Modern fogászati megoldások: foghíd és társai
Amikor egyszeres vagy többszörös foghiányról van szó, akkor modern fogászati megoldásokra lesz szükség. A hídpótlás, az úgynevezett fogászati híd tökéletesen képes helyettesíteni a saját fogainkat. Ehhez azonban arra van szükség, hogy a megfelelő szakembert válasszuk, aki aztán minőségi anyagokból oldja meg a pótlás kérdését.
Az alábbi írásunkban szó lesz a hídpótlások tartósságáról, valamint arról, hogy mi befolyásolja a fogászati megoldás árát.
Mi is pontosan a fogászati híd?
A hídpótlás egyszeres- és többszörös foghiányt ível át. Egy fix pótlás, amely a még megmaradt fogakon vagy az implantátumokon rögzül és gondoskodik a fogsor állapotáról. Számos típusa elérhető, mint a pillérfogakon rögzített híd vagy éppen az implantációs híd. Amikor a fogakra illesztik, akkor hagyományos, dentális elhorgonyzású hídról beszélhetünk, míg az implantációs változat egy előzetesen beültetett műgyökérre illeszkedik.
A dentálisan elhorgonyzott hídpótlás
Az első típus ragasztással kerül rögzítésre, ami a pillérfogakra kerül fel. Amennyiben nagyobb mennyiségű foghiányról van szó, nem csak a hiányt határoló fogakat kell bevonni, hanem a többit is. Ezek lesznek a segédpillérek. Ha azonban nem áll rendelkezésre elég foganyag, hogy a hidat biztonságosan lehessen rögzíteni, akkor szükség lehet arra, hogy a pilléreknek szánt fogakon csontfelépítést végezzenek.
Előfordulhat, hogy a pillér olyan mértékben roncsolódik, hogy arra nem lehet csonkot építeni. Ekkor a fog gyökérkezelésére lehet szükség, mielőtt a végleges pótlás és a híd a helyére kerülne.
A fogak előkészítésére a legjobb választás a fémmentes megoldás és a fémkerámia koronák esetében is az úgynevezett vállas előkészítést használják. Utóbbi azt jelenti, hogy a fog az ínnyel szomszédos részébe egy kis permetet, vállat csiszol a fogorvos, amely határt húz a későbbi koronának, hogy az megfelelő helyet biztosítson a korona szélének.
Hogyan készül?
A legtöbb esetben 3-4 alkalomra van szükség a fogpótlások elkészítéséhez, ami 1-2 hetet jelent. Először a fogakat készítik elő, majd sor kerül a csiszolásra. Amennyiben van szuvas fog vagy fogrész, akkor azt eltávolítják, esetleg gyökérkezelést végeznek. Ezt követően jöhet a lenyomat készítése, ami egyet jelent a mintavétellel. Ez lesz a szájüreg negatív mása, aminek célja, hogy a technikus könnyebben legyártsa a szükséges elemeket.
Először egy ideiglenes híd kerül a helyére, amely a fogakat védi, de mindenképpen fontos kerülni a túl nagy terhelést, a túlzottan kemény ételek rágását, mint a magvak és a ropogós dolgok.
Amikor másodszor látogatunk el a kezelőbe, akkor jöhet a vázpróba, amikor a fogorvos meghatározza a fogmű fém vagy cirkónium-dioxid, illetve kerámia váz pontosságát. Ezt egy nyerspróba követi, amikor a páciens is megnézheti, hogyan néz ki a hídpótlás. Amennyiben változtatásra van szükség, akkor azt még most lehet megtenni. Ha minden rendben van, akkor következhet a készrevitel és a ragasztás.
Mit kell tudni az implantációs hídról?
Itt az elhorgonyzást nem a saját fogak, hanem az implantátumok teszik lehetővé. Ez egyfajta titán csavar, amely pótolja az elvesztett fog gyökerét. A behelyezéséhez azonban műtéti beavatkozásra van szükség. Miután az integrálódott, becsontosodott a helyére, jöhet a lenyomatvétel. Fontos, hogy itt több hónapos gyógyulási szakaszról beszélünk, tehát nem lesz meg 1-2 hét alatt a végeredmény.
Az implantátumokon elhorgonyzott híd elkészítése tehát már egy jóval lassabb folyamat, hiszen várni kell, amíg a beültetett idegen test becsontosodik, ami nagyjából 4-9 hónapot jelent. Érdemes azonban várni, hiszen tartósabb és terhelhetőbb, mint az előző megoldás, ráadásul esztétikusabb, mint egy kivehető pótlás.
Hozzá kell tenni, hogy ez a folyamat teljesen fájdalommentes, amit a helyi érzéstelenítőnek köszönhető. A technikai berendezések és a modern eljárások már közel sem annyira kellemetlenek, mint régebben. A csontosodás viszont néha járhat kellemetlenségekkel, de hatalmas fájdalomra nem kell számítani.
Mire számíthatunk a gyógyulásnál?
A fogakon rögzülő híd esetében a lecsiszolt fog eleinte érzékeny lehet, ez csak a pótlás felhelyezését követő pár napban szűnik meg. A beültetés esetében a csontosodásnál számításba kell venni a csontpótlást is, de jellemzően 2-6 hónap, mire minden a helyére kerül. Ezidő alatt több vizsgálat is történik, ahol a szakorvos ellenőrzi a szájüreget és a higiénét. A kontrollok során felderítik az esetleges gyulladásokat, amiket a korai fázisban még könnyen kezelni lehet.
Mi befolyásolja az árakat?
A fogászati híd árakat általában a típus határozza meg. Az elhorgonyzott híd jellemzően olcsóbb, az ár attól függ, hogy az milyen anyagból és hány részből áll. Ahány tagból tevődik össze, annyi koronára lesz szükség. Az implantációs foghíd esetében hozzájön az implantátum beültetésének költsége, ahol a gyártótól függ, hogy mennyibe kerül egy darab műcsonk.
Fontos tehát, hogy ne csak az ár és a típus alapján döntsünk. Ha nem vagyunk tisztában azzal, hogy melyiket szeretnénk, melyik a legjobb számunkra, akkor érdemes szakember segítségét kérni, már a választás előtt is.
Kezelések
Blog
- A fogágybetegségek figyelemfelkeltő tünetei
- Modern fogászati megoldások: foghíd és társai
- Otthoni fogápolás: 5 dolog, amit szinte mindenki rosszul csinál
- A leggyakrabban előforduló fogászati kezelések gyerekkorban
- Milyen a jó fogkefe?
- Kivehető vagy rögzített fogszabályzó: melyik a jobb választás?
- Teendők a fogbeültetést követően
- 6 tény, amit tudni kell a fog implantátumról