Mit árulnak el rólunk az elszíneződött fogaink? Mit tehetünk ellenük?
Az emberi fogak színe természetes állapotában sosem hófehér, hiába gondoljuk ezt. Ettől függetlenül persze oda kell figyelni az elszíneződésre, hiszen azok nem csak a genetika miatt, hanem a kor előrehaladtával is elszíneződhetnek.
Emellett hatással van rá szinte minden külső és belső hatás, mint az étkezési szokások, a dohányzás, vagy éppen az alkohol és a kávé. A fogaink elszíneződésének okait kutatva azonnal jóval pontosabb képet kaphatunk az egészségi állapotunkról.
Lássuk tehát, hogy milyen okok vezethetnek a fogaink elszíneződéséhez.
Mi okozhatja a problémát?
A leggyakoribb gond a dohányzás, hiszen ez a fogak elszíneződésének elsődleges kiváltó oka. A nikotin hatására a fogazaton egyenetlen foltok jelennek meg amelyeknek a színe lehet sárga és barna egyaránt. A dohányzás tehát valóban rettentő káros a fogainkra nézve, de még az egészségi állapotunkra is hatással van. A dohányfüst több mint négyezer olyan vegyületet tartalmaz, amelynek nagy része mérgező és felszívódik a szájüreg nyálkahártyáján keresztül, ezáltal számtalan súlyos és életveszélyes betegséget okozva. Az említett vegyületek legyengítik a szájüregi megbetegedéseket, illetve felgyorsítják a fogkő és a lepedék képződését.
Nem megoldás a füst nélküli dohánytermék, hiszen ezek cseppet sem jobbak a többinél. A rágnivaló dohány több nikotint tartalmaz, mint egy szál cigaretta. Ugyanúgy tartalmaznak veszélyes vegyi anyagokat, amelyek bizonyítottan rákkeltő hatásúak. Bármely nikotint ínysorvadást és fogágy betegségeket okozhat. Napi 5-10 szál háromszor akkora veszélyt jelent a fogágyra, mint a nem dohányzók esetében. Károsan hatnak továbbá a lágy szövetekre és a csontok kapcsolódására, nem csoda, hogy gyakran csontpusztulást okoz. Itt meg kell jegyezni, hogy a fogágy megbetegedését csak a korai stádiumban tudják visszafordítani, de akkor is csak azzal, ha felhagyunk a dohányzással.
A fogak elszíneződése mellett a dohányzóknak gyengül az immunrendszerük, lassabban gyógyulnak a fogászati betegségek, emellett természetesen számolni kell a rosszindulatú daganatok kialakulásával is.
A kávé és tea fogyasztása
A másik kevésbé káros dolog a tea és a kávé, amely koffeint tartalmaz. Az erősen színező kávé és fekete tea éveken át tartó folyamatos fogyasztása sajnos a fogakon is meglátszik. Az italok egyenletes sárgás árnyalatokat eredményeznek, amit egy idő után nem lehet visszafordítani sem.
Ezek hatására fogkő képződhet, ami további elszíneződést okozhat, nem beszélve a kezdődő fogszuvasodásról és a plakkokról. Már cukor nélkül is károsan hatnak az egészségre, hát még rengeteg édesítéssel és tejjel, esetleg tejszínnel. A fogkövesedés sárgás és barnás elszíneződést okoznak.
Pótlások és tömések
Bár meglepő lehet, de a régebben alkalmazott megoldások szintén károsodást okozhatnak. Az amalgám tömés például átüt a fogakon, valamint annak nyoma a kicserélést követően is megmaradhat. Jellemzően szürkésre festik a fogazatot. Hasonlóan a különféle fogpótlásokhoz, amelyek miatt szintén problémákba ütközhetünk. A manapság használt megoldások esetében azonban már nem kell ettől tartani.
Fogászati problémák
Fontos megemlíteni továbbá a már nem élő fogakat, amelyek sajnos idővel elszíneződnek. Azok, amik nem elől találhatóak, nem látszódnak mosoly esetén, ott kevésbé zavaró, mint egy elülsőnél. Ez természetes folyamat, ami során barnás és szürkés foltok keletkezhetnek rajta.
A gyógyszerek hatásai
Bizony, vannak olyan gyógyszerek, amelyek mellékhatása a fogazatot is érinti. Némelyik készítmény, mint például a folyékony vas, kialakulhat elszíneződés. Ugyanez igaz a tetraciklint tartalmazó antibiotikumokra, amelyek inkább szürkés foltokat okoznak. Érdemes tehát óvatosan bánni a gyógyszerekkel. Egy-egy alkalommal még nem okoznak problémát, rendszeres fogyasztásukkal azonban már nagy veszélyt jelentenek a fogazatra.
Tényleg számít a genetika és a kor?
A bevezetőben említett genetika és kor szintén hatással van a fogak állapotára. Természetesen genetikai adottság az, hogy ki és milyen alapszínnel születik. Emellett a külső- és a belső hatások szintén befolyásolják, hogy kinek és mennyire színeződik el a foga az évek során. Minden ember más és más, így a fogak esetében is hatalmas különbségek lehetnek. A szemfogak például sötétebbek, mint a többi és ez szintén természetes folyamat. Kisebb eltérés esetén nem kell vele foglalkozni.
Mit tehetünk ellene?
Végül pedig nézzük meg, hogy mit tehetünk az elszíneződések ellen. Az első és legjobb választás az ultrahangos fogkőeltávolítás, ami otthoni körülmények között nem lehetséges, így minden esetben fogorvoshoz kell fordulni. Ennek során az ultrahang rezgésével leválasztják a fogkövet a fog felszínéről úgy, hogy azon ne okozzanak sérüléseket. A folyamat végén polírozás történik, aminek hatására teljesen megtisztul és tartóssá válik az eredmény.
Amit pedig otthon tehetünk az az, hogy változtatunk az étkezési és az italfogyasztási szokásainkon. Ha tehetjük, kerüljük a kávét, a teát, a vörösbort, a szavas üdítőket és a cukros gyümölcsleveket. Nem érdemes továbbá túl sok répát, bogyós gyümölcsöt, valamint céklát és pirospaprikát enni. Fontos, hogy figyeljük arra, ezek az ételek és italok könnyebben okoznak elszíneződéseket, ha mégis megettük és megittuk őket, akkor érdemes többször öblíteni, nincs szükség minden esetben fogat mosni, hiszen az károsíthatja a fogzománcot.
Kezelések
Blog
- Milyen a jó fogkefe?
- Kivehető vagy rögzített fogszabályzó: melyik a jobb választás?
- Teendők a fogbeültetést követően
- 6 tény, amit tudni kell a fog implantátumról
- 12 fontos tény a fogainkról
- Miért van szükség fogpótlásra?
- Nyaralás előtt se felejtsük el a fogorvost
- Mit árulnak el rólunk az elszíneződött fogaink? Mit tehetünk ellenük?