6 tévhit a gyermekfogászattal kapcsolatban

A gyermekfogászat, valamint a gyermek fogápolás kapcsán rengeteg a hiedelem, a tévhit. Ezek nagy része kártékony lehet, hiszen visszatartja az embereket attól, hogy fogászatra vigye a gyerkőcöket.

Téves azt hinni például, hogy a tejfogakkal nem kell foglalkozni, de az sem igaz, hogy a genetika miatt rossz a gyermek foga. A legkisebbek is meg tudják tanulni a helyes fogmosás technikáját, ha megtanítjuk nekik.

Az alábbi cikkünkben arról lesz szó részletesebben, hogy vajon milyen tévhitek vannak a gyermek fogászattal kapcsolatban. Mi az, amit sokan elhisznek, pedig nem igaz.

1. A tejfogak nem fontosak, hiszen úgyis megválunk tőlük

Mindenekelőtt meg kell cáfolni azt a kijelentést, hogy a tejfogakkal senkinek sem kell törődnie, hiszen azok úgyis kiesnek. A rossz tejfogak ugyanannyi bajt tudnak okozni, mint a véglegesek, így nem hagyhatjuk őket figyelmen kívül. Ezek előkészítik a helyet a csontfogaknak, így ha egy tejfog szuvas, esetleg deformált lesz, akkor az könnyen megváltoztathatja a végleges fogak elrendeződését.

2. Mindennek az oka a genetika

Sokan a genetikára fogják, ha rossz a gyerek foga, és bár igaz, hogy vannak genetikus tényezők, az biztos, hogy kizárólag a helyes és az alapos szájhigiéniával, illetve a gyermekfogászat rendszeres látogatásával előzhetjük meg a komoly problémákat. Ha folyamatosan ellenőriztetjük a fogakat, akkor sokat tehetünk azért, hogy az öröklött negatív adottságokat elkerüljük, kiküszöböljük a későbbi komolyabb gondokat. Amennyiben már mi magunk is tapasztaltuk gyermekkorban, hogy bajok voltak a fogainkkal, akkor mindenképpen érdemes körültekintőnek, valamint előrelátónak lenni. Már a legkisebb tünet esetében is érdemes azonnal fogorvoshoz vinni a gyermeket.

3. A fogmosás velünk született képesség

Lehet, hogy nem emlékszünk, de nekünk is úgy tanították meg, hogyan kell helyesen fogat mosni. Sokan abban a tévhitben élnek, hogy mindenki tud már fogat mosni, akár gyermekkorban is, de ez nem egy velünk született képesség. Az sem mindegy, hogy azt milyen formában végezzük el, éppen ezért különösen fontos már időben megtanítani a kicsiket, hogy elsajátíthassák a megfelelő technikát.

A legjobb megoldás erre a színes és vidám, mesefigurákkal teli fogkefe és fogkrém, amit talán nagyobb örömmel használnak, mint egy átlagos fajtát. Igazi közös program lehet a családi fogmosás is, amiben a felnőttek és a gyermekek is részt vesznek. Ha pedig attól tartunk, hogy nem a megfelelő módszert mutatjuk meg nekik, nyugodtan megkérhetjük a fogorvost, hogy tanítsa meg neki a helyes szájápolási technikát.

4. Az iskolai fogászaton minden kiderül

Bár az tény, hogy kisiskolások gyakran járnak fogorvoshoz, cseppet sem elegendő csak akkor ellenőriztetni a fogsort. Bár a fogváltás nagy része óvodás és iskolás kor határára esik, tulajdonképpen az iskolaérettséget jelenti, ennek ellenére a tejfogakra így is sok figyelmet kell fordítani. Amennyiben korán és rendszeresen fogorvoshoz visszük a gyerkőcöt, növelhetjük a bizalmat és a komfortérzetet, a család legkisebb tagja sem fog rettegni az orvostól. Ez azt jelenti, hogy később baj esetén nyugodtan fordulhat orvoshoz, nem fog addig várni, amíg komolyra nem fordul a dolog.

5. A gyermekfogászat fájdalmas

Sokan úgy vannak vele, hogy a gyermekfogászat legalább annyira fáj, mint egy gyökérkezelés. Valójában azonban abszolút fájdalommentes, játékos, nem beszélve a barátságos környezetről. A gyerekekre maximum a mi saját szorongásunk ragadhat át, amit aztán ők is átvesznek, onnantól fogva biztosan nem látogatnak el rendelőbe. Éppen ezért lényeges, hogy már akkor ellátogassunk az orvoshoz, amikor még nincs probléma, csak ellenőrzésre van szükség.

Egy-egy játékos és fájdalommentes vizsgálat során rá fog jönni arra, hogy az ott dolgozó szakemberek nem akarnak rosszat, nem kell majd elcibálni akkor sem, amikor már tüneteket tapasztal. Az ismerkedős alkalmat követően már meglesz a bizalom, egyfajta kapcsolat a fogorvos és a gyermek között, amivel elkerülhető a fogorvostól való félelem.

Ehhez persze mindenképpen érdemes gyermekfogorvost keresni, aki arra specializálódott, hogy a legkisebbeket megnyugtassa és ellássa. Az ilyen rendelőkben a kezelés már-már élménynek számít, a gyermekek sem fognak amiatt aggódni, hogy mennyire fáj majd a beavatkozás. A mai technikákkal ráadásul már jóval kímélőbb megoldások is léteznek, amiket a legtöbben meg sem érzünk.

6. Iskolakezdésig nem kell fogorvoshoz menni

Óvodás korban úgy véljük, hogy még nincs szükség fogorvoshoz vinni a gyerekeket. Valójában azonban szinte minden szakember ajánlja, hogy legalább évente egyszer vigyük el őket egy ellenőrzésre, már akkor, amikor az első fogak megjelennek. Erre általában fél-1 éves kor körül kerül sor.

A korai ellenőrzés abban is segíthet, hogy a kicsik hozzászokjanak a fogorvoshoz, a rendelőhöz, ezzel megelőzhetjük a félelmek kialakulást. A szakember segíthet abban, hogy fogszuvasodás elleni tervet készítsünk, beavatja őket és persze minket az egészséges szájhigiénés szokások kialakításába.

Megosztás

Kezelések

Blog