Fogorvos terhesség alatt – Kismama fogászat
Nagyon sok várandós kismama nincs azzal tisztában, hogy mennyire fontos a terhesség alatt rendszeres fogorvosi kezelésre járnia. Az, hogy ilyenkor különösen fontos vizitre járni, egyáltalán nem véletlen. Ebben az időszakban ugyanis mind a kismama, mind pedig a magzat fokozott veszélynek van kitéve.
A gond főleg akkor van, amikor a fogfájás a várandósság alatt jelentkezik, majd nem nézetjük meg, mert aggódunk a gyógyszeres kezelés káros hatásaitól. Pedig a vége mindig az, hogy rosszabbul járunk, mintha időben kezeltettük volna magunkat.
De vajon miért fontos a rendszeres fogorvosi vizsgálat? Milyen kezeléseket végezhetnek el ilyenkor a kismamákon? Ebben a cikkben minden fontos kérdésre választ adunk ezzel kapcsolatban.
Fogászat a várandósság ideje alatt
Amikor kisbabát várunk, akkor rengeteg hormonális változás történik a szervezetünkben. Ez hatással van a fogínyre, valamint a fogak állapotára egyaránt. Tévhit, hogy ilyenkor nagy a veszélye annak, hogy kioldódik a kalcium a fogazatunkból, hiszen a fogszuvasodás nem ez miatt alakul ki ebben az időszakban. A valódi probléma a már meglévő fogágybetegségek, azaz a fogínysorvadás.
Amikor valaki fogágybetegségben szenved, akkor annál a szájban található baktériumflóra összetételének változása történik, ez együtt jár a káros baktériumok elszaporodásával. Ezek sokszor fogíny gyulladását, vérzését, duzzanatát okozzák, előrehaladottabb állapotban – tehát, ha nincsen időben kezeltetve -, akkor akár tasakképződést és fogíny visszahúzódást is eredményezhet. A legrosszabb esetben csontpusztuláshoz vezet, amit csak nagyon nehezen lehet orvosolni.
Terhesség idején még fontosabb odafigyelni ezekre a betegségekre, hiszen ilyenkor a folyamat felgyorsul, ami nemcsak a kismamára, hanem bizony a magzatra is veszélyt jelenthet. Itt azonban fontosnak tartjuk megjegyezni, hogy ez a betegség egy bonyolult fogászati kórkép, ezáltal a kezelése és gyógyítása speciális szaktudást igényel.
Mire kell figyelni a szájhigiénia esetében a várandósság alatt?
Felmerülhet a kérdés, hogy miért veszélyesebb a rossz szájhigiénia ilyenkor, mint korábban. Mivel a terhesség időszakában a vérellátás fokozódott, kitágulnak a hajszálerek, ami már önmagában kisebb mértékű bakteriális gyulladást okozhat. Ez duzzanattal, fogínyvérzéssel és fájdalommal járhat. Előrehaladott állapotban pedig nem ritka a terhessége ínymegnagyobbodás sem, amely az íny jelentős mértékű duzzanatával jár.
Nem beszélve arról, hogy rossz szájhigiénia esetében fertőzésgóc alakulhat ki, ami hatalmas veszélyt jelenthet a kisbabára nézve. A kórokozók ugyanis bekerülhetnek a magzati vérkeringésbe, a méhlepénybe, ennek hatására fejlődési rendellenességek alakulhatnak ki. 2, de akár 4-szer nagyobb a kockázata annak, hogy a kisbaba koraszülött lesz, esetleg túlzottan alacsony súllyal születik.
Ez még nem elég? A gyermek a szájban található baktériumflórájának egy részét tőlünk kapja, főleg a közös kanállal történő evés, valamint egy pohárból történő ivás során. Ha tehát a kismama szájában található baktériumflóra nem kiegyensúlyozott, akkor biztosak lehetünk abban, hogy a gyermeké sem lesz az.
Milyen beavatkozásokat végezhetnek a terhesség alatt?
A fogászati kezelések kockázata akkor a legkisebb, ha panasz esetén a páciens időben orvoshoz fordul. Sokszor ugyanis elhanyagolható mértékűre csökken a vizsgálat és a gyógyítás hatása. Az első trimeszterben főleg a fogak ápolás a cél, hiszen ilyenkor a magzat igen aktívan fejlődik, nagy a kockázata a vetélésnek. A legfontosabb az, hogy megfelelően fent legyen tartva a szájhigiénia, maximum ultrahangos fogkőleszedésről lehet szó. Ezen kívül kizárólag sürgőssége beavatkozásokat végeznek el. A fogfájás nem játék, ha nagy fájdalmat érzünk, akkor minél előbb forduljunk orvoshoz, ellenkező esetben a baba fejlődését kockáztatjuk meg.
A második trimeszter már egy jó időszak lehet arra, hogy fogászati beavatkozásokat végezzenek rajtunk. Ilyenkor megtörténhet a szuvas fog tömése, a foghúzás, a letört fog gyökerének eltávolítása, valamint az esetleges tasakok tisztítása. Az utolsó időszakban ismét kerülni kell a komolyabb beavatkozásokat, főleg mert a magzat ilyenkor már elég nagy, a stressz beindíthatja a szülést.
Mit kell tudni a fogászati röntgenről a várandósság ideje alatt?
Mindenekelőtt azt, hogy OP felvételt nem végeznek a terhesség során. Az első trimeszterben minden röntgenfelvétel kerülendő. Egyelőre még mindig sokan aggódnak, de a mai modern technológiának köszönhetően a digitális szenzorokkal felszerelt berendezések már cseppet sem károsak, így a második és a harmadik trimeszterben fogászati kisröntgen bátran végezhető. Ezek a berendezések napjainkban már alig járnak sugárzással, a magzat védelem érdekében pedig ólomkötényt használnak – amit amúgy azok is megkapnak, akik nem várnak kisbabát.
Lehetséges-e a foghúzás vagy a gyökérkezelés?
Amennyiben indokolt, akkor elvégezhető. Jó hír, hogy a mai érzéstelenítőket már kismamák is megkaphatják. A rossz foggal járó folyamatos kellemetlen érzés, erős fájdalom stresszes lehet, ami hatással van a magzat egészségére. Sokkal jobb tehát elvégeztetni a foghúzást és a gyökérkezelést, de ezt lehetőleg a második trimeszterben érdemes elvégeztetni.
Kezelések
Blog
- Milyen a jó fogkefe?
- Kivehető vagy rögzített fogszabályzó: melyik a jobb választás?
- Teendők a fogbeültetést követően
- 6 tény, amit tudni kell a fog implantátumról
- 12 fontos tény a fogainkról
- Miért van szükség fogpótlásra?
- Nyaralás előtt se felejtsük el a fogorvost
- Mit árulnak el rólunk az elszíneződött fogaink? Mit tehetünk ellenük?