Fogászati kezelések: mit nyújt az állami ellátás és mit egy magán fogorvos?

Azzal talán már mindenki tisztában van, hogy évente legalább két alkalommal érdemes fogorvosi ellenőrzésre járni. Ez együtt jár az egészséges életmóddal, hiszen szuvasodás vagy gyulladás esetén nem tudunk megfelelően táplálkozni, fájdalmat, később pedig szövődményeket okozhat.

Az éves vizsgálat segít megelőzni tehát a problémákat, valamint ezzel felfedezhetőek a már látható kisebb elváltozások. A kezelés elhanyagolásával azonban megjelenhetnek komolyabb tünetek, amik végzetes gondot okozhatnak.

De vajon mit tehetünk? Mikor érdemes állami ellátást igénybe venni és mikor járunk jobban, ha magán fogorvoshoz megyünk? Az alábbi cikkünkben ezekre a kérdésekre kerestük meg a választ.

Mit ad az állami fogászat?

A fogak állapota mindenkinek fontos, de sokan csak akkor mennek kezelésre, ha már nagy bajt észlelnek. Ilyenkor nem elég, hogy hatalmas fájdalmat érzünk, még egy nagyobb összeget is ki kell adnunk a szakembernél, hiszen a fogászati kezelések nem olcsóak.

Az állami fogászat hatásköre sok mindenre kiterjed, de kérdés, hogy megéri-e a várakozás. Az egészségbiztosítás keretein belül alap- és szakellátásban egyaránt részesülhetünk, egyes beavatkozások pedig kortól függetlenül igényelhetőek. Vannak azonban olyan kezelések, amik korhoz és egészségi állapothoz kötöttek, tehát még itt sem kapunk meg mindent.

Mindenki számára elérhető a sürgősségi fogorvosi ellátás, mint a balesetek következményei, a fogból kiinduló gyulladások, a légzést, valamint a nyelést akadályozó idegentest eltávolítása. Előfordulhatnak bölcsességfoggal kapcsolatos gyulladások, de még tályog is, amit szintén kezeltethetünk az állami fogászatokon.

Amennyiben szűrővizsgálatra van szükségünk, évente egyszer szintén ellátogathatunk a közeli rendelőbe, de végeztethetünk góckutatást, fogmegtartó kezelést, fogsebészeti beavatkozásokat, illetve fogkőeltávolítást és ínyelváltozásokkal kapcsolatos kezeléseket. Fontos tudni, hogy az állami kereteken belül elvégzett tömések esetén a jótállási idő egy év, ezen belül a kezelőorvosnak kötelessége azt rendbe hozni.

Vannak életkortól és egészségügyi állapottól függő fogászati ellátások. Ingyenes és teljes körű ellátást kaphat minden 18 év alatti személy, 18 év feletti nappali rendszerű, köznevelési, valamint szakképző intézeti tanuló, 62 éves kor feletti polgár, illetve a terhesség megállapításától a születést követő 90 napig a kismamáknak is jár ellátás. Ha azonban fogpótlásra vagy fogszabályozásra van szükség, akkor itt csak részben támogatott kezeléseket vehetünk igénybe.

Miért jó a magán fogorvos?

A másik lehetőség, amivel talán sokkal többen élnek az a magán fogorvosi ellátás. A probléma az, hogy az állami fogászatokon hiába dolgoznak lelkiismeretes és igényes szakemberek, ha előre meghatározott anyagköltséggel kell dolgozniuk, ezáltal nem mindig tudják a legoptimálisabb ellátást biztosítani a betegek számára. Nem beszélve arról, hogy sokszor időponthoz sem igazán lehet hozzájutni.

Ilyenkor jöhet szóba a magán klinika, ahol viszonylag rövid időn belül ellátnak bennünket. Itt egy teljesen más légkör vár bennünket, ennek viszont anyagi vonzata van. A kezelések főleg anyagilag fájnak, fizikailag már kevésbé, cserébe viszont tényleg mindent megkapunk, amire a gyógyuláshoz szükség lehet.

Bár sokan drágának találják, aki utánaszámol annak, hogy mennyibe kerülnek az anyagok, valamint magának a rendelőnek a fenntartása, az eszközök működtetése, az láthatja, hogy nem is kerül annyira sokba. Nem beszélve a fogorvos szaktudásáról, amit szintén nem lehet kellően megfizetni.

Fontos tudni, hogy ezeken a klinikákon nincs TB-támogatott kezelés, itt mindent külön kiszámláznak. Az itteni fogorvosok viszont kíméletesebbek, valamint az általuk használt technológia miatt tartósabb megoldást nyújtanak. Nem kell tehát attól tartani, hogy pár hét vagy hónap múlva ismét meg kell fordulnunk a rendelőben, majd otthagyni újabb több tízezer forintot.

Ide általánosságban hamar kapunk időpontot, de ez sok mindentől függ, hiszen előfordulhat, hogy egy népszerű rendelőről van szó, ahol szintén heteket kell várni egy kisebb kezelésre. Az árak döntőek lehetnek, hogy kit választunk. Egyértelmű, hogy a fővárosban drágábban vehetjük igénybe a magán klinikák által nyújtott szolgáltatásokat, míg egy kisebb városban jóval olcsóbbak lehetnek a kezelések.

Rátalálni tehát a megfelelő szakemberre nem egyszerű, sokszor megéri inkább egy-egy órát utazni annak érdekében, hogy gyors és hatékony kezelést kaphassunk. Egy vidéki város sok esetben elérhető 1-2 óra alatt, fogorvoshoz úgysem minden héten járunk, így költséghatékonyabb lehet leutazni valahova, ahol azonnal fogadni tudnak bennünket.

A fővárosban viszont sokkal több a lehetőségünk, hiszen míg egy kisvárosban általában 1, maximum 2 ilyen rendelő található, addig Budapesten bőven van miből válogatni. Ha jobban megnézzük, akkor egy-egy kezelés ára sokkal jobban megéri, mint időpontot kérni az állami szférában, ahol jó esetben is legalább 1-2 hónapot kell várnunk. Ennyi idő alatt a fogszuvasodás már végleges lehet, tehát kizárólag a foghúzás marad, mint megoldás. Ezt viszont pótolni kell, ami már nem lesz egy olcsó mulatság. Érdemes tehát eszerint mérlegelni.

Megosztás

Kezelések

Blog