Az allergia és a fogbetegségek kapcsolata. Mit kell tudni róla?

Az utóbbi években folyamatosan emelkedik azoknak a száma, akik valamilyen allergiában szenvednek. Ez több formában jelentkezhet, hiszen a tünetek széles skálán mozognak. A probléma oka lehet pollen, valamilyen étel, egyéb allergének, de nem ritka, ha valakinél a fogászati kezelések során használt anyagok hatására jelentkeznek allergiás tünetek.

Sok minden okozhatja és, ha nem figyelünk oda, akkor komoly következményei lehetnek.

Ebben a cikkben az allergia és a fogbetegségek kapcsolatát vizsgáljuk meg. Kiderül, hogy mi lehet a probléma.

Okozhatja érzéstelenítő és tömőanyag?

A fogászati allergiáknak két csoportja van. Az egyik, amikor a kezelés során azonnal jelentkeznek a tünetek, de vannak olyan esetek, amikor csak hónapokkal később jelenik meg az allergia. A problémát általában a kezelés során használt gyógyszerek, mint például a helyi érzéstelenítő és a fertőtlenítő okozhatják. Ez lehet a formaldehid, ami több embernél is irritatív és allergiát kiváltó hatást okozott.

Talán nem véletlen, hiszen széles körben ipari és mezőgazdasági területen alkalmazzák, de persze ott van az egészségügyben is, ahol fertőtlenítőszerként használják.

A kolofóniumot lenyomati anyagok, illetve polírozó szerek egyaránt tartalmazhatják. Míg az eugenol több kezelőszer szerves részét képezi. Ezek már pár órán belül allergiás reakciókat okozhatnak, amivel azonnal orvoshoz kell fordulni. A tünetek általában a beavatkozás helyén vagy annak közvetlen környezetében jelentkeznek. Amennyiben elterjed, akkor az egész testünkön kiütések keletkezhetnek, nehézlégzés, majd fulladásveszély következik be.

Mi a helyzet az implantátumokkal és az amalgám töméssel?

Mindenki találkozott már piercinggel, aminek elterjedése, valamint az implantációs technikák térnyerése komoly allergiás reakciókat okozhatnak. A kettőben az a közös, hogy ezek döntően fémekből készülnek, főleg nikkelből, krómból, kobaltból vagy éppen aranyból és rézből. Azt viszont senki sem tudja előre, hogy a teste miként hat ezekre az anyagokra. A nikkel-túlérzékenység gyakran társul króm- és kobalt-érzékenységgel, de ide sorolhatjuk még a palladium és a réz allergiát is.

A tünetek sokfélék lehetnek, de legtöbb esetben az ajkak kiszáradása, berepedezése, annak kisebesedése jelezheti az allergiát. Emellett a nikkeltartalmú fémekkel való érintkezés helyén bőrtünetek sem kizártak. A késői allergiás reakciót okozó anyagok közé sorolhatjuk még a ma már nem annyira elterjedt higanyt és amalgámot is. A fogorvosok igyekeznek ezektől megszabadítani minket, általában ma használt tömésre cserélik a régit, így minden problémát elkerülhetünk.

A higanyt a gyógyászatban konzerválóként használják, de nem ritka, hogy rozsdavédőkben vagy galvanizáló anyagokban is megtaláljuk. Talán nem véletlen, hogy a szervezetünk nem annyira díjazza ennek jelenlétét. A fogászatban az amalgámtömések során nőtt meg jelentősen a higany által okozott allergiás megbetegedések száma.

Kit érint a legjobban?

Az allergia a szervezet védekező rendszerének egy túlzott válaszreakciója. Ez alapesetben ártalmatlan, de amikor olyan anyag éri a testünket vagy a szervezetünket, akkor azonnal akcióba lép. A fogászati gyakorlatban alkalmazott anyagokkal szemben kialakult túlérzékenységi reakció kapcsán azonban semmit sem tudunk előre megjósolni.

A kivizsgálás során nemcsak az adott panaszokat kiváltó okokat kell megtalálni, hiszen a probléma később is jelentkezhet. Ilyenkor az elkészítendő új pótlások és tömések anyagaira is javaslatot kell tennie a szakorvosnak.

A pontos diagnózisnak nagy jelentősége van, hiszen a pótlás sok esetben akár milliós tétel is lehet. Érdekesség azonban, hogy a betegség leginkább a nőket érinti. Kiváltó okokként a genetikát és a környezeti ártalmakat tehetjük felelőssé. A népesség körében ismertebb a pollen-, valamint az ételallergia mellett azonban egyre gyakoribbá váltak a fogászati kezelések során alkalmazott anyagokra való túlérzékenységi tünetek is.

A szájüregben lévő allergiát okozó tömések és pótlások a nyállal kerülnek a véráramba, majd a gyomorba és a bélrendszerbe. Fontos azonban, hogy az allergiának lehetnek egész testet érintő tünetei, de nem ritka, ha csak egy-egy területen jelennek meg foltok. Nem ritka a fáradtság, a hőemelkedés, az ízületi fájdalom, valamint a hajhullás sem.

A leggyakrabban allergiát okozó anyagok

A fogászati körökben a megvizsgált betegek közel 40%-a pozitív allergiás reakciót mutatott valamilyen fogászatban alkalmazott anyaggal szemben. Itt is nagy a szórás, hiszen míg a férfiak mindössze 10-15%-át érinti a betegség, addig a hölgyeknél ez az arány 85-90%. A korosztályt tekintve a 41-50 év közötti korcsoportra vannak legnagyobb veszéllyel a fogászatban alkalmazott anyagok.

A betegek ⅔-a egy anyagra, míg ⅓-uk több anyagra egyszerre allergiás. A legtöbb esetben a fémek jelentenek gondot, ezen belül a nikkel és a kobalt, de a gyakorisági listán szerepel még a palládium, a króm, valamint a kadmium is. Jól látszik tehát, hogy a hölgyek sokkal érzékenyebbek a fémekre, mint az urak.

Megosztás

Kezelések

Blog