Nyaralás előtt se felejtsük el a fogorvost
Sokan úgy indulnak neki a nyárnak, hogy több hónapja nem látogattak el a saját fogorvosukhoz. Ez azért veszélyes, mert nyáron sok a melegfront, egészségtelenebbül étkezünk, megterhelőbben élünk, így hiába nincs panasz és tünet, érdemes még a pihenés előtt felkeresni a szakembert, hogy átnézessük a fogainkat.
Mindegy, hogy országon belüli vagy kívüli nyaralást tervezünk, a fogorvosok nagy része is szünetre vonul, sokszor hetekre is, így ha valami rossz történik a fogainkkal, akkor nagy fejtörést okozhatunk magunknak.
Az alábbiakban eláruljuk, hogy miért érdemes nyaralás előtt felkeresni a fogorvost. Kitérünk arra, hogy mire kell jobban odafigyelni ebben az időszakban.
Ezért ne halasszuk őszre a fogorvosi látogatást
Ha repülővel utazunk, esetleg a nyaralás során búvárkodni szeretnénk, akkor mindenképpen tudni kell, hogy a nyomás- és a klímaváltozás hatása az élő és a gyökérkezelt fogak esetében is fájdalmas lehet. Hogy miért? Az első és legfontosabb, hogy a foghúzás után 1-2 hétig még nem érdemes repülőre ülni vagy búvárkodni, sem nyomáskülönbségnek kitenni a fog helyét. A gyógyulás folyamatának meghatározása gyulladáshoz, néhány esetben súlyosabb fertőzés kialakulásához vezethet.
Nem csak a friss szájüregi sebek esetében van félnivalónk. A párás melegben ugyanis sokkal gyorsabban és jobban szaporodnak a baktériumok, melyek így könnyebben fejtik ki káros hatásukat. Egy kezeletlen gyulladás ilyenkor könnyen belobban, ami aztán hatalmas fájdalomhoz vezethet.
Amennyiben nem fordítunk kellő figyelmet a fogainkra az utazás előtt, akkor megeshet, hogy a nyaralást teljesen tönkretesszük. Egy kiújuló fogprobléma, egy sajgó fog, esetleg egy makacs gyulladás mind-mind hatással lehetnek a szájüregre. Nem beszélve arról, hogy így a hűsítő italokat és a finomságokat sem élvezhetjük ki maradéktalanul.
Tippek a nyári fogápoláshoz
Mosolyunk szépsége és épsége minden évszakban fontos. Ahogy beköszönt a nyár, megkezdődik a lazítás és a gondtalanság időszaka. Ilyenkor másra sem vágyunk, mint a strandon pihenni, jégkrémet enni, koktélozni. Fontos azonban, hogy ilyenkor se feledkezzünk meg a megfelelő fogápolásról. Ha a nyaralás előtt ellenőriztettük a fogainkat, akkor sem hanyagolhatunk el magunkat.
Mindenekelőtt fontos, hogy a spontán vacsorák után is alaposan tisztítsuk meg a fogazatunkat. Nyáron sokszor döntünk úgy, hogy még lefekvés előtt, egy-egy munkanap lezárásaként megérdemlünk egy finom vacsorát, pár falatot az étteremben vagy a moziban. Ezzel semmi probléma nincsen, de ilyenkor se maradjon el az alapos fogselymezés és fogmosás. Hiába van késő és vagyunk fáradtak, ezzel csak rontunk a helyzeten.
Nagy segítséget jelenthet továbbá, ha olyan zöldségeket és ételeket fogyasztunk, amelyek segítenek tisztán és egészségesen tartani a fogínyt. Amikor étkezésről van szó és nincs lehetőségünk fogselymezni vagy rágózni, akkor együnk meg egy répát vagy egy zellerszárat, amelyek megtisztítják a fogakat és az ínyt. Utóbbi ráadásul a fogkő ellen is védelmet nyújthat.
Fesztiválok és ivászat?
A nyári bulik, fesztiválok az év legszebb eseményei, amiket senkinek sem lenne szabad kihagynia. Gyakran azonban előfordul, hogy nem figyelünk oda a higiéniára, nem mosunk fogat, más poharából iszunk, random emberekkel kerülünk kapcsolatba, ami herpeszt és fogágy-gyulladást okozhat. Valószínűleg egyiket sem szeretnénk hazavinni.
A másik, hogy ilyenkor több sört és cukros üdítőt fogyasztunk, ami meggyengítheti a fogzománcot, árthat az ínynek, elszínezheti a fogakat. Aki amúgy is sokat fogyaszt ilyen italokat, annak még a savtartalommal is szembe kell néznie. Nem kell persze egész nyáron vizet inni, lehet lazítani, de érdemes minden ivás után kiöblíteni a szánkat, főleg a szénsavas alkoholok esetében. A fogmosással minden esetben várjuk legalább fél órát, hogy ne károsítsuk tovább a zománcot.
Mit ehetünk és ihatunk?
A nagy melegben mindig jó megoldásnak tűnnek a gyümölcsök, mint a dinnye, amely bővelkedik vitaminokban és ásványi anyagokban. A folsavtartalmuk segíthet megóvni a fogaink egészségét. Emellett érdemes gyakrabban fogyasztani halakat, amelyek fluort és omega 3 zsírsavat tartalmaznak. Készítsünk hozzá salátákat, hiszen a benne lévő zöldségek közül több is segíthet a szájrák megelőzésében.
Ne feledjük el a napi legalább két liter vizet meginni, ami oltja a szomjat, védi az íny és a nyálkahártya egészségét. Legyünk óvatosak a jegyes üdítőkkel, jégkrémekkel és fagylaltokkal, hiszen ezek cukortartalma és fagyossága sem segít a fogak állapotán.
Nyaralás alatt se maradjon el tehát a szájápolás, ne lazítsunk a szokásainkon, ragaszkodjunk a már jól bevált rutinhoz. Amikor pakoljuk a bőröndöt, mindig kerüljön be fogkefe, fogkrém, fogselyem, valamint fogköztisztító kefe. Ősszel pedig jöhet egy újabb ellenőrzés, hogy tényleg semmi probléma ne merülhessen fel. Érdemes október és november körül ismét ellátogatni a fogorvoshoz, hiszen jönnek az ünnepek, amikor ismét számos probléma merülhet fel a fogazatunkkal kapcsolatban.
Kezelések
Blog
- Milyen a jó fogkefe?
- Kivehető vagy rögzített fogszabályzó: melyik a jobb választás?
- Teendők a fogbeültetést követően
- 6 tény, amit tudni kell a fog implantátumról
- 12 fontos tény a fogainkról
- Miért van szükség fogpótlásra?
- Nyaralás előtt se felejtsük el a fogorvost
- Mit árulnak el rólunk az elszíneződött fogaink? Mit tehetünk ellenük?