi rendelőket, hiszen a régi berögzült emlékek, miszerint a kezelések fájdalmasak és a gyógyulás sokáig tart, nem segít azon, hogy baj esetén időben orvoshoz forduljunk.
Persze vannak olyanok, akik anyagi okok miatt halasztják el az időpont kérést, mások viszont a rengeteg teendőik miatt halogatják a dolgot.
Van azonban egy szempont, ami miatt cseppet sem indokolt hetekig, vagy akár hónapokig húzni a vizsgálatot. A halasztás mindig visszaüt, sokkal komolyabb szövődményekkel kell megbirkózni, mintha idejében cselekedtünk volna.
De vajon melyek azok a kezelések, amik megóvnak bennünket a fájdalomtól? Az alábbi cikkünkben erre a kérdésre adjuk meg a választ.
A halogatás fáj
A fogfájás, gyulladás nagyon tud fájni. Gyakran egyik pillanatról a másikra jön és semmi sem mulasztja el. Hiába gondoljuk azt, hogy egy fájdalomcsillapító megoldja a problémát, sokszor még tüneti kezelésre sem elegendő. Az állandósult fájdalom és gyulladás pedig tovább rontja a közérzetünket, a fogaink és az ínyünk állapotát, gyakran még az egészséges fogakra is átterjedhet. A fájdalom rossz hatással van a munkateljesítményünkre, az életünkre, a párkapcsolatunkra. Ilyenkor feszültek és nyomottak vagyunk.
Ezt azonban elkerülhetnénk, ha időben felkeresnénk a fogorvosunkat. Manapság már számtalan olyan kezelés van, ami fájdalommentesen szünteti meg a tüneteket, oldja meg a probléma forrását. A halogatás tehát egyáltalán nem segít, sőt, csak ront a helyzeten.
Gyökérkezelésre szorult fog
A legtöbb gondot a fogszuvasodás és az ínygyulladás okozza. Amikor egy gyökérkezelésre szoruló fogat nem kezeltetünk időben, akkor biztosak lehetünk benne, hogy annak vége a foghúzás lesz. Bármennyire rosszul hangzik, a fogmentő eljárás rengeteg gondtól és kiadástól óvhat meg bennünket. Bár maga a kezelés nem olcsó, amennyiben húzásra kerül sor, ott bizony pótlásra lesz szükség, ami sokszor több százezer forintos költséget is jelenthet.
Amennyiben halogatjuk a vizsgálatot, akkor a fogunk olyan mértékben károsodhat, hogy azt már semmilyen módon nem lehet megmenteni. Sokszor még az állkapocs állapotára is hatással lehet. Ez igaz akkor is, ha végül húzást javasolnak, hiszen a pótlással sem szabad sokat várni. Egy hiányzó fog több negatív folyamatot is elindíthat a szájüregben. Ezen a területen ugyanis a környező csontszövetek lassan elsorvadnak, a körülötte található fogak pedig általában bedőlnek, ami ismét komoly problémát eredményezhet. Mire tehát rászánnánk magunkat a kezelésre, arra leszünk figyelmesek, hogy a megoldás jóval komplikáltabb, mintha nem halogattuk volna olyan sokáig.
Szerencsére a mai modern technikának köszönhetően szinte nincsen olyan fogászati betegség vagy probléma, amit ne lehetne valamilyen formában helyrehozni. Ha azonban megvárjuk a helyzet súlyosbodását, akkor sokkal több fájdalomra és kiadásra számíthatunk.
Fogkő eltávolítása
A fogkő sokkal erősebben kötődik a fogzománcunkhoz, mint egy sima lepedék. Egy hagyományos fogkefével nem lehet eltávolítani, nem segít rajta sem a megfelelő fogmosás, sem a fogselyem használata. Bár a lepedék nagy részét így eltüntethetjük a fogainkról, a fogkő eltávolításához speciális, fogászati eszközökre van szükség.
Mivel a fogaink felszíne egyénenként változó, így nem igazán lehet azt alaposan megtisztítani. Nem mindenki hajlamos fogkő lerakódásra sem, azonban a rendszeres fogorvosi ellenőrzéseknél kiderülhet, hogy kit és mennyire érint ez a panasz. A legtöbb esetben, ha időben kezelik a tüneteket, akkor elkerülhetjük a fogszuvasodást, a gyökérkezelést, valamint a gyulladásokat.
A fogággyulladás megfelelő gyógyulásának érdekében professzionális eszközöket kell alkalmazni, amelyek a lepedéket és a fogkövet egyaránt eltávolítják a fogak felszínéről. Amennyiben huzamosabb ideig ottmaradnak, abban az esetben kedveznek a baktériumok elszaporodásának, védelmet nyújtanak nekik a mindennapos fogmosás alatt.
A szakember által végzett tisztítás során a fogorvos teljes körű eltávolítást végez a fogfelületen. Ilyenkor különösen fontos a fogíny alatti gyökérfelületek elsimítása, tisztítása, hiszen itt telepednek meg legkönnyebben a baktériumok. Az elsődleges feladat tehát az ínyvérzés és a fogággyulladás megállítása.
Fogtömés szuvasodás esetén
Biztosan mindenkivel előfordult már, hogy lyukas fogat észlelt a szájüregében. A fogszuvasodásnak számos oka lehet és ha előtte nem is észleltünk tünetet, egy idő után a lyukas fog begyullad, ami fájdalommal, végül gyökérkezeléssel, akár húzással is járhat. Az említett fogkő például gyakran okoz szuvasodást, hiszen a baktériumok elszaporodnak, tönkretéve ezzel az egészséges fogazatot.
A legkisebb üreg a felszíni szuvasodás, amikor még csak egy kisebb lyuk látható a fog felszínén. Ez a zománcban helyezkedik el. A következő, amikor a szuvasodás már a dentint is eléri, itt egy mélyebb üregről van szó. Végül, de nem utolsó sorban vannak esetek, amikor a lyuk az idegkamra tetejéig hatol, ez a legkellemetlenebb és legfájdalmasabb mind közül.
Amennyiben észleljük a problémát, érdemes azonnal fogorvoshoz fordulni, aki még idejében cselekedni tud, hogy ne kelljen se gyökérkezelést, se pedig foghúzást alkalmazni. Egy lyukas fog megmenthető, de csak abban az esetben, ha hetek múlva jutunk el a rendelőbe.
Mikor van szükség fogszabályzóra?
Manapság fogszabályzót viselni már nem ciki és nem is szégyen, hiszen számtalan lehetőségünk van válogatni a különféle típusok között. Ennek köszönhetően megtalálhatjuk a számunkra legkényelmesebb és legelviselhetőbb típust.
Persze ez még nem azt jelenti, hogy az emberek szívesen vágnak bele, hiszen sokan nem mernek szakemberhez fordulni, általában az interneten kutakodnak, hogyan oldhatnák meg a problémát fogszabályzó nélkül.
Ebben a cikkben erről a témáról lesz szó részletesebben. Kitérünk arra, honnan tudhatjuk, hogy kezelésre van szükségünk.
Hogyan állapíthatjuk meg, hogy fogszabályozásra van szükségünk?
Mindenekelőtt megemlítenénk, hogy az öndiagnosztizálás egyáltalán nem a legjobb megoldás, hiszen az interneten található cikkek nem helyettesítik a kezelést. Mivel azonban egyre többen akarnak az online térben választ találni a problémára, így igyekeztünk minden információt összegyűjteni ebben a témában.
Amennyiben tehát a fogak előre állnak, akkor bizony ideje, hogy fogszabályozó segítségével helyreállítsuk azt. Az eszköz lehetőséget ad korrigálni a nem jól álló fogakat, hatékonyan egyenesíti ki és rakja őket helyre. A másik hasonló eset, amikor fogszabályozásra van szükség, amikor a fogak nem a helyes pozícióban állnak. Itt nemcsak az első fogakról van szó, hanem mindegyikről. Ha torlódást látunk vagy érzünk és úgy gondoljuk, hogy az adott fog vagy fogak nem a megfelelő irányban állnak, akkor szükség lehet fogszabályzóra.
Hangképzés problémák
Ami a hangképzést illeti, amikor a fogak torlódnak, akkor egyes hangokat nehezebben vagy nem helyesen ejtünk ki. Ilyenkor a legjobb megoldás azonnal segítséget kérni. Itt azonban meg kell említeni, hogy a legtöbb esetben ránézésre, laikusként lehetetlen megállapítani, hogy mi a probléma. Itt ugyanis nagyon fontos az állcsontok helyes növekedésének irányítása, az állkapocsízületek megfelelő fejlődésének elérésre, valamint a maradandó fogak megfelelő pozícióba helyezése.
Mikor és kinek érdemes szakemberhez fordulnia?
A rendellenességek hátterében nem csak külső hatások lehetnek, hiszen a genetika is nagy szerepet játszik a fogak állapotának megőrzésében. Az állcsontunk, a fogaink mérete, valamint azok alakja öröklődik, így nem rajtunk múlik, hogyan bújnak ki és alakulnak át.
Gyermekkorban fontos a rendszeres fogorvosi vizsgálat, hiszen ezzel sok mindent meg lehet előzni, így sokszor már gyermek- és tinédzserkorban fogszabályozásra van szükség, így még időben cselekedtünk, kisebb az esély, hogy felnőtt korban lenne rá szükség. A növekedésben lévő szervezet ugyanis még könnyebben alkalmazkodik az egyes változásokhoz.
Az már más kérdés, hogy mikor érdemes elkezdeni a kezelést, ha nem kisgyerekekről van szó. Függ az aktuális problémától, nehéz általánosságban beszélni. Van azonban pár dolog, ami segíthet eldönteni. Általában akkor a legjobb belekezdeni, amikor a minden őrlőfog kibújt, ami általában 12 éves kor környékén történik meg.
Fontos tudni, hogy a felnőttkori fogszabályzást rögzített készülékekkel végzik, itt azonban nem kell már aggódni az esztétika miatt, hiszen manapság már léteznek láthatatlan fogszabályzók, mint a fehér kerámia, vagy éppen a belső rögzítésű típusok. Ennek köszönhetően senkinek sem kell tudnia, hogy mi van a szánkban.
A sikeres gyökérkezelés titkai
A fogászati beavatkozások közül talán az egyik legfélelmetesebb a gyökérkezelés, bár nem véletlen, hiszen egyre többször van rá szükség. A legtöbben már a szó hallatán is rettegnek orvoshoz menni, pedig egy jó kezelés hosszabb távra oldja meg a problémát, esélyt ad a fog megmentésére.
Mivel a tudomány folyamatosan fejlődik, így a szakembereknek egyre több lehetőségük van kíméletes kezelésben részesíteni a pácienst.
Ebben a cikkben eláruljuk, hogy mi a sikeres gyökérkezelés titka.
Mikor van szükség gyökérkezelésre?
Több oka lehet annak, ha valakinek ilyen beavatkozásra kell mennie. Az őrjítő, elviselhetetlen és lüktető fájdalom minden esetben megkeserítik a betegek életét, így ezekben az esetekben nagy valószínűséggel gyökérkezeléssel próbálkoznak, így nincs szükség azonnali fogeltávolításra. De mitől fáj és mi az oka?
A fájdalom fő oka a fogbél, azaz a pulpa gyulladása, ami akkor történik, ha a fogbelet védő keményebb szövetrétegek megsérülnek. A fogzománc és az alatta található dentin nagyon érzékeny, így ezek könnyen begyulladhatnak. A legfőbb ok azonban fogszuvasodás, de gyakori probléma a baleseti, esetleg traumatikus sérülés is.
Ilyenkor a kórokozók számára szabaddá válik az út, a fog belseje védtelen, így az elfertőződik és begyullad. Jó hír, hogy korai esetben a folyamat visszafordítható, viszont a legtöbb esetben a páciens nem figyel rá és későn látogat el fogorvoshoz. Ebben az esetben a megoldás csak a gyökérkezelés lehet, főleg ha meg akarjuk menteni a fogat.
Mi történik a kezelés során?
Először vizsgálat történik, aminek során kiderül, hogy milyen súlyos a károsodás. Ha a fog gyulladását nem lehet már visszafordítani, akkor az egyetlen esély a már említett gyökérkezelés. Ilyenkor először eltávolítják a fertőzött keményszöveti fogrészeket, láthatóvá válnak a gyökércsatornák. A fogorvos kitisztítja a gyulladt idegeket, valamint a lágy szöveteket, fertőtlenítő segítségével pedig elpusztít bene minden kórokozót.
A gyökérkezelés több részből áll, így az első kezelés végén a beteg egy ideiglenes, gyógyszeres tömést kap a beteg fogba. Már ilyenkor enyhül a fájdalom, így innentől fogva már sokkal kellemesebben telhetnek a mindennapok.
Az első látogatás után 1-2 hetes várakozás következik, ilyenkor kiderül, hogy a gyulladt fogat tényleg meg lehet-e menteni, a kórokozókat sikerült-e eltávolítani. Ha a fog jól reagált az első kezelésre, akkor szerencsénk van, ellenkező esetben további látogatásokat kell tennünk. A makacsabb gyulladások, nagyobb fogak esetében akár 2-3 alkalom is lehet, mire sikerül mindent kitisztítani, a fogat megmenteni.
A hosszadalmas kezelés az egyik oka annak, hogy a legtöbb ember retteg a beavatkozástól. A kezelés azonban csak akkor lehet sikeres, ha minden előírást betartunk és a fogorvosnak sikerül minden potenciális kórokozót eltávolítania a fog belsejéből. A sikertelenséggel a fog elvesztését kockáztatjuk meg. Arra pedig senki sem vágyik, hogy végül fogpótlásért kelljen fizetnie.
Hozzá kell tenni, hogy mindenki rendkívül fájdalmasnak tartja, pedig a mai modern technológiának köszönhetően a kezelés sokkal hatékonyabb és gyorsabb, sokszor 10-15 perc alatt sok változást lehet elérni. Az érzéstelenítők széles tárháza áll rendelkezésre, így a fájdalomról lemondhatunk, a szorongástól pedig eltekinthetünk.
Mikor van szükség esztétikai kezelésre?
Mindenki szeretne szép mosolyt, fehér és tökéletes fogakat, csillogó és egészséges fogsort. Ezek nemcsak azért fontosak, hogy boldogan és magabiztosan érezzük magunkat, hanem azért is, hogy a közérzetünket se befolyásolja a sárga és hiányos fogsor. Az esztétikai fogászat még egy új terület, azonban egyre többen igénylik.
Ebben a cikkben arról számolunk be, hogy mikor van szükség rá.
Mi az esztétikai kezelés?
Az esztétikai fogászati beavatkozás az elmúlt években egyre jobban kezd felfelé ívelni. Mivel itt már kizárólag modern és minőségi anyagokat és technológiát használnak, így tulajdonképpen teljesen fájdalommentes. Az innovatív fogászati kezelés tökéletes megoldást nyújt a legtöbb problémára.
Ide tartozik a fogfehérítés, hiszen az egészséges és esztétikus mosoly elengedhetetlen, hogy jó legyen a megjelenésünk. Az utóbbi években nagy a nyomás, köszönhetően a social médiának, így nagyon sokan szeretnének hófehér fogakat maguknak. A fogfehérítést azonban egy fogkő eltávolítás előzi meg, ami segít, hogy jobb eredményt érjünk el.
Mi a helyzet a belső fogfehérítéssel?
Erre a beavatkozásra akkor van szükség, ha valami miatt a fogak elszürkülnek. Ez főként a gyökérkezeltekre igaz, amik sok esetben hátrébb helyezkednek el, így alig láthatóak. A belső fogfehérítés azonban nem jó módszer a tömések, fogkövek, valamint a szuvas és lyukas fogak állapotának javítására.
A belső fehérítés során a fehérítő anyagot a koronai rész belsejébe, a pulpakamrába helyezik. Ez 3-5 napig aktív, ezt követően alakul ki a végleges fehérség. A készítményt ekkor eltávolítják, majd fedőtöméssel lezárják a fogakat.
Az esztétikai fogászat és a fogékszerek
Napjainkban már nem ritkák a fogékszerek sem. Ezekkel ugyanis könnyedén feldobhatjuk az amúgy fehér és egészséges mosolyunkat. Ezeket több színben, nagyságban és kivitelben beszerezhetjük. Lehetnek kristályok, drágakövek, amiket többségében a felső metsző fogakra tesznek fel egy speciális ragasztó használatával. Alig pár percet vesz igénybe, de aki vevő az ilyen látványos dolgokra, annak mindenképpen érdemes próbát tennie.
Fontos megjegyezni, hogy a felhelyezése fájdalommentes, az anyag eközben nem sérül, hiszen nem történik sem fúrás, sem egyéb fogászati kezelés. Egy jól felhelyezett ékszerek akár több évig is a helyén maradhat, de ehhez tökéletes kivitelezésre van szükség. Ügyelni kell arra, hogy simuljon a foghoz, nem állhat el, hiszen akkor nem lehet azt tökéletesen tisztítani. Egy idő után magától leesik, azonban nem marad nyoma, emiatt nem kell aggódni.
Milyen esetekben alkalmaznak esztétikai kezeléseket?
A legtöbbször fogszuvasodás megállításának érdekében végzik el, amikor egy kompozit töméssel tömik ki a fogat. Ha a lyuk túlzottan nagy, akkor pedig fogbetétet készítenek, hogy tényleg tartós maradjon.
Olyan esetekben is szükség lehet rá, ha a korábbi kezeléseken amalgám tömést használtak. Ezt bármikor ki lehet cseréltetni sokkal esztétikusabb és színhűbb változatra. Kiváló megoldás továbbá fogforma optikailag történő korrigálására, a tág fogközök szűkítésére, a héjak felhelyezésére, valamint élpótlásra egyaránt.
A fogágybetegségek növelik a bizonyos betegségek kialakulásának esélyét
A magyar lakosság minimum 50%-át érinti valamilyen formában a fogágybetegségek egyike. Ennek során a fogat rögzítő szövetek sérülése mellett számíthatunk még véráramba jutó baktériumokra, valamint szájüregtől távoli részeken elváltozásokra.
Ezek következménye a szívinfarktus, az agyvérzés, de sok esetben akár nyolcszorosára is emelheti a koraszülés esélyét. A fogágybetegségek továbbá negatívan befolyásolják a cukorbetegségeket, így hatalmas veszélynek tesszük ki magunkat, ha nem kezeltetjük a problémát.
Ebben a cikkben arról írunk részletesebben, hogy melyek azok a fogágybetegségek, amelyek növelik az egyes betegségek kialakulásának esélyét.
Mire számíthatunk, ha nem kezeltetjük a fogágybetegségeket?
Ínygyulladás esetén, amikor vérzik és duzzadt az íny, vagy fogkő rakódik le a fogakra, akkor ideje lenne szakemberhez fordulni, nem megvárni, hogy a baj még nagyobb legyen. Az általános egészségünk védelme érdekében legalább évente két alkalommal kellene fogorvoshoz menni. Ahhoz ugyanis, hogy a száj egészségét megóvhassuk, fontos, hogy minden problémát idejében kezeltessünk.
A nem megfelelő szájhigiéné következtében ugyanis a felnőtt lakosság körében egyre több esetben fordul elő fogágybetegség, ami a magyar emberek több mint felét érinti. Előrehaladott állapotban kétszeresére növeli a szívinfarktus kialakulásának esélyét, növeli az agyvérzés kockázatát, nem beszélve a számos gyulladásról a szervezetben. A szájban kialakult gyulladás következtében ugyanis nemcsak az erek vannak veszélyben, hanem tulajdonképpen minden szervünk.
A fogágybetegségben szenvedő emberek esetében kétszer nagyobb az esélye az Alzheimer-kórnak, valamint negatívan hat a cukorbetegségre is. A nem kezelt probléma pedig háromszorosára növeli a további szájüregi betegségek kialakulásának esélyét, ami pedig további lavinát indít el a vércukorszint esetében, ami így folyamatosan ingadozni fog.
Emellett kutatások bebizonyították, hogy ezek az embereknek akár 10 évvel korábban is kihullhatnak a fogaik, mint az átlagnak.
Mi a helyzet a terhességgel?
Nem betegség, viszont terhesség alatt a sima ínygyulladás is tovább fokozódhat, ami a második és a harmadik trimeszter között mér rosszabbra fordulhat. Egy várandós kismama fogágybetegsége ráadásul nagyjából nyolcszorosára emeli a koraszülés, valamint az alacsony születési súly esélyét. Erre már több szakember is felhívta a figyelmet, nem véletlenül szükséges ilyenkor több alkalommal ellátogatni a fogorvoshoz.
Fogászati népbetegségek Magyarországon
A fogszuvasodás és a fogínygyulladás két olyan betegség, amivel szinte minden ember találkozott már élete során. Mindkettő megelőzhető vagy visszafordítható lenne, ha helyes lenne a szájápolás, valamint rendszeresen, legalább félévente járnánk kontroll vizsgálatra. A lepedék lerakódása veszélyes lehet az ínyre, amiben főként savtermelő baktériumok telepednek meg.
A nem megfelelő fogmosás mellett ugyanis szinte biztosan számolhatunk fogágybetegségekre, hozzá kell tenni, hogy ennek sem a cukros italok, sem a folyamatos nassolás nem tesz jót. Amellett, hogy ezek elhízáshoz vezetnek, kárt tesznek a fogakban, így tulajdonképpen több formában is károsítjuk az egészségünket.
Sürgős kezelést igénylő fogászati és fogágybetegségek
Vannak olyan szájüregi és fogászati betegségek, amelyek kezelése nem tűr halasztást, azonnal kell cselekedni. Sok esetben azonban túlzottan félünk, esetleg nem kapunk közeli időpontot a rendelőbe.
Feltétlen tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy minél előbb lásson bennünket az orvos, hiszen sok esetben súlyos szövődményekkel kell számolnunk.
Ebben a cikkben azokról a betegségekről írunk, amelyek esetében azonnali beavatkozásra van szükség.
Mi tartozik a sürgős fogászati betegségekhez?
A fogprobléma igen veszélyes területnek számít, hiszen a fertőzések szempontjából nagy az esély, hogy pillanatok alatt válik tűrhetetlenné a helyzet. Néhány esetben tehát nem árt félretenni a félelmeinket és időben cselekedni, különben sokkal fájdalmasabb és hosszabb lesz a kezelés, nem beszélve a költségekről.
Amennyiben a fogak akut baleseti sérüléseinek ellátására, visszahelyezésre, sínezésre, gyógyszeres kötésre, foghúzásra vagy ideiglenes koronára van szükség, azonnal tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy minél gyorsabban helyreállítsák a fogazatot.
Ide tartoznak azonban a fogból kiinduló gyulladások is, ahol ideiglenes tömésre vagy foghúzásra van szükség. Itt a tünetek sokszor már annyira fájdalmasak, hogy a páciens kizárólag fájdalomcsillapítókkal bírja ki azt az időszakot, amíg nem jut el egy rendelőbe. Ha sikerül időben bejelentkezni és eljutni az orvoshoz, akkor még van esély arra, hogy valamilyen módon megmentsék a fogat és ne kelljen azt véglegesen eltávolítani.
Amennyiben egy gyulladt fogat nem kezeltetünk, akkor a baktériumok elszaporodnak, a toxinjaik a vérkeringésbe eljutva más fogakig is lejuthatnak, így újabb gócok alakulhatnak ki. Ez lehet egy kezeletlen szuvasodott fog vagy éppen a bölcsességfog egyaránt. Egy idő után tehát nemcsak az eredeti gyulladt fogra, hanem az összes többire is veszélyes lehet.
Szájnyálkahártya betegségek
Manapság már sokféle szájnyálkahártya betegség ismert, amelyek nem mindig a fogak miatt alakulnak ki. A tünetek jelentkezhetnek fertőzés, allergia miatt is. Kezdetben csak érzékenység vagy fájdalom jelentkezik, később azonban elváltozásokra és irritációra is számítani kell. A legismertebb betegségek az afták, a herpeszek és a torokfertőzések.
Ezek közül a herpesz viszonylag könnyen kezelhető, hiszen az első tüneteknél alkalmazott vírusirtó kenőcs szinte teljes mértékben megszünteti a problémát. Súlyos esetben azonban tablettára is szükség lehet, így amennyiben jelentős elváltozást tapasztalunk egyik napról a másikra, mindenképpen keressünk fel egy klinikát.
Az afták azonban már más lapra tartoznak, hiszen nemcsak fájdalmasak, hanem még esztétikailag is befolyásolják az életünket. Súlyos esetben apró szájfekélyek alakulhatnak ki, amitől végül már nyelni sem tudunk. Emellett csípnek, égnek, egy idő után már az ivás is nagyon nehezen megy. Arról nem sok információ van, hogy mi miatt alakulhat ki, viszont problémás esetben mindenképpen azonnal kérjünk időpontot egy fogorvostól. A fekélyes és gyulladt nyálkahártyára enyhítő szereket adnak, azonban specifikus kezelésük nem igazán van.
Tényleg örökölhetőek a fogászati betegségek?
A világ szinte minden országában komoly egészségügyi problémát jelentenek a szájüregi megbetegedések. Ezek különféle fajtája nagyjából 3,5 milliárd embert érintenek, amihez hozzátartozik, hogy az Unióban hazánk az egyike azoknak az országoknak, ahol a lakosság fogazata igen rossz állapotban van.
Ehhez hozzájön, hogy itthon a legnagyobb az átlagos foghiány is. Sokan tévesen bár, de genetikai adottságokhoz kötik a fogászati problémákat, ezért nem is tesznek a szájhigiéniáért. Fontos tudni azonban, hogy nem csak az öröklődésre foghatjuk a rossz állapotban lévő fogakat.
Ebben a cikkben arról írunk, hogy vajon tényleg örökölhetőek-e ezek a megbetegedések?
Mi áll a probléma hátterében?
A rendszeres szájápolás mindenki számára elengedhetetlen. Amellett, hogy megelőzhetjük vele a szájüregi megbetegedéseket, elkerülhetjük a fájdalmat, a gyulladást, a kellemetlenségeket. Nem kell aggódni az esztétika miatt sem, amely gyakran elszigeteltséghez és önbizalomvesztéshez vezet. A legtöbb esetben azonban nem teszünk meg mindent azért, hogy megelőzzük a betegségek kialakulását.
Sokan úgy vannak vele, ha elromlik vagy kiesik a foguk, valamint ínygyulladást, esetleg egyéb súlyos problémát észlelnek, akkor azt annak tulajdonítják, hogy már az ősöknek is rosszak voltak a fogaik. A fogazatunk épségét és azok egészségét azonban számos egyéb tényező befolyásolja. Ide tartoznak az alkati adottságok, az életmódbeli tényezők, valamint a fogápolás, a táplálkozás és a higiénia. Fogászati problémát kizárólag a családi genetikára fogni felesleges, hiszen mi magunk ugyanúgy hozzájárulunk ahhoz, ha valamilyen probléma üti fel a fejét.
Egyes szájüregi tulajdonságok persze örökölhetőek, mint a fogak és az állcsont mérete és formája, a fogzománc vastagsága vagy éppen a fogak színe. Ezek a dolgok pedig valamennyire hatással vannak a fogak egészségére, hiszen a túlzottan összetorlódott fogazatot nagyon nehéz megfelelően tisztítani. Az ételmaradékok pedig könnyebben képeznek lepedéket, így a gyulladást keltő baktériumoknak is nagyobb esélyük van a megtelepedésre.
Genetikai eredetű fogbetegségek
Akadnak továbbá genetikára visszavezethető problémák, amelyek miatt egyeseknél jóval nagyobb esély van a fogszuvasodásra, fogvesztésre. Ezek viszonylag ritkák, hiszen 8 ezer emberből általában egynél jelentkeznek. Az állkapocs és a fogazat állapotát érintő elváltozások, mint a számfeletti fogak, vagy a szájpadhasadék szintén örökölhető, de szintén nem annyira gyakori, mint azt gondoljuk.
Mit tegyünk, hogy megelőzzünk a problémát?
Az első és legfontosabb, hogy ne vegyünk mindent természetesnek és nyugodjunk bele, ha fogászati betegséget örököltünk. Helyette inkább tudjunk meg mindent róla, szükség esetén kezeltessük, előzzük meg, hogy ne kelljen szembenéznünk ugyanazzal a kellemetlenséggel, amivel a szüleinknek vagy nagyszüleinknek.
Még panaszmentesen is érdemes legalább évente két alkalommal felkeresni a fogorvost, főleg, ha gyakori a szuvasodás és a gyulladás. A kontrollvizsgálat sosem árthat, szükség esetén kérjünk fogkőeltávolítást, ügyeljünk fokozottan a családban korábban már jelentkező problémákra.
4 eset, amikor szájsebészetre van szükség
A fogászat korábban csupán a foghúzást, esetleg valamilyen tömést jelentett, addig már a szolgáltatások köre igen kiszélesedett. A szakterület sok mindenre kiterjed, így lett egy külön ág a szájsebészet, amit a szakorvos hosszú ideig tanul, valamint szerzi a tapasztalatot, hogy aztán jó szakemberré váljon.
Sok esetben ugyanis a foghúzás és egyéb komoly problémák nem oldhatóak meg egy fogorvosi rendelőben. Ilyenkor jön a képbe a szájsebész.
Ebben a cikkben olyan eseteket mutatunk be, amikor bizony az ő segítségére van szükség.
Mikor lehet szükség a szájsebészeti kezelésre?
Ahogy a bevezetőben említettük, számtalan olyan probléma léphet fel a szájüregben, amikor sajnos nem elegendő meglátogatni a fogorvosi klinikát. Ilyenkor azonnal szájsebészeti kezelésre van szükségünk.
1. Foghúzás
Az tény, hogy ma már a legtöbb fogorvos szinte fájdalommentesen tud fogat húzni, azonban sokkal gyorsabb és kellemetlenebb, ha mindezt egy szájsebészre bízzuk. Főként akkor, ha később annak helyét implantátummal akarjuk pótolni. Ilyenkor ugyanis különösen fontos, hogy a fogeltávolítás alaposan és óvatosan történjen meg. Fontos ugyanis, hogy maradjon a fogat tartó csontfalból, hiszen ez adja majd utólag az implantátum fészkét.
Mivel azonban ez egy rutineljárásnak számít, így nem kell aggódni, a legtöbb esetben pár perc az egész. Az idő attól függ, hogy a probléma milyen nagy, valamint az, hogy melyik fogat kell eltávolítani a helyéről.
2. Bölcsesség fogak
Mindenki hallott már róluk. Van, aki találkozott is már velük, akadnak olyanok, akiknél azonnali eltávolításra van szükség. A korlátozott szájnyílás miatt azonban sok esetben el kell távolítani ezeket, azonban más probléma is felmerülhet velük. Mivel egyes fogak nem nőnek ki rendesen, esetleg ferdén teszik azt, így az igen kellemetlen tud lenni egy idő után. Mivel a növekedés következtében folyamatosan nekifeszül a szomszédos fognak, így az torlódást és fájdalmat idézhet elő.
Sok esetben tehát szükség van a műtétre, hiszen ezek kihúzásához steril körülményekre és speciális eszközökre van szükség. A feladat azonban egyszerű, főleg egy szájsebész számára. Minden feltétel adott neki ahhoz, hogy gyorsan és mindenféle komplikáció nélkül végezze el a kezelést.
3. Csontpótlás
Csontpótlásra akkor kerülhet sor, ha valami miatt nem nincsen elég belőle az implantátum behelyezéséhez. Ilyenkor van egyszerűbb és összetettebb beavatkozás annak érdekében, hogy a csontot pótolni tudják.
A legtöbbször az implantátum berakásával együtt történik meg magának a csontnak a pótlása. Viszont előfordulhat olyan gond is, ami miatt azon kívül lehet csak megoldani a problémát, ilyenkor külön műtétre kerülhet sor.
4. Arcüreg emelése
A csontpótló beavatkozás egyik speciális megoldása az arcüreg emelés. Akkor van rá szükség, ha az arcüreg nyálkahártyája túlzottan alacsonyan fut, ráadásul a csontállomány nem elegendő ahhoz, hogy egy műgyökér kerüljön a helyére. Ilyenkor az emelés nélküli beültetés általában szövődményekkel jár, ugyanis az arcüreg begyulladhat, amely kihathat az implantátumra, így kihathat annak sorsára.
Ezekben az esetekben tehát mindenképpen szájsebészre lesz szükség, hiszen a legtöbb említett eljárást egy fogorvos nem tudja elvégezni, nincsenek meg hozzá az eszközei, sok esetben a tudása sem.
Fontos kérdések a fogfehérítéssel kapcsolatban
Mindenkinek fontos, hogy fehérek legyenek a fogai, így sokan elgondolkodnak azon, hogy nem lenne-e jó megoldás meglátogatni egy szakembert és elvégeztetni egy jó kis fogfehérítést. Persze akadnak házi praktikák, ezek azonban nem szüntetik meg a már fennálló problémát, ráadásul sok az összezavaró információ ezekkel kapcsolatban.
Egy hozzá nem értő számára tehát nehéz ennyi információ között megfelelően eligazodni, eldönteni azt, hogy melyik megoldás, melyik eljárás a legjobb.
Ebben a cikkben fontos kérdéseket vitatunk meg a fogfehérítés témával kapcsolatban.
Megoldható-e házilag?
Aki kicsit megnézi, számtalan olyan termék kapható, amelyen külön feltüntetik, hogy fogfehérítő hatásuk van. Viszont nem minden esetben vezetnek eredményre. Hiába a kevesebb tea és kávé, valamint a körültekintőbb szájápolás, egy bizonyos szint felett már nem elég ez a módszer.
A szakrendelőkben azonban több eljárás közül válogathatunk, ráadásul klinika válogatja, hogy mi és mennyibe kerül. Az itt elvégzett fehérítés célja minden esetben, hogy a beavatkozást és az előkészítést is szakember végzi, így kizárólag itt megtalálható eszközöket alkalmaznak. Ide tartoznak a fogkő leszedésére alkalmas ultrahangos depurátor, illetve a nagy teljesítménnyel rendelkező fogfehérítő lámpák is. A klinikai fehérítőknek jóval magasabb a hatóanyag tartalmuk, amit az említett világítás is fokoz. A folyamat maga alig egy órát vesz igénybe, azonban a hatása szinte azonnal láthatóvá válik.
Ezzel szemben az otthoni készítményeknek nem olyan a hatóanyag tartalmuk, nem annyira tartósak, de az eredmény sem azonnal jelentkezik. Ráadásul egy rosszul használt változat elszíneződést, gyulladást, esetleg foltos fogakat is okozhat. Nem utolsó sorban a fogpótlások színére sem árt ügyelni, hiszen azok közel sem fehérednek úgy, mint az eredeti fogak.
Peroxidmentes fogfehérítés?
Manapság a klinikák 0,1 és 6% közötti peroxid tartalmú anyagokat használnak, amelyekkel jóval hatásosabb lesz a végeredmény, mint a teljesen peroxidmentes eljárás esetén. Ezzel kapcsolatban azonban mindig tájékoztatást lehet kapni, a szakember ugyanis bevonja a pácienst a döntésbe, így közösen juthatnak dűlőre ezzel kapcsolatban.
A peroxidos fehérítés után csak ritkán fordulhat elő ideiglenesen jelentkező fogérzékenység. Emellett szintén nem túl gyakori az íny kifehéredése sem, de még ha elő is fordul valamelyik, akkor ezek viszonylag gyorsan elmúlnak. A peroxidmentes kezelések esetében viszont nem kell izolálni a fogínyt, aminek hatására a beavatkozás jóval egyszerűbb, illetve mellékhatásokkal sem igazán kell számolni. Ebben az esetben azonban az eredmény nem annyira látványos, viszont maga a tartósság szinte azonos.
Elszíneződött és gyökérkezelt fogak fehérítése
Felmerülhet a kérdés továbbá, hogy szürkült vagy korábban gyökérkezelt fogak esetében van-e lehetőség fehérítésre. Ilyenkor általában az történik, hogy a fogakat feltárják, majd felülről fehérítik ki azt, viszont a rágófelszínt és a belső íveket nem szokták fehéríteni, kizárólag a külső felszínt kezelik, egészen a mosolyvonalig. Ez az első öt fogat jelenti.
Mikor és miért van szükség barázdazárásra?
Barázdazárásra sok esetben szükség lehet, hiszen ezzel segítik elő a fogak épségét. A fogaink alig, hogy kibújnak, már hajlamosak szuvasodásra, az eljárás azonban megakadályozza azt.
A barázdazárás során a fogak barázdáit, valamint a gödröcskéket elzárják a szájüregtől, ezáltal megóvják őket a fertőző baktériumoktól. Kisebb az esélye, hogy ennek következtében lyukassá válnak.
Ebben a cikkben arról írunk részletesebben, hogy mikor és miért van szükség barázdazárásra.
Miért válik szükségessé a barázdazárás?
Az eljárással a fog szuvasodását előzhetjük meg. A szakember szeme előtt a fog megóvása van, ezért javasolják sok esetben ezt a megoldást. A fogak felszínén lévő barázdarendszer ugyanis igen kedvező a fogszuvasodás számára, amire a fogak már gyerekkorban hajlamosak. Éppen ezért érdemes már ekkor átesni ezen a beavatkozáson, bár sokan tartanak tőle, elnapolják a dolgot.
A barázdazárás azért jó módszer, mert ez már kis gyermekkorban elvégezhető, amikor a fogakon még egyetlen szuvasodás sem tapasztalható. Amikor a fogak egészségesek, akkor persze lehetőség van eltolni az eljárást, hiszen ráérünk, viszont szuvas fogak, vagy arra esélyesek esetében nem árt még időben megtenni. Ilyenkor a fogorvos eltávolítja az esetleges szuvasodást, amire jön egy alábélelő anyag. A barázdarendszerre egy barázdazáró anyagot helyez, amely elzárja azokat, így védve a fogakat és azok felszínét.
A beavatkozás után a baktériumok nem képesek megtelepedni a fogakon, ezáltal szinte semmi esély arra, hogy azok szuvasodás miatt menjenek tönkre. A fog felszíne ráadásul így jóval könnyebben tisztíthatóvá válik, egyszerűbb fenntartani a megfelelő szájhigiéniát. Persze csak rendszeres fogmosással és fogselyem használatával. Megelőzni mindig egyszerűbb a dolgot, mint a bajt orvosolni.
Hogyan történik a barázdazárás?
Az első lépés, hogy alaposan megtisztítják a fogat. A páciens a szokott módszerrel fogat mos, majd jöhet egy savas maratás, amely a fogzománcot érinti. Ennek hatására a zománcréteg egy bizonyos része eltűnik, amely lehetőséget ad a barázdazáró anyagnak arra, hogy megkössön. Ezek után következhet a mosás és a szárítás, végezetül pedig a barázdazáró anyag is a helyére kerül.
Az eljárás célja, hogy a barázdákat szinte teljes mértékben feltöltsék ezzel az anyaggal, így nem marad olyan hely, ahol a baktériumok meg tudnának tapadni, el tudnának szaporodni. Funkciója, hogy megőrizze a fogak épségét és egészségét, a lehető leghosszabb ideig. A barázdazáró anyag nagyjából 2-4 évig képes elnapolni a szuvasodást, addig garantáltan nem lesz probléma a foggal. Hozzá kell tenni, hogy a beavatkozás nem ingyenes, ráadásul idő és energia, így közel sem alkalmazható rendszeresen.
Miért fontos a gyerekeknél?
A barázdazárást akkor lehet elvégezni, ha a fogak kibújtak, ezt követően hat hónapon belül érdemes megtenni. Ez azt jelenti, hogy 6 éves kortól bármikor szükségessé válhat. Bár tény, hogy a kicsiknek még tejfogaik vannak, amelyek amúgy is kiesnek, nagyon nem mindegy, hogy azoktól milyen okból szabadulnak meg.
Sokszor előfordul, hogy a szülők bizony egy adott fogat tejfognak gondolnak, így nem fordítanak annyi figyelmet rá. Ez azonban korai fogszuvasodást eredményezhet, amelyhez nagyban hozzájárulhat a gyermekek nem megfelelő fogmosási technikája is. Mindenképpen érdemes tehát félévente ellenőriztetni a gyerkőcök fogsorát is, így lehetőség van azonnal cselekedni, amikor a fogak előtörnek a helyükről.
Ezek a legjobb megoldások fogpótlásra
Manapság egyre nagyobb teret hódít magának a fogászatban az esztétika. Nincsen olyan terület és szolgáltatás, ahol ne lenne fontos a szépség, hiszen senki sem szeret fogatlanul, letört foggal, sárgás elszíneződéssel mászkálni. Ma már nem elég, ha csak gyorsan elvégzik a fogpótlást, igény van a funkcionalitásra, a minőségi anyaghasználatra, valamint az esztétikus végeredményre.
Ebben a cikkben arról számolunk be, hogy melyek a legjobb megoldások fogpótlásra.
Mikor van szükség fogpótlásra?
Akár munkahelyen, akár a hétköznapokban, szükségünk van arra, hogy mindig teljes mellbedobással csináljuk a dolgainkat. Ehhez azonban magabiztosságra van szükség, hogy mindig szépnek érezzük magunkat, hogy ne aggódjunk olyan apróságok miatt mint egy letört vagy hiányos fog. Persze ez nem egyszerű, viszont megfelelő kezeléssel megoldhatóvá válik a probléma.
Számtalan olyan helyzet van, amikor a fog elhal, kiesik, letörik, sérülés éri, esetleg az idő előrehaladtával már nem használható. Mindegy, hogy balesetben elvesztett fogról van szó, esetleg egy gyulladás következtében kihúzottról, mindig azon vagyunk, hogy a lehető leggyorsabban pótoljuk azt. Ebben nagy segítség egy megbízható fogszakorvos, aki mindezt megoldja számunkra.
Milyen megoldások vannak fogpótlásra?
Napjainkban egyre több azoknak az embereknek a száma, akik valamilyen allergiás betegségben szenvednek. Ilyen lehet a fém allergia, amit mindenképpen tudnia kell az orvosnak, hiszen ebben az esetben fémmentes fogpótlásról lehet csak szó. A fogászatokban használt fémek esetében egyre több páciensnél fordul elő, hogy arra allergiás.
Manapság két lehetősége is van azoknak, akik valamilyen allergiában szenvednek. Az egyik, hogy a rendelőben fémötvözeteket használnak. Ezek nem tartalmaznak allergiát okozó fémeket, ezáltal nem okozhatnak kellemetlenségeket.
Nikkel allergia esetén pedig kiváló megoldásnak bizonyulhat a nikkelmentes ötvözetekből gyártott fogpótlás. Ez azonban nem jó választás a króm érzékenyek számára, ott már kicsit összetettebb a probléma.
A másik lehetőség, ami ilyenkor szóba jöhet, az a nem hagyományos fémötvözetek használata, amivel szintén ki lehet küszöbölni az allergiás reakciók megjelenését. Ezek az anyagok könnyebben adaptálódnak a szájüregben található szövetekhez, nem okoznak kellemetlenséget. A mai kor legesztétikusabb és a legminimálisabb elváltozást okozó anyaga kétségkívül a porcelán, de ide tartozik a cirkon is. Ezekkel kapcsolatban korábban még nem fordult elő érzékenység.
Gyökeres megoldások
Vannak esetek, amikor nem az egész fog hiányzik. Sokszor a fog gyökere megmaradt, ezáltal azt használni lehet rögzítéshez. Ilyenkor jöhet szóba a csapos pótlás, ami tulajdonképpen egy második esély arra, hogy a gyökér ismét használhatóvá váljon. Ezeket a csapokat az előzőleg már gyökérkezelt gyökércsatornába juttatják. Ennek anyag lehet fémötvözet, titán, valamint arany egyaránt.
A megoldás nagy előnye, hogy gyorsan beépíthető, ráadásul stabilan a helyén marad, a tartásra biztosan nem lesz panasza a páciensnek. Fontos tudni azonban, hogy a csapos koronák esetében nagy szerepe van a maradék foganyag állapotának, hiszen ez a módszer nem örökre szól.
Fájdalommentes lézer kezelés a fogászaton
Manapság már szinte elengedhetetlen, hogy egy korszerű fogászatban lézeres kezelést végezzenek. A rendelők többsége nagy teljesítményű gépekkel rendelkezik, így lágy- és keménylézer megoldással is végezhetnek ilyesfajta kezelést.
A szolgáltatás szájüregi problémákra nyújt komplex megoldást, mint a gyökérkezelés vagy éppen a állkapocs ízületi betegségek. Nagy előnye, hogy fájdalommentes, higiénikus, ráadásul viszonylag rövid idő alatt érhető el látványos javulás.
Ebben a cikkben eláruljuk, hogy milyen egy fájdalommentes lézer kezelés.
A komplikált lézerkészülék használata
Manapság a szájüregben a kombinált típusok használata ajánlott. Ez ugyanis piros fénnyel kezeli a nyálkahártya felszíni betegségeit. Emellett ott van az infrafény, amivel pedig a mélyebb területek érhetőek el. A lágy lézeres kezelés igen hasznos, bár általában csak kiegészítőként alkalmazzák.
A lézerkészülékek többféle betegség és probléma megoldására alkalmasak. Gyakran használják gyökérkezeléseknél a csatornák megtisztítására. Emellett szóba jöhet több lágyrész-sebészeti beavatkozásnál, ínyformázásnál, küreteknél, valamint fogfehérítés során egyaránt.
A gyökérkezelés során például különösen fontos, hogy a baktériumokat teljes mértékben kiirtsák, hiszen csak így növelhető meg a fog élettartama. A gyökércsatornákból történő baktériumeliminációval tehát jóval hatékonyabban lehet kezelni ezt a betegséget.
Van egy különleges funkciója ezeknek az eszközöknek, mégpedig a biostimuláció, amellyel gyors sebgyógyulás érhető el. Kiváló megoldás afták, herpeszek gyógyítására, valamint csontregenerációra egyaránt. Sok esetben még állkapocsízületi problémák kezelésére is alkalmas, így ma már kevés olyan fogászati probléma van, ami esetében a lézeres módszer ne jöhetne szóba.
Milyen előnyei vannak a lézeres kezelésnek?
Manapság talán már nem tartanak annyian a lézeres megoldásoktól mint korábban. A kezelésnek ugyanis számtalan előnye van, többek között, hogy ezáltal gyorsabbá válik a gyulladás-, illetve a fájdalomcsökkentés. Támogatja és beindítja az immunrendszert, stimulálja az ereket, ezzel együtt felpörgeti a gyógyulást.
A lézeres kezeléssel kisebb az esélye a vérzésnek, a beavatkozások szinte teljes mértékben vértelenek. Az eszköz azonnal sterilizál, nem marad utána sem heg, sem pedig varrat.
Hozzá kell tenni, hogy a kezelésen várandósok is bátran részt vehetnek, semmilyen mellékhatással nem kell számolni. Emellett teljes mértékben kiirtja a baktériumokat, fertőtlenít és csírátlanít.
Mi az APDT terápia?
Sajnos sok a fogágy betegségben szenvedő páciens, akik számára speciális fotodinámiás terápia javasolt. Ez az APD-terápia és a PDT. A kezelések során eliminálják a szájüregben, illetve a fogak mellett letelepedő bacikat. Ezt követően jöhet a metilénkékkel való megfestés, majd a lézeres beavatkozás.
Ezáltal a fogászaton közel 100%-ban képesek eltávolítani a kórokozókat és a baktériumokat. Végezetül oda kell figyelni a megfelelő szájhigiéné fenntartására, hiszen csak így tartható fenn az állapot.
Ezekkel ártunk a legtöbbet a fogainknak
Nagyjából 80%-ban lenne megelőzheti a fogvesztés, ha valaki megfelelő figyelmet fordít a fogaira. A genetika nagyjából 10-20%-ot jelent, így erre senki sem foghatja a szájüregi problémákat. Rengeteg olyan dolog van a mindennapokban, amivel árthatunk a fogainknak, hiszen sokan nem megfelelően és nem jókor mossák meg.
Emellett fontos lenne a rendszeres fogorvosi vizit is, amit a páciensek nagy része nem vesz figyelembe. Ebben a cikkben eláruljuk, hogy mik azok a dolgok, amik a fogsorra nézve a legkárosabbak.
Nem megfelelő életmód
A fogvesztésnek több oka is lehet, hiszen befolyásolhatja cukorbetegség, az életkor, illetve természetesen a nem megfelelő életmód. A dohányzó férfiak körében a kockázat 3,6-szoros, míg a hölgyek esetében ez az arány 2,5-szerese az átlagnak. Fontos lenne továbbá az egészségtudatos életmód, hiszen sokaknál a nem megfelelő ismeret okozza a problémát. A fejlett országokban ugyanis a szuvas fogak 85%-a azoknál az embereknél okoz problémát, akik a szegényebb társadalmi rétegbe tartoznak.
Az idősebbek körében elterjedt, hogy az almaevés egyenlő a természetes fogmosással. Valljuk be, egy magas savtartalmú és savanyú gyümölcs aligha segíthet a fogápolásban. Persze kevésbé rontja azokat, mint egy hatalmas táblás csokoládé, de önmagában nem elegendő.
Az egészségünk érdekében csökkenteni kell a savas dolgok fogyasztását. A száj pH-ja akkor megfelelő, ha 5,5 körüli értéket mutat. Alatta a nyál viselkedik károsan, hatást gyakorol a fogzománcra való lerakódásra. Emellett természetesen a túlzott cukorfogyasztást, illetve a sok sót és zsírt tartalmazó ételeket is jó lenne elkerülni.
A fogápolás hiánya
Az egészséges fogápolás része a caries elleni fluorid prevenció. Sok a tévhit ezen a téren, tévedés ugyanis, hogy a fogszuvasodás a fluorid hiánya miatt alakul ki. Ez nem megalapozott és tulajdonképpen teljesen hamis állítás, hiszen nincsen ilyen szükségletünk.
Az alapelv szerint folyamatosan van rá szükség egy kisebb mennyiségben, éppen ezért adnak valamennyit belőle az ivóvízbe és a fogkrémekbe. Viszont ne akarjunk sima vízzel fogat tisztítani, hiszen annak közel sem lesz olyan eredménye, mint a fogkrémes mosásnak. Nem véletlenül találták ki, így minden esetben használjuk, hogy megfelelő ápolásban részesítsük a fogsorunkat.
Fontos továbbá, hogy a fogkefét 3 havonta cseréljük le. Emellett havonta nagyjából egy tubus fogkrém kell ahhoz, hogy optimális legyen a szájhigiénia. Ehhez képest a hazai adatokból az derül ki, hogy itthon fejenként évente 1,7 fogkefe és 2,4 fogkrém fogy el, ami igen csekély mennyiség az ajánlotthoz képest.
Fogmosás étkezés után: felejtsük el!
A legfontosabb szabály, hogy a fogmosást sose közvetlenül az étkezés utánra időzítsük. Főként akkor okozhat ez gondot, ha savas ételeket fogyasztottunk, almát, ecetet, citromlevet, ezek ugyanis oldják a fogzománcot. Amíg az nem áll helyre, addig hanyagoljuk a fogmosást egy ideig. A legjobb, ha legalább 40, de inkább 90 percet várunk, mielőtt megtisztítjuk a fogsort.
A cél ugyanis a pH értékének visszaállítása. Nem véletlen, hogy a franciák például sajtot esznek étkezés után, de tökéletes megoldás a rágógumi, ami serkenti a nyáltermelést. Viszont ez nem azt jelenti, hogy a rágózás helyettesíti a fogmosást. Itt érdemes hozzátenni, hogy az állkapocs ízületei és a fogak sem értékelik az állandó rágózást. Néha-néha megengedett, de lehetőleg ne egész nap legyen a szánkban.
Mire érdemes odafigyelni a fogkefénél?
Az egészségünket már a szájunkban kell megalapozni. Ez azt jelenti, hogy nem lehetünk teljesen egészségesek akkor, ha a szájunkban valami probléma, gond van.
Az egyik lépés annak érdekében, hogy ínyünk és fogunk egészséges legyen, a rendszeres, gondos fogápolás. Ehhez fogkefére van szükségünk, azonban nem mindegy, hogy milyent használunk, szájüregünk aktuális állapotának éppen mi felel meg.
A tökéletes fogkefe
Az üzletek, drogériák nagyon sokfajta fogkefét árusítanak, ezért nehéznek tűnhet a választás. Azonban ne csüggedjünk el, mert van megoldás. Az, hogy ilyen széles körű a választék, az pont nem hátrány, hanem előny, mert szinte mindenkinek másra van szüksége. Sőt, nekünk is folyamatosan változik a szájüregünk.
Nem mindegy ugyanis, hogy milyen állapotban vagyunk. Másra van szükségünk, mikor a fogainkkal, ínyünkkel minden rendben van, de akkor is mást kell használnunk, ha fogszabályozót hordunk.
Az életkorunk előrehaladtával is változnak az igényeink. Ha már felütötte fejét az ínysorvadás, esetleg épp egy fogászati kezelés-sorozatban vagyunk benne, akkor is mások lesznek az igényeink. Amennyiben fogpótlásunk, vagy már kivehető fogsorunk van, az is másfajta fogkefét és fogápolást igényel.
Tehát olyan, hogy tökéletes fogkefe, olyan nem létezik. Illetve létezik, csak nem abban a formában, hogy mindenki számára egy bizonyos az ideális.
Fogkefeválasztás
Ha nagyon bizonytalanok vagyunk, és nem tudjuk eldönteni, hogy számunkra milyen a megfelelő, akkor konzultáljunk fogorvosunkkal, tőle kérjünk tanácsot, és beszéljük meg vele azt is, hogy személyre szabottan, nekünk milyen fogmosási, fogápolási technikát javasol.
Az első és legfontosabb, a sörték erősségének kiválasztása, azaz, hogy inkább puha, vagy keményebb legyen, esetleg pont a kettő között. Ezt a csomagoláson mindig feltűntetik. A legpuhábbat szájsebészeti műtét után érdemes használni, a puha változatot azoknak ajánlják a fogorvosok, akiknek vérzékeny az ínye, vagy a fogápolási technikája még kivetni valót hagy maga után.
A közepes erősségű azoknak való, akik nehezen tudják a lepedéket eltávolítani, könnyen kialakul náluk a fogkő. Nekik fokozottan ügyelni kell a helyes technikára. A kemény fogkefe csak azoknak ajánlott, akiknek már kivehető protézise van, mert annak nem árt az erőteljes dörzsölés. Az ún. egycsomós kefék a fogszabályzóval rendelkezőknek segít az alaposabb fogtisztításban.
A sörték száma is egy lényeges adat. A sűrűséggel együtt nő a lepedék eltávolításának hatékonysága, de figyeljünk oda a fogkefe fejének nagyságára is, mert hiába a sok sörte, ha nagy a fej. Az 1 cm x 2-2.5 cm nagyságú fej a legalkalmasabb arra, hogy a hátul lévő fogakat is elérjük.
Érdemes elektromosra váltani, és azt odafigyelve használni, hogy ne hagyjunk ki egy területet sem. A nyelvünkről is gondosan távolítsuk el a lepedéket.
Fogkefe gyerekeknek
A helyes fogápolást nem lehet elég korán elkezdeni, ezért már az egészen kicsi babáknál is elkezdhetjük a fogkefe használatát, nem kell megvárni, hogy kibújjanak a fogacskák. Jól fog esni nekik, ha a duzzadt ínyüket egy kicsit átdörzsöljük egy szilikonos ujj-fogkefével.
Ha gyermekünket megkérdezzük, hogy milyen fogkefét szeretne, akkor biztos, hogy egy mesehősöst, vagy egy állatost, királylányost fog választani, mert számára még a szín és a forma a meghatározó. Igyekezzünk tehát olyat választani, ami tetszik neki, hogy szívesen használja, de ugyanakkor arra is figyeljünk oda, hogy puha legyen a sörtéje.
Ha már 3-4 éves, akkor az ő fogait is tisztíthatjuk elektromos kefével. Alaposabban dolgozik, kíméli az ínyét, és hamarabb is végzünk, ami a kicsiknél fontos szempont. Akár felnőtt, akár gyermek fogkeféről van szó, rendszeresen cseréljük, ne várjuk meg, míg teljesen elhasználódik.
Mikor kell sürgősen fogorvoshoz fordulni?
Manapság egyre kevesebb időt szánunk a megfelelő szájápolásra, ebből adódóan igen sokszor fordul elő gyulladás és éles fájdalom. A rohanó világban muszáj néha megállni és nemcsak magas cukortartalmú ételeket fogyasztani, hiszen ez könnyedén fogszuvasodáshoz vezethet.
Vegyük komolyan a fogainkat és járjunk rendszeresen szűrésekre! Ha viszont már baj van, akkor ezekben az esetekben mindenképpen érdemes azonnal felkeresni egy szakembert.
Fogászati betegségek
Napjainkban egyre többen szenvednek a nem megfelelő étkezési szokások miatt fogszuvasodással. Nem csoda, hiszen az ínybetegség mellett ez is népbetegségnek számít sajnos. Mivel egyre kevesebben veszik komolyan a fogaikat és elhanyagolják a rendszeres ellenőrzéseket, így sokszor már csak végső megoldásra kerülhet sor.
Mikor érdemes azonnal szakemberhez fordulni?
Fogorvost felkeresni több indok miatt szükséges. Az egyik természetesen az esetleges baleseti sérülés, amikor az állkapcsot éri ütődés, esetleg az arc körül fájdalom keletkezik, néhány esetben pedig a fog elvesztésére is sor kerülhet. A károsodás maradandó lehet, ha nem fordulunk azonnal szakemberhez, hiszen ez maradandó sérüléseket eredményezhet.
A másik gyakori eset a nagymértékű fogfájás, amikor a fog és a körülötte lévő ínyben lüktető fájdalom keletkezik. Ez sokszor még fájdalomcsillapító hatására sem lesz jobb, ilyenkor nagy valószínűséggel gyulladásról van szó. Előfordulhat továbbá az arc szokatlan duzzanata, esetleg elszíneződése, amely szintén veszélyes tud lenni, ha valaki nem jár rendszeresen szűrésekre.
Mindenképpen érdemes felkeresni egy klinikát, ha harapás során erős fájdalom jelentkezik, ha esetleg érződik, hogy az ideg be van gyulladva. Ha időben kezeltetjük, akkor sokszor elegendő a gyökérkezelés, így menthetővé válik a fog. Ellenkező esetben ki kell húzni, ami viszont később a pótlás szükségességét eredményezheti.
Gyakori továbbá a rossz lehelet és a kellemetlen szájíz, ami legtöbb esetben a kórokozók megtelepedésének első nagyobb jele. Bár ez nem jár fájdalommal, minél több a szánkban a baktérium, annál nagyobb az esély a fent említett megbetegedések megjelenésére.
Mit kell tenni, ha tünetet észlelünk?
Ahogy említettük, a legfontosabb, hogy mielőbb keressünk fel egy fogorvost, hiszen ő megfelelő és szakszerű ellátásban részesít bennünket. A rendelőben tapasztalt szakemberek dolgoznak, akik készen állnak bármilyen fogászati megbetegedést kezelni.
A legtöbb esetben rutin eljárásról van szó, így például egy lyukas fog esetén először megtisztítják azt a baktériumoktól, majd megfelelő eszközökkel betömik azt. Az eljárás típusa és a felhasznált anyagok azonban változhatnak, hiszen attól függően, hogy mekkora a lyuk és milyen helyen van, más-más módszerrel dolgoznak. Egyetlen dolog biztos, hogy a rutin eljárásokat érzéstelenítő előzi meg, így egyáltalán nem kell tartani a fájdalomtól.
Mivel előzhetők meg a problémák?
A legfontosabb kétségkívül a megfelelő szájhigiénia, ami rendszeres és alapos fogmosással érhető el. Ha valaki megfelelő technikát alkalmaz, akkor valószínűleg sokkal kisebb esetben fordul majd elő nagyobb probléma. Nem árt továbbá néha fogselymet és fogköztisztító kefét sem alkalmazni, hiszen a közökben sok maradék és lerakódás tapadhat meg, amik nagy károkat tudnak okozni. A kellemetlen lehelet ellen pedig ott a szájvíz, amely semlegesíti a szagokat.
Megfelelő szájápolással tehát elkerülhetők a nagyobb fogászati megbetegedések. Ha viszont a fentiek közül valamelyiket észleljük, érdemes azonnal felkeresni egy rendelőt, hogy mielőbb megkapjuk a megfelelő kezelést
Miért kell évente 1-2 alkalommal mindenképpen felkeresni a fogorvost?
Nem véletlen, hogy az iskolák szervezetten viszik a tanulókat legalább évente egyszer fogorvosi vizsgálatra. Fogaink épségének megőrzése nagyon fontos mindenki számára, ezért lehetőség szerint rendszeresen járjunk ellenőrzésre. Jobb elkerülni a nagyobb problémákat, amikor esetleg már csak a foghúzás segíthet a bajon.
Ha már a fájdalom jelentkezik, akkor az nagyon-nagy bajt jelez, akkor már a fogunk jelentősen károsodott. Nem szabad ezt megvárnunk, előbb kell lépni, és megelőzni. Fontos, hogy legalább évi két alkalommal keressük fel fogorvosunkat.
Rendszeresség
Fogaink épségének megőrzése kiemelten fontos, hiszen egy életen át kell, hogy a szájunkban legyen. Miután elvesztettük tejfogainkat, és kinőttek a már maradandó fogaink, ha azokat elvesztjük, akkor az végleges, helyette nem fog másik nőni.
Természetesen pótolható a hiány akár koronával, esetleg híddal, vagy beépített foggal, de az már nem a sajátunk. Nem is beszélve arról, hogy milyen sok időbe és pénzbe is kerül. Valljuk be, kevés ember szereti az idejét a fogorvosi székben tölteni, bármilyen empatikus is a kezelő orvos, illetve bármennyire is profi a felszerelés, a rendelő, kényelmes a szék.
Problémafeltárás
Ezért is lényeges fogorvosunk rendszeres, rutinszerű felkeresése. Az ilyen ellenőrzések során a fogorvos áttekinti nemcsak a fogaink állapotát, hanem a szájüregünk állapotát is átvizsgálja. Ha van valamilyen gyulladás, góc van, akkor arra fény derül.
A fogorvos olyan diagnosztikai eszközökkel, műszerekkel rendelkezik, melyek segítségével idejekorán kimutathatók, kiszűrhetők a rendelleneségek.
Ha a fogközöknél kezdődik egy kis fogszuvasodás, vagy a fogkő miatt ínygyulladás indul meg, esetleg a bölcsességfogunknál jelentkezik probléma, mindezeket jelezni tudja.
Sajnos az elvégzett statisztikai kimutatások szerint az emberek jó rész 5-6 évente látogatja meg fogorvosát, és akkor is csak akkor, amikor már fájdalmat érez, és kénytelen emiatt elmenni. Természetesen, mint minden átlagnál, itt is nagy a szórás, ami azt jelenti, hogy szélsőséges esetben akár tíz év is eltelhet egy-egy látogatás között.
Nem véletlen, hogy hazánkban a lakosság nagy részének gondja van a fogainak.
Megelőzés
Összefoglalva tehát az elsődleges ok, ami miatt célszerű a fogászati rendelő rendszeres felkeresése, az a megelőzés. Érdemes azt is rendszeresen ellenőriztetni, hogy a csontállományunk milyen állapotban van. Ettől függ ugyanis, hogy hogyan tudunk rágni.
Amennyiben elhanyagoljuk szuvas fogunk kezelését, akkor a folyamat tovább gyűrűzik. Nemcsak a problémás fog megy majd tönkre viszonylag rövid idő alatt, de a szuvasodás a többi fogra is átterjed. Ez a szuvasodási folyamat a fog gyökerére is hatással lesz.
A fogainkra tapadó fogkövek eltávolítása is rendszeres kezelést igényel. A fogkőn is, és alatta is elszaporodnak a baktériumok, a fogat nem tudjuk rendesen tisztítani, ezért ez is okozhat a későbbiekben fogszuvasodást.
Egy fogorvosi ellenőrzés során a fogorvos feltárhat olyan egészségügyi problémákat, melyekről nem is tudunk. Jelezni fogja, ha valami rendelleneset észlel, és tájékoztat minket a további teendőkről.
Mindent a fogfájásról
A fogfájás többféleképpen jelentkezhet, viszont egy dolog mindegyikben közös: megpróbálja felhívni a figyelmünket arra, hogy ideje meglátogatnunk a fogorvosunkat. A mai cikkben a fogfájás típusait és okait fogjuk boncolgatni, ezért, ha kíváncsi, mindenképp maradjon velünk!
- Éles fájdalom
Sokan úgy vélik, hogy az éles, hirtelen jelentkező fogfájás sokkal veszélyesebb, mint az állandó, tompa fájdalom, ám ez a tévhitek közé sorolható. Az éles fájdalom több dolgot is jelenthet. Jelentheti azt, hogy letört egy fogunk, vagy jelezheti a fognyak mentén előforduló fogszuvasodást is, ám a leggyakrabban előforduló éles fájdalom oka a hideg és a meleg ételek, italok hirtelen fogyasztása. Az sem ritka, ha a páciensek fogcsikorgatás során érzik az éles fájdalmat, ennek oka lehet a fogak túlérzékenysége.
Több évtizedes tapasztalatunk azt mutatja, hogy ez a legkönnyebben kezelhető fájdalomtípus, sokszor egy egyszerű kezeléssel, vagy a fogápolási rutin megváltoztatásával orvosolható.
Amennyiben fogászati kezelések, például fogtömés után tapasztalunk éles fájdalmat, az teljesen normálisnak mondható, viszont, ha több napig fennáll a fájdalom, akkor érdemes szólni fogorvosunknak, hogy vessen rá egy pillantást.
- Tompa fájdalom
A tompa, hosszú ideig elhúzódó fogfájás nagyobb problémára utal, mint az előző, hiszen ez a fájdalom típus jelentheti a fogideg károsodását. A tompa fájdalom akár több hétig, hónapig is megkeserítheti életünket, ráadásul a hideg és a meleg italok rendszeres fogyasztása csak ront a helyzeten.
A tompa fájdalom oka legtöbbször fogszuvasodás, mely olyan mértékű, hogy eléri a fogideget is. A szakemberek ilyenkor a gyökérkezelést választják, ugyanis ez lehetővé teszi a saját fog megmentését és nincs szükség fogpótlásra.
- Lüktető fájdalom
A fogfájás harmadik fajtája nem más, mint az intenzív lüktető fájdalom, mely valamilyen gyulladásra, tályogra, fertőzésre utal. Ez sokszor szemmel látható tünettel, az arc felduzzadásával jár együtt. Ez a fájdalomtípus a legveszélyesebb, ha ezt tapasztaljuk, azonnal kérjünk orvosi segítséget!
- A bölcsességfog fájdalma
A nem megfelelő irányba növő bölcsességfog is tompa fájdalmat okozhat. Sokszor a leghátsó fognak nincs elég helye a szájban, ezért kezd el máshol utat törni magának, ezzel megkeserítve az elszenvedő életét. Ez a fájdalom szétterjedhet az egész fogsoron, sőt a torokra is ráhúzódhat, megduzzadhatnak a nyirokcsomók, és legrosszabb esetben még szájzárat is okozhat, ezért mindenképp kezelést igényel. Szerencsére, a mai kor emberének már nincsen szüksége erre a fogra, így a fogorvosok általában a fog eltávolítása mellett teszik le a voksukat.
Hogyan előzhető meg a fogfájás?
A fogfájás a megfelelő szájhigiénia fenntartásával, megfelelő fogápolási rutinnal és rendszeres fogászati szűréssel megelőzhető.
Ön is a fogfájástól szenved? Szüksége lenne egy megbízható fogorvosra Budapesten? Látogasson el klinikánkra, ahol modern környezet és kedves, szakképzett fogorvosok várják! Online szeretne időpontot foglalni? Weboldalunk tetején megteheti az arra kijelölt helyen, és csupán pár másodpercet vesz igénybe. Kövessen minket Facebook oldalunkon, hogy ne maradjon le újdonságainkról!