Ez a teendő fogfájás esetén – A fogorvos válaszol
Akár éles és hirtelen, akár tompa és állandó, a fogfájást nehéz figyelmen kívül hagyni. A fogfájást mindig a fogban, vagy a fog körüli szövetekben (íny, fogágy, csont) megtalálható idegek irritációja okozza.
A fogfájást kiváltó irritáció oka lehet:
- Fogszuvasodás, tehát a fog fertőzése, gyulladása és ezek következményes betegségei (bővebben a fogszuvasodásról ezen a linkek található még több információ)
- Fog sérülése valamilyen trauma következtében
- Ritkán kisugárzó fájdalomról beszélünk, amikor egy másik területről terjed át a fájdalom és az állkapocsba sugárzik, így fogfájásnak tűnik. A leggyakoribb területek közé tartozik az állkapocs-ízület (temporomandibularis ízület), a fülfájdalom, az orrmelléküregek és még egyes szívproblémák (szívroham) is.
- Ínygyulladás, fogágygyulladás (parodontitis): a fog körüli szövetek fertőződése során jöhet létre (Bővebben a parodontitisről ide kattintva olvashat)
A fogfájás okai, tünetei és kezelése
Fogfájás – Készítette: feherdental.hu
Kapcsolódó írásaink:
- Fogfájás csillapítása 2 perc alatt
- Dalacin 300 mg: Mire jó? Az antibiotikum szerepe a fogászatban, fogfájás esetén
- Ezért nem használ a fájdalomcsillapító fogfájásra
A fogfájás gyógyítása
Az első lépés a megoldás felé, hogy megtudjuk, mi a baj.
A fogfájás a fog központi részének (pulpa) gyulladásából ered. A pulpa olyan idegvégződéseket tartalmaz, amelyek nagyon érzékenyek a fájdalomra. A pulpa gyulladását (vagyis a pulpitist) okozhatja fogszuvasodás, tehát fertőzés, illetve trauma is.
Panasz esetén rendelőnkben a fogorvosok mindig oki kezelést helyeznek előtérbe. Ha elkendőzzük a problémát, csak a folyamatot nyújtjuk meg, annak minden kellemetlen velejárójával. Amennyiben fogorvoshoz készül, az időpont előtt nem célszerű fájdalomcsillapítók használata, mert a vizsgálatokat tévútra viszi!
A tüneti kezelés csak ritkán eredményes a fogászatban, később a probléma erősebben és halmozottabban fog jelentkezni. Az otthoni módszerek így inkább csak segítenek kivárni a fogászatra kapott időpontot, mintsem meggyógyítják a fogat.
Fogfájás tünetei
A szájban felszaporodó baktériumok hozzájárulnak az ínybetegségekhez és a fogszuvasodáshoz is. Az ínybetegségek inkább tompa, állandó jellegű sajgást okoznak, míg a fogszuvasodáshoz köthető gyulladások éles, néha lüktető fájdalommal jelentkeznek.
A fog- és állkapocsfájdalom gyakori panaszok. Erős fájdalmat okozhat a nyomás (oldalirányú, vagy rágás során keletkező), vagy a hideg-meleg inger, illetve édesre adott fájdalom. Az ingerre adott fájdalom hossza is kórjelző lehet: kisebb a probléma, ha a kiváltott fájdalom az inger megszűnte után 5-10 másodperc alatt csillapodik. A fájdalom az inger eltávolítása után 15 másodpercnél tovább is fennállhat, néha csak percek alatt szűnik meg.
A gyulladásos folyamat előrehaladtával, a gyulladás területének növekedésével a fájdalom erősebbé válik. Kisugározhat az arcra, a fülre vagy az állkapocsra.
A leggyakoribb jelek és tünetek a következők:
- Fájdalom rágáskor a fogakban vagy az állkapocsban
- Fejfájás
- A fogak érzékenyek a melegre vagy a hidegre
- Vérzés vagy gennyürülés a fog vagy az íny környékén
- Duzzanat a fog körül vagy az állkapocsban
- Sérülés vagy trauma
- Rossz lehelet
- Láz
- Rossz íz a szájban
- Nyirokcsomó-duzzanat
A fogfájás felosztása:
- éles
- tompa
- lüktető
Az éles fájdalom hirtelen kezdődő, késszúrásszerű fájdalom. Abban a pillanatban semmi másra nem tudunk gondolni, csak a fájdalomra. Általában pár perc alatt megszűnik, de sajnos visszatér.
A tompa fájdalom hosszú ideig állhat fenn, másra is tudunk összpontosítani abban az időszakban, amikor jelen van. Inkább kellemetlen, mint nagyon fájdalmas. Gyökérkezelt fog, ínyproblémák állhatnak a hátterében.
A lüktető fájdalom a fogbél idege, a pulpa érintettségénél jelentkezik. Kellemetlen, hosszantartó, periodikus fájdalom.
Mikor forduljak fogorvoshoz fogfájás miatt?
A fogszuvasodás önmagában nem végzetes betegség. De egy kezeletlen fertőzés a fogban (vagy a test bármely más részén) továbbterjedhet és ez akár életveszélyessé is válhat. Tehát ha a fogfájás nem enyhül, érdemes felkeresni a fogorvost.
A lehető leghamarabb keresse fel fogorvosát fogfájásával, ha:
- 1-2 napnál tovább tart a fogfájás
- Erős, kibírhatatlan a fájdalom
- Hőemelkedés, láz van, fülfájás vagy szájnyitási korlátozottság jelentkezik.
Mi történik a fogorvosnál?
A fogorvos először anamnézist, kórelőzményt vesz fel, és fizikális vizsgálatot végez. Kérdéseket tesz fel a fájdalommal kapcsolatban, például, hogy mikor kezdődött a fájdalom, mennyire erős, hol található a fájó fog, mi erősíti, mi gyengíti a fájdalmat. A fogorvos megvizsgálja a szájat, a fogakat, az ínyt, az állkapcsot, a nyelvet, a torkot, és a nyirokcsomókat. Röntgenfelvételeket és egyéb vizsgálatokat is végezhetnek, attól függően, hogy mi okozza a fogfájást.
Milyen kezelésekre lehet számítani fogfájásnál?
Az anamnézist és a fizikai vizsgálatot kiegészítheti a röntgen vizsgálat. Ez 4 fajtájú lehet:
- Kis röntgenkép – ezen csak az adott 2-3 fogat látjuk.
- Szuvasodás kereső röntgenkép – ezen a fog nyaki és koronai részét látjuk.
- Panoráma röntgen felvétel – ezen az összes fog és környező csontstruktúrát láthatjuk, de nem olyan részletgazdagon.
- CBCT felvétel – nagy felbontású, részletgazdag CT kép. A fog és a csont a lehető legpontosabban ábrázolódik rajta.
E három vizsgálatból (anamnézis, fizikai vizsgálat, röntgen) az esetek 99%-ában megtudható a fogfájás oka.
A fogfájás kezelése általában 3 nagyobb részbe sorolható :
- Fogtömés
- Gyökérkezelés / újra gyökérkezelés
- Foghúzás
Az ínyfájdalmak elsődleges kezelése pedig az ultrahangos fogkő-eltávolítás, melynek során a fog, illetve az íny felszínéről eltávolítjuk a plakkokat, lerakódásokat, amik ínyvérzést, ínygyulladást (gingivitis) és parodontitist (fogágygyulladást) okoznak.
Az íny felületére törő sipoly-járatok, gennyelvezető csatornáknak foghatóak fel, melyek nemcsak az íny betegségből fejlődhetnek ki, hanem a fogak gyökerével is kapcsolatban lehetnek. Ha az ideg elhal, a folyamat a fog gyökércsatornáján keresztül a csontba vezetődik és a gyulladás ott is folytatódik. A folyamat vége csontelhalás és a baktériumok szervezetbe való szóródása lesz. Bővebben a fogászati gócokról: https://feherdental.hu/kezelesek/parodontologia/
Hogyan előzhető meg a fogfájás?
Mivel a legtöbb fogfájás a fogszuvasodás következménye, a megfelelő szájhigiénés gyakorlatok betartásával megelőzhető a fogfájás. A helyes szájhigiénés rutin magában foglalja a napi rendszeres fogmosást fluorid tartalmú fogkrémmel, a napi egyszeri fogselymezést, a fertőtlenítő szájöblítővel történő öblögetést, és évente kétszeri kontrollt a fogorvosnál.
Fogfájás csillapítása otthon

Kép: freepik.com
Ezeknek a praktikáknak akkor van értelmük, ha előbb-utóbb eljut a páciens a fogorvoshoz, csak pár órát, esetleg napot kell kibírni az időpontig:
- Vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók (leggyakoribbak: Cataflam Dolo 25 mg, Advil Ultra Forte). Ezek a gyógyszerek nemcsak fájdalmat csillapítanak, hanem segítenek a gyulladás csökkentésében is. Minden alkalommal szükséges a betegtájékoztató elolvasása, mert ezek a gyógyszerek is interakcióban lehetnek más, szedett gyógyszerekkel, illetve alapbetegségekkel és súlyos következményeket okozhatnak!
- Öblögetés Corsodyl-lal vagy Chlorhexamed-del: ezek vény nélkül kapható alkoholmentes szájöblögető oldatok. A fogban és a fog környéken a szájüregi baktériumok számát képesek lecsökkenteni. Hasznos segítőtársak a mindennapos szájápolásban, különösen fogágybeteg páciensek esetében. Hideg, meleg, édes, savas ételek fogyasztása után bekövetkező fájdalom csökkentésére is jók: szobahőmérsékletű oldattal öblögetve gyorsan kiegyenlítik a fájdalmat okozó ingert.
- Hialuronsav alapú gélek: főleg ínyfájdalom kezelésében használható vény nélküli készítmények, pl.: Gengigel. Irritált szájnyálkahártya, ínygyulladás, ínysérülést követően hasznos segítség. Az érintett felületet bekenve, bemasszírozva nyújt védelmet.
- A beteg fogat mindenképpen tartsuk nyugalomban, ha lehet a másik oldalon rágjunk. Néha a nyelés közben létrejövő reflexes fogsorzárás is nagy fájdalmat idéz elő.
- Nem szabad kopogtatni, ütögetni a beteg fogat, mert ez erősíti a fájdalmat.
- Kerülje a nagyon hideg vagy forró ételeket, mert súlyosbíthatják a fájdalmat.
- Megkönnyebbülést hozhat a szegfűszegolajjal átitatott vattacsomóra való ráharapás. A legtöbb drogériában, patikában lehet kapni szegfűszegolajat.
- A speciális fogkrémek kevésbé érzékennyé tehetik fogait. Egyes fogkrémek (pl.:Sensodyne Rapid) védőréteget tudnak képezni a fogak felületén, így gyorsan enyhíti a fájdalomérzetet.
Speciális esetek
Amikor mindenképpen fel kell keresni a fogorvost:
- A fájdalmat nem csillapítják a vény nélkül kapható gyógyszerek.
- Súlyos fájdalmak vannak a foghúzás helyén, a beavatkozás után. Előfordulhat a foghúzás utáni második vagy harmadik napon is. Ez annak az eredménye, hogy a vérrög kiesik a foghúzás üregéből és a csont szabaddá válik. Amíg egy új vérrög el nem fedi a szabaddá tett csontot, addig szabadon bejutnak ide a baktériumok. Ha ez az állapot kialakul, 24 órán belül fogorvoshoz kell fordulni. (Dry socket szindróma)
- A fájdalom az íny vagy az arc duzzanatával jár, vagy a fog körül gennyürülés tapasztalható. A láz a fogbetegségek fertőzésének fontos jele. Egy egyszerű fogszuvasodás nem okoz lázat. A hőemelkedés, a láz, a duzzanat esetleg sipolyjárat a fogat, az ínyt vagy az állcsontot (mandibulát) beszűrő fertőzésre utalhatnak. Fogászati tályogok esetén antibiotikumra és a tályog műtéti megnyitására (elvezetésére) lehet szükség.
- Trauma következtében sérülés jön létre, esetleg teljesen kiütik a fogat. Ha egy gyermek maradó (felnőtt) fogát ütik ki, a fogat gyengéden le kell öblíteni és a lehető leghamarabb fogorvoshoz kell fordulni. Ha nem tudja visszatenni a helyére, akkor kis mennyiségű vízben tárolva kell eljuttatni a kiütött fogat a fogorvoshoz.
- Fájdalom van az állkapocs szögében: ha minden alkalommal, amikor nagyra nyitja a száját, fájdalmat érez, akkor valószínű, hogy az állkapocs ízület megsérült vagy begyulladt. Ez történhet sérülés következtében is, de hosszú évek során is kialakulhat.
- Ha a bölcsességfogak okoznak fájdalmat. Ahogy a bölcsességfogak (harmadik őrlőfogak) a szájban előtörnek, gyulladást okoznak az ínyben a korona látható része körül. A koronát fedő íny befertőződhet. A leggyakrabban érintett fog az alsó bölcsességfog. A fájdalom kiterjedhet az állkapocsra és a fülre, illetve az állkapocs alatti nyirokcsomókra. Az érintett területen duzzanat lehet, így a fogsor nem záródik megfelelően. Súlyos esetekben a torok és a szájfenék fájdalma megnehezítheti a nyelést. Több gyógyítási lehetőség is van erre a problémára, de a leggyakoribb a bölcsességfogak eltávolítása.
Kapcsolódó írásaink:
Kezelések
Blog
- Fogfájásra Augmentin: elpusztítja a fertőzéseket okozó baktériumokat
- A szuvas fog jelei és kezelési lehetőségei
- Gócbetegség és a fogászati góckutatás
- Mi az elhalt fog? Ilyen tünetekkel rendelkezik és így kezelhető
- Ezért nem használ a fájdalomcsillapító fogfájásra
- Dalacin 300 mg: Mire jó? Az antibiotikum szerepe a fogászatban, fogfájás esetén
- Ezt tegyük foghúzás után – A legfontosabb tanácsok a kezelést követően
- Éjszakai fogfájás: Ez okozza és itt vannak a lehetőségek