Teendők a fogbeültetést követően

Az implantátum, más néven a fogbeültetés egy szükséges rossz abban az esetben, ha valamelyik fogat el kell távolítani, baleset során kiesik, begyullad, problémát okoz a szájüregben. A professzionális fogpótlási lehetőség során egy olyan műgyökér kerül be, amelyet helyi érzéstelenítésben ültet be a szakember.

A szájsebészek úgy próbálják meg ezt megvalósítani, mintha egy igazi fog gyökerét pótolnák, ami alkalmas lesz arra, hogy ráépülő fogpótlást tartson meg.

Van pár tényező, amit azonban nem árt figyelembe venni fogbeültetés előtt. Hiszen honnan tudjuk, hogy mi vár ránk a fog implantátum után? Ebben a cikkben minden fontos dologra fény derül.

Mi történik foghúzás után?

Amennyiben foghiánnyal küzdünk, fontos, hogy minél előbb átgondoljuk a pótlás kérdését. Amint a csont elkezd leépülni – ami persze egy természetes folyamat – fontos lenne a megfelelő fog implantátumot beültetni. A foghúzás követően csak pár hetet követően lehet fogpótlásban gondolkodni, de akadnak ezektől eltérő esetek is. A szájsebész javaslatára azonnali implantáció lehetséges, amit a foghúzással egyidőben vagy néhány nap különbséggel tesznek meg. A legfőbb tényező azonban a megfelelő csontállomány, valamint a jó szájhigiénia.

Minden szájsebészeti műtét érzéstelenítésben történik, nem kell tehát aggódni a műgyökér beültetésétől, hiszen nem jár fájdalommal. Az érzéstelenítő elmúlásával azonban ügyelni kell arra, hogy az esetlegesen megjelenő fájdalmat kezelni tudjuk. A beavatkozással ugyanis csontseb keletkezik, ráadásul az ínyen is metszést végeznek, emiatt enyhe sajgást bárki tapasztalhat. Az implantáció és a csontpótlás során a fájdalmat vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókkal tarthatjuk kordában. 1-2 nap elegendő, utána már minden helyreáll.

Előfordulhat, hogy a szájsebész antibiotikumot ír fel, amit az utasítás szerint kell beszedni. Ezzel ugyanis csökkenthető a beavatkozás utáni, gyulladásos szövődmények kialakulása. A duzzanat elszíneződéshez vezethet, amit a száj műtét közbeni eltartása válthat ki, egy ideig az arc is érzékeny lehet. A területet érdemes jégzselével hűteni, hogy gyorsítsuk a tünetek elmúlását. A varratszedésre pedig 10-12 nap után kerül során, ekkor fájdalomra már nem kell számítani.

Mit és hogy ehetünk a beültetést követően?

Az implantáció után az étkezésre ugyanazok a szabályok érvényesek, mintha bármilyen más szájsebészeti műtétünk lett volna. Tehát mindenekelőtt várjuk meg a zsibbadás elmúlását, majd válasszunk könnyen rágható ételeket, amiket nem kell pépesíteni, csak legyünk óvatosak a rágás során.

Emellett jó lenne kerülni a csípős ételeket, a nyers tejet és a tojást, valamint az olyan termékeket, amelyek fertőzést okozhatnak. A nyers hús, hal sem a legjobb megoldás ilyenkor, ahogy a többi tejterméket sem ilyenkor érdemes fogyasztani.

A fogmosás kérdése implantáció után

A fogmosás akkor sem maradhat el, ha fájdalmat érzünk, tehát az implantáció napján sem maradhat ki a rutinból. Javasolt ráadásul minden étkezés után megtisztítani azt, külön figyelmet szentelni a fogselyem és a fogköztisztító napi használatára. A fog implantáció után megjelenő gyulladás fő oka, hogy nem vigyáztunk eléggé a higiéniára. Egyes klinikákon éppen ezért speciális szájápolási csomagot kapnak a páciensek, amely tartalmaz minden olyan készítményt, amire a seb ápolásához szükség van.

Szabad-e dohányozni és sportolni?

A dohányzás minden tekintetben károsan hat a szájüreg egészségére, főleg a friss seb gyógyulására. Az első pár napban nem árt tehát kerülni ezt a tevékenységet, de utána is jobb lenne letenni, hiszen az implantátum elvesztésének fő okozója a dohányzás.

A sport egy másik kérdés. Nehéz és megerőltető fizikai munkát, házi munkát pár napig nem érdemes csinálni. Az erőlködés és a hajolgatás ugyanis fokozza a vérkeringést, ami feszítő, lüktető érzést okozhat a seb körül. A kellemetlen fájdalomra pedig senki sem vágyik. Pár nap elteltével szépen lassan visszatérhetünk a mindennapokba.

Mennyi ideig tart a gyógyulás?

A beültetett implantátumot követően a gyógyulási idő arra szolgál, hogy a műgyökér képes legyen beépülni. A fogászati pótlások beépülését azonban sok minden befolyásolja. A csontsejtek ilyenkor behálózzák a speciálisan kezelt felszínüket. A csontosodással a műgyökér megfelelő stabilitásra tesz szert, erre azért van szükség, hogy a korona vagy a híd terhelhető legyen.

Alsó állcsont esetében gyorsabb a csontosodás, így a beültetést követően 2-4 hónap után már mehet rá a fogsor, korona, esetleg a híd. A felső sor esetében – mivel az lazább szerkezetű – hosszabb gyógyulási időre van kilátás, általában 4-6 hónap alatt áll helyre minden ezen a területen.

A szövődmények kezelése

Fontos, hogy a beültetést követően körültekintőek legyünk. Amennyiben kérdésünk merül fel, túlzott fájdalmat, egyéb tüneteket tapasztalunk, mindenképpen keressük fel az orvosunkat. Jelenjünk meg a konzultációkon, vizsgálatokon, ne maradjon el a varratszedés, hiszen csak ezzel előzhetjük meg a szövődmények kialakulását. Az orvosok jellemzően több implantációs rendszert is ismernek, többet kipróbáltak már korábban, tehát bőven akad tapasztalatuk ezek felhasználásával és megbízhatóságával kapcsolatban.

Megosztás

Kezelések

Blog