Miért van szükség fogpótlásra?
A fogpótlásnak mind fiatal korban, mind az idősebb korosztálynál nagy jelentősége van. Főleg esztétikai szempontból tartjuk fontosnak, valójában azonban funkcionális problémák is felmerülhetnek egy hiányzó fog kapcsán.
Tévhit azt gondolni, hogy a foghúzás, kiesés kizárólag az idősebbeket érinti, hiszen lehet akár egy baleset, egy gyulladt fog, egy hatalmas lyuk, ami miatt az egyes darabok már nem menthetőek. A fogínygyulladás szintén hatással van az állapotukra, ami a legtöbb esetben csak húzással orvosolható. Szinte kizárólag egyetlen megoldás létezik, ez pedig az implantátum beültetése, a fog pótlása, amire mindenkinek szüksége van.
De vajon miért? Mi az oka annak, hogy nem maradhat üresen egy hely a szájüregben?
Miért és hogyan történik?
Amikor valakinek foggyulladás, baleset, ínygyulladás miatt húzzák ki a fogát, akkor ott bizony pótlásra van szükség, Amellett, hogy nagyon csúnya, ha hiányos a fogsor, komoly gondokat okozhat a fogazat számára. Az egyik probléma, hogy így megerőltetjük azokat az ép fogakat, amelyek így nagy tehernek vannak kitéve, végül azok is sérülnek. Másik gond, hogy sok esetben a mellette lévő fogak bedőlnek, begyulladnak, nincs mi tartsa őket az egyik oldalról. Ezt kizárólag fogpótlással lehet orvosolni.
Az implantátum beültetése előtt egy teljes kivizsgáláson kell részt venni, hiszen csak a csontsűrűség megállapítása után dől el, hogy vajon alkalmasak vagyunk-e a beültetésre vagy sem. A műtét előtt nagyon fontos, hogy mindent megbeszéljünk az orvossal, fény derüljön az egyéb betegségekre, allergiára, amelyek a beültetés során komoly gondot okozhatnak.
A beültetés előtt mindenkinek részt kell vennie egy alapos szájhigiéniás kezelésen, ezáltal a kialakult fogkő és a szennyeződések nem gátolják meg az implantátum beépülését, nem lesznek hatással annak tartósságára. A műtét előtti este megkezdődik az antibiotikumos kezelés, a gyógyszert pedig semmi esetre sem szabad elfelejteni bevenni, csak így garantálható a siker és a fertőzés elkerülése.
Milyen hatásai vannak?
Az implantációs fogpótlásnak több jótékony hatása is van, hiszen nagyon nem mindegy, mennyire tudunk magabiztosan mosolyogni. Az implantátum ugyanis képes helyreállítani a hiányos fogazatot, ezzel létrehozva egy esztétikus állapotot. Megőrzi az állkapocs anatómiáját, visszaállíthatja a rágófunkciót, optimalizálhatja az étkezést, javítva ezzel a rágás minőségét. Erre azért van szükség, mert ha ez nincs rendben, akkor nem lesz megfelelő az emésztés, ami növeli a gyomorpanaszok kialakulását, köztük a puffadást.
A teljes fogsor esetében jóval könnyebben történik a hangképzés, könnyedebb lesz a beszéd, javulhat az életminőség, az arc esztétikája, az önbizalom és a komfortérzet egyaránt. A páciensnek saját egészsége szempontjából fontos lépés a fogpótlás elvégzése, hiszen a hiányzó fog megkeserítheti az életünket.
Milyen megoldások léteznek?
Végül, de nem utolsó sorban nézzük meg, hogy milyen fogpótlási lehetőségeink vannak. Az egyik megoldás a korona, amit akkor alkalmaznak, amikor a fog annyira eltört, hogy nincs elég foganyag egy tömés elvégzéséhez. A korona védi a fogat a további károsodástól, de esztétikailag is fontos szerepet töltenek be az életünkben. A modern technológiának hála már a színük és a formájuk is megfelelően idomulnak a fogakhoz, ezáltal természetes és harmonikus megjelenést biztosítanak a páciensek számára.
Lehet szó fémmel kombinált, valamint teljesen fémmentes változatról egyaránt. Azt, hogy végül melyik kerül be, a páciens és az orvos közös döntése. Érdemes előre egyeztetni, hogy melyiknek milyen előnye és hátránya van.
A másik módszer a hídpótlás, ami egy vagy több fog hiánya esetén nyújt tartós és stabil megoldást a szájüregben. Ennek nagy előnye, hogy visszaállítja a rágófunkciót és az esztétikát. A hiány melletti szomszédos fogak egyfajta pillérként szolgálnak, ezek tartják meg a hidat. Ahhoz, hogy a pótlás természetes hatást keltsen, készülhetnek teljesen fémmentes vagy fémvázas megoldással.
Mik a héjak és a betétek?
A héjak olyan esztétikus pótlások, amiket kisebb rendellenességek vagy sérülések esetében alkalmaznak. Általában a fogak közötti fekete háromszögek lezárása esetén jönnek szóba, ami lehetővé teszi a páciens számára, hogy kívánsága szerint alakítsák a színt és a formát.
Itt szóba jöhet a kerámiából készülő, zománcon rögzülő héjak, amelyek igen hatékonyak, nem akadályozzák a fogazat fényáteresztő képességét, ami sokkal esztétikusabb hatást kelt, mintha nem lenne ott semmi.
Végül a betétek, amelyek nagy kiterjedésű üregeknél kerülnek elő. Ilyenkor nem javasolt a tömés készítése, a betét azonban alkalmas a fogak restaurálására, valamint a sérült, esetleg hiányzó fogrészek eredeti állapotának helyreállítására.
Három típus ismert: az inlay, az onlay, illetve az overlay. Előbbi a fog felszínének belső részén kap helyet, az onlay viszont a csücsökcsúcsaira is átterjedhet. Az overlay esetében viszont az összes csücsköt bevonják. A tartós és precíz megoldást nyújtó pótlás kompozitból és porcelánból egyaránt készülhet.
Kezelések
Blog
- Milyen a jó fogkefe?
- Kivehető vagy rögzített fogszabályzó: melyik a jobb választás?
- Teendők a fogbeültetést követően
- 6 tény, amit tudni kell a fog implantátumról
- 12 fontos tény a fogainkról
- Miért van szükség fogpótlásra?
- Nyaralás előtt se felejtsük el a fogorvost
- Mit árulnak el rólunk az elszíneződött fogaink? Mit tehetünk ellenük?