A Fehér Dental fogászati rendelő fogorvosai nagy hangsúlyt helyeznek a fogak megtartására. Pácienseink ezért is fordulnak hozzánk bizalommal! A fogszuvasodás (caries) a fog kemény szöveteinek legtöbbször visszafordíthatatlan változásait idézi elő. Keletkezése a szánkban lévő baktériumok által termelt savak hatására jön létre. Egy idő után ezeknek a savaknak a hatására a fogfelszíneken üregek, lyukak képződnek. Ezek az elváltozások könnyen felismerhetőek: általában sárgás-barnás elszíneződésűek.
Fogtömések felosztása nagyság, kiterjedés szerint
Legtöbbször a fogorvosok mélység szerinti felosztást alkalmaznak. A legkisebb üreg a felszíni szuvasodás. Itt kis lyuk található a fog felszínén, amely csak a zománcban helyezkedik el. Második lépésben a fogszuvasodás eléri a dentint is, ez már sajnos mélyebb üreget takar. Harmadik lépésben pedig az idegkamra tetejéig hatol a szuvasodás.
Megadhatjuk a felszíneket is, ahol megjelent a fogszuvasodás. Eszerint lehetnek 1 felszínű, 2 felszínű…és 5 felszínű szuvasodások. A fogkoronát, ha mint egy dobozt képzeljük el, akkor láthatjuk a doboz 6 oldalát. A fogkorona-doboz a foggyökérhez kapcsolódik egyik oldalával, a többivel pedig a szájüreg felé néz. Minél több felszínen jön létre a fogszuvasodás, annál betegebb a fog, annál több helyen kell megtisztítani és fogtöméssel ellátni.
A fogszuvasodás egy speciális formája a fognyaki szuvasodás, amely a visszahúzódott íny mentén alakulhat ki, akár teljesen körbe-ölelve a fogat. Ez a fajta fogszuvasodás tud nagyon hamar az idegig hatolni, mert a fognyaknál kevesebb az ideget fedő foganyag.
A fogtömések anyagai
Régen a fogtömések általánosan elfogadott anyaga az amalgám volt, ezt mára már felváltotta a sokkal korszerűbb, az emberi szervezetre kevésbé káros, esztétikus fehér fogtömés. A fehér fogtömés anyaga túlnyomórészt kompozit. A fehér fogtömésekhez kevesebb foganyagot kell feláldoznunk, mert nem csak az üreg kialakításának retenciója tartja bent a tömést, mint az amalgámtömésnél, hanem a ragasztóanyagok is.
Milyen a jó fehér fogtömés?
Jó minőségű kompozitból, adhezív módszerrel felépített fognál extrém erőhatásra általában nem a fogtömésből törik ki darab, hanem inkább a foganyagból. Jó példája ez az esztétikus tömőanyagok erősségének. A kompozitok minősége, ahogy áruk is, nagymértékben változó. Természetesen minőségi eltérések figyelhetőek meg a különböző fajták között. Az a fogorvos, aki kicsit is ad a munkája minőségére, nagyon megnézi, milyen anyaggal tömi be a fogat. Íme néhány kritérium, a teljesség igénye nélkül: jó megmunkálhatóság, kiváló polírozhatóság, széles színválaszték, alacsony polimerizációs zsugorodás, kaméleon-effektus, antagonistabarát, kiváló széli záródás, törésekkel szembeni ellenállás
Minél több kritériumnak felel meg egy kompozit, annál magasabb az ára, így könnyen belátható, hogy nem lehet sokat várni azoktól a tömésektől, amit a fogorvos pár ezer forintos áron készít el. A Fehér Dental-nál kiemelkedően jó minőségű anyagokkal dolgozunk! Külcsín… a fog bundája
A legjobb fogorvosok így tömnek
- gondos üregtisztítás, üregalakítás, szuvas szövet teljes eltávolítása (egyetlen kivétel ilyenkor az indirekt pulpasapkázás, mert itt minimális demineralizált dentinszövet meghagyásával, és erre gyógyszer rétegzésével érhetjük el a dentinszövet újratermelődését, csakis akkor, ha a pulpa még él.)
- adhezív technika alkalmazása
- jó minőségű savazó- és ragasztóanyag
- jó minőségű esztétikus tömőanyag
- rétegzési technika
- gyógyszerek alkalmazása, ha szükséges
- jól kipolírozott tömésfelszínek, hogy a lepedék ne tudjon megtapadni a tömés felszínén
- nincs anyaghiány a fog és az esztétikus tömőanyag között
- saját fogszövettel harmonizáló szín
- csücsök-barázdarendszer esztétikus helyreállítása
A Fehér Dental fogorvosai nagy hangsúlyt fektetnek ezeknek a szabályoknak a betartására. Tapasztalja meg Ön is!
Fogtömések menete, lépései
- Időpontfoglalás
- A Fehér Dental fogászaton ingyenes a fogászati szűrővizsgálat, állapotfelmérés és a kezelési terv készítése, megbeszélése. Fogászati kezeléseink előtt viszont minden esetben érdemes és szükséges bejelentkezni. Az egyes beavatkozásokra megfelelő mennyiségű időnek kell rendelkezésre állnia, hogy a legjobb kezelést nyújthassuk.
- A váróterembe belépve recepciós munkatársaink fogadják az érkezőket. Ők segítenek kitölteni az anamnézis lapot, illetve bejelentik a pácienseket a fogorvosoknak.
- A kényelmes kezelőszékben elhelyezkedve, pár kérdésre választ adva kezdődik el a kezelés. Ha kérdése lenne most tegye fel nyugodtan, ilyenkor lehet átbeszélni a kezelés részleteit!
- Fogászati kezeléseinket általában gondos érzéstelenítésben végezzük. Néha kisebb, felszíni szuvasodások esetén ettől akár el is lehet tekinteni, amennyiben ezt a páciens kifejezetten kéri és szeretné. Ultra erős fájdalomcsillapító injekciókat használunk, hogy biztosan ne érezzen a beavatkozásból semmit a beteg.
- Az érzéstelenítő hatás beállta után eltávolítjuk a fog anyagából azokat a részeket, amelyek fertőzöttek, amelyeket a fogszuvasodás érint. Fehér fogtöméseknél csak a legkevesebb foganyagot távolítjuk el (minimál invazív technika) és erős ragasztási (adhezív) technikát alkalmazunk.
- Az üregalakítás után ha szükséges gyógyszereket helyezünk az üreg aljára, hogy minél könnyebb gyógyulást érhessünk el, illetve csökkentsük a posztoperatív- későbbiekben jelentkező- fájdalmat. Erre nem minden esetben van szükség.
- Néha szükség lehet a fog oldalfalának, mintegy „zsaluzására” akkor, ha nincsen meg a fogkorona megfelelő felszíne. Ilyenkor fém vagy műanyag matricát helyezünk a hiányzó oldalfal helyére, majd a fogtömés polimerizációja, teljes kötése után eltávolítjuk ezt.
- Ezután következnek a kémiai ragasztás lépései: először az előkezelés történik, ez előkészíti és megnöveli a ragasztási felületet. Majd a ragasztóanyag (bond) felvitele következik, amit polimerizációs lámpával meg is világítunk.
- A tömés során a kompozíciós anyagból kisebb darabokat teszünk az üregbe majd ezeket finoman kidolgozzuk, megvilágítjuk. A polimerizációs lámpával történő megvilágítás során keményre, ellenállóra köt a tömőanyag.
- A végső kidolgozás fúrókkal történik, ez a finírozás. Artikulációs papírokkal megnézzük a tömés felszínének viszonyát a szemben lévő fogakhoz. Óvatos összecsukáskor a szemben lévő fog mintát hagy a tömés felszínén. Ha korábban érintkeznek a felszínek, mint a többi fognál, akkor bizony magas a tömés, le kell venni belőle. Ezt a procedúrát sokszor megismételjük, így apró lépésekben történik a magasság beállítása.
- Legvégül polírozzuk a fogtömés felszínét, ami így sima és fényes lesz.
A Fehér Dental fogorvosai minden alkalommal ezeket az aprólékos munkát igénylő lépéseket követik, így az alapos munkának meglesz a gyümölcse: tartós, hosszútávra szóló tömések kerülnek ki fogorvosaink keze alól.
A barázdazárás
A barázdazárás folyamatát a gyermekek fogainak védelmében szoktuk alkalmazni. Ez csak annyiban különbözik a hagyományos fogtöméstől, hogy az üregalakítás lépése kimarad. A folyamat teljesen fájdalommentes, egyszerű és gyors, semmi fúrás! A beavatkozás 15-20 percet vesz igénybe. A barázdazáró anyag fluoridleadó tulajdonsággal is rendelkezik, ennek következtében segít az egészséges fogszövet megtartásában.
- Első lépésként a fogkorona felszínét lemossuk, fertőtlenítjük.
- Ezután kezdődnek a kémiai ragasztás lépései: először az előkezelés történik, ez előkészíti és megnöveli a ragasztási felületet.
- Alapos lemosás és szárítás után, a barázdarendszerbe belefolyatjuk a folyékony barázdazáró anyagot és megvilágítjuk. Az anyag szétterül a felszínen és minden kis rést kitölt.
- Végső lépésként már csak a magasság beállítása van hátra, hogy kényelmes legyen az összecsukás.
A legsérülékenyebbek, a szuvasodás kockázatának leginkább kitett fogak, az először előbújó maradó fogak, a hatosok. Ezeknek a fogaknak a csücsök-barázdarendszere igen összetett, nehezen tisztítható, még a felnőttek számára is. A barázdazáró anyag pár éven belül kipereg a fogból, de addigra a gyermek felcseperedik, tudatosan tisztítja a fogait és annak barázdáit.
Későbbi életkorban esetleg fiatal felnőttek esetében, vagy ha a páciens magas caries rizikójú csoportba tartozik, fogszabályzó kezeléseknél, általános megbetegedéseknél is lehet alkalmazni ezt az eljárást, de ilyenkor már szükség lehet ún. kiterjesztett barázdazárásra is. Ebben az esetben már a barázdák mélyén megjelent a szuvasodás, és ezt első körben el kell távolítani és csak utána lehetséges a barázdazáró anyag felvitele. Érdemes gyermekeink legsérülékenyebb fogait így védeni a káros „fognyűvő manóktól”!
Mennyibe kerül egy fogtömés? – Árak
Teendők fogtömés után
Az esztétikus fogtömések elkészítése után, az érzéstelenítő oldat hatása körülbelül 2 órán keresztül tart. Ebben az időszakban nem szabad étkezni, mert az érzéstelenség miatt nem tudjuk kontrollálni a harapás erősségét, így fájdalmas sebeket szerezhetünk. A tömés a polimerizációs lámpa fényének hatására teljes mértékben megkötött már a kezelőszékben, tehát emiatt várakozásra nincs szükség.
A fogtömések élettartamát sok dolog befolyásolhatja: rágóerő, a fogtömés lokalizációja, kiterjedtsége, a tömőanyag tulajdonságai, a saját fog mennyisége a tömés körül, parafunkciók.
Ami általánosan elmondható, hogy mire érdemes figyelni, hogy a fogtömések a lehető leghosszabb ideig a szájban maradhassanak:
- Napi legalább 2x történő fogmosás, a tömések melletti (ún. secunder caries, másodlagos) szuvasodások kialakulásának megelőzése miatt.
- Fogselyem használata a fogközökben.
- Fogorvosi szűrővizsgálaton való részvétel évente, ha szükséges fogkő-eltávolítás elvégzése.
- Ha látható helyen van a tömés, akkor az elszínező ételek lecsökkentése.
A legfontosabb feladat tehát a tisztítás és a rendszeres ellenőrzés. A Fehér Dental-nál a fogászati szűrővizsgálat ingyenes, hívjon minket bizalommal!