A fogágybetegségek figyelemfelkeltő tünetei

A fogágybetegségek, azaz a paradontális problémák a fogínyt és a fogakat rögzítő szöveteket érintik. Amennyiben azokat nem kezeltetjük időben, az súlyos fogvesztéshez vezethet. Az ilyen tünetek korai felismerése és kezelése rendkívül fontos annak érdekében, hogy megőrizzük a szájhigiéniát és az egészséges fogakat.

Már csak az a kérdés, hogy milyen figyelemfelkeltő tünetei vannak? Ebben a cikkben eláruljuk őket és kifejtjük, hogy mi a teendő az egyes problémák esetén.

1. Vérző fogíny

A fogínyvérzés az egyik leggyakoribb és legfeltűnőbb jele annak, hogy valami nincsen rendben a szájüregben. Ez főleg fogmosás közben és után, valamint fogselyem használatakor fordul elő, de nem ritka, ha valaki étkezés közben tapasztalja meg. A vérzés oka a gyulladás, amit a fogíny szélén vagy az alatt lerakódott bakteriális lepedék okoz. Amennyiben a fogíny hosszabb ideig gyulladásban marad, akkor gingivitis alakulhat ki. Ez könnyedén átterjedhet a mélyebb szövetekre, ami súlyos paradontitist okozhat.

Ez egy kezdeti figyelmeztetés, hiszen a vérző fogíny nem normális jelenség. Ilyenkor még sokkal hatékonyabban kezelhető a probléma, ezzel pedig megakadályozhatjuk számos egyéb súlyos fogágybetegség kialakulását.

A másik ok lehet a rossz szájhigiénia, ami az elégtelen szájápolás következménye. Ekkor a baktériumok megtapadnak a fogakon, a fogínyen, elszaporodnak a fogak körül, majd gyulladást okoznak.

2. Érzékeny, duzzadt és vörös

A gyulladás jele az is, ha a fogíny megduzzad, vörös lesz, érzékennyé válik. Ez már a bakteriális fertőzés következtében kialakuló tünetegyüttes. Ilyenkor a baktériumok felhalmozódása immunreakciót vált ki, amely során a szervezet megpróbálja leküzdeni a fertőzést. Az erek kitágulnak, aminek hatására több vér áramlik a területre, ami duzzadást okoz az íny felületén.

Amennyiben a problémát nem kezeltetjük időben, az visszafordíthatatlan károkat okozhat. Hiszen, ha a gyulladás tartós marad, akkor idővel a csontszövetek is érintettek lesznek. Ez csontkárosodáshoz, elhaláshoz vezethet, ami fogvesztéssel jár.

3. Visszahúzódó fogíny

Egy újabb jel a fogíny visszahúzódása, amikor a gyökerek láthatóvá válnak. Ez nemcsak esztétikailag jelenthet gondot, hanem azért is, mert így a fogak érzékenyebbé válnak a hideg és meleg, édes vagy savas ételekre, italokra. Ha a fogíny gyulladását nem kezeltetjük még a kezdetekben, akkor az említett fogíny visszahúzódik, ez a fogak rögzítéséért felelős szövetek elvesztéséhez vezethet. Nem tesz jót azonban a túlzott erővel történő fogmosás sem, hiszen az szintén károsíthatja a fogínyt, elősegítheti annak visszahúzódását.

4. Rossz lehelet és gennyes váladék

A krónikus rossz lehelet egyértelmű jele annak, hogy a szájüregben valami nincsen rendben. A fogágybetegségeknél a kellemetlen szagért a fogak körül megtelepedett baktériumok és gyulladásban lévő szövetek bomlása a felelős. Amennyiben a fogíny alatti területeken is felhalmozódik a lepedék, akkor még fontosabb, hogy minél előbb szakemberhez forduljunk.

Súlyos intő jel továbbá a fogíny és a fok közötti genny kialakulása, amely tályogosodást jelezhet. Akut fertőzés esetén a genny jelenléte egyértelmű jele annak, hogy a baktériumok túlzott mennyiségben vannak jelen, amelyek komoly fertőzést okozhatnak. Ebben az esetben azonnali, sürgős fogorvosi beavatkozásra van szükség, hiszen ha a fertőzés tovább terjed, akkor a csontok is érintetté válhatnak.

5. Mozgó és laza fogak

A fogak mozgása azt jelenti, hogy a fogágy vagy a fogakat tartó csont és szövetek már károsodtak. A betegség előrehaladtával, a csont pusztulása miatt azok instabillá válhatnak. Ha nem kezelik időben, a fogak végül kihullhatnak, azok pótlása körülmények és drága.

6. Változik a harapás

Az elmozdult fogak és a szerkezeti változások miatt észlelhető a harapás változása. Ez azt eredményezheti, hogy a fogak nem illeszkednek kellően egymáshoz, amely nehézséget okoz az étkezések során. Ahogy a fogágy pusztul, változik a fogak helyzete, a rágás fájdalmassá válhat. Sok esetben egyes ételeket is ki kell iktatnunk annak érdekében, hogy ne érezzük magunkat kellemetlenül.

A fájdalom nem mindig azonnal jelentkezik. Talán ez okozza a legfőbb problémát, hiszen aki nem jártas a témában, az nem biztos, hogy azonnal észleli a jeleket. A fogágybetegségek előrehaladott stádiumában a fogak körüli gyulladás és fertőzés miatt a rágás fájdalmassá válhat. Ez általában a fogak körüli szövetek nyomásérzékenységéből adódik.

Fogkő eltávolítás

A fogkő rendszeres eltávolításával megelőzhető a probléma. A fogkő sokkal erősebben kötődik a fogzománchoz, mint a lepedék, így azt nem lehet csak fogkefével eltávolítani. A megfelelő fogmosás és a fogselyem használatával a ragadós lepedéktől szabadulhatunk meg, a fogkő esetében speciális eszközökre lesz szükség.

Mivel azonban a fogaink felszíne változó, ezért nehéz őket csak úgy megtisztítani. Bizonyos mértékű lerakódásra mindenkinek számítania kell, főleg az arra hajlamos embereknek. A rendszeres fogorvosi ellenőrzéseknél azonban nemcsak ezt távolíthatjuk el, hanem megnézethetjük a fogágybetegségeket, hogy még időben felismerésre kerüljön a probléma.

Amennyiben bármelyik tünetet tapasztaljuk magunkon, érdemes mielőbb fogorvoshoz fordulni, mert a súlyos és visszafordíthatatlan károsodásokat okozhatunk magunknak. A korai felismerés azonban segítheti megelőzni a fogak elvesztését és a szájüreg egészségének romlását.

Megosztás

Kezelések

Blog