Kivehető vagy rögzített fogszabályzó: melyik a jobb választás?
Van, hogy két típusú fogászati kezelés között kell eldönteni, hogy számunkra melyik az ideálisabb megoldás. Ilyenkor két kérdést kell feltenni magunknak. Az egyik, hogy melyik kezeléstől várhatjuk a megfelelő eredményt, a másik pedig, hogy mi van akkor, ha a másikkal is elérhetjük ezt, de az macerásabb, drágább, esetleg fájdalmasabb.
Mindegyik beavatkozásnak megvan az előnye és a hátránya, amit össze kell vetni egymással. Igaz ez a kivehető és a rögzített fogszabályzóra is, hiszen itt is a páciens egyedi helyzetét kell figyelembe venni.
Már csak az a kérdés, hogy milyen esetekben és melyik ajánlott? Az alábbi írásunkban kiderül, hogy kinek van szüksége ilyen kezelésre, valamint kitérünk arra, hogy a rögzített vagy a kivehető a jobb megoldás az egyes esetekben.
Mikor van szükség fogszabályozásra?
A legtöbb esetben azért szeretne valaki fogszabályzót, mert esztétikai elváltozást tapasztal, azt szeretné korrigálni. Gyakoriak azok az esetek is, amikor a páciens egy konkrét tünettől szenved, mint az éjszakai fogszorítás, vagy éppen a fogcsikorgatás, kopás, harapási rendellenesség. Nem ritka az állkapocs fájdalom sem. Ezekben az esetekben szinte mindig megoldást jelenthet valamilyen készülék, amely enyhíti a panaszokat.
Jó esetben persze már gyermekkorban megkezdődik a fogak helyzetének helyreállítása, de nem késő erről felnőttként sem gondoskodni, hiszen a modern eszközökkel bár hosszabb idő alatt, de látványos eredményeket lehet elérni. Fontos, hogy időben keressünk fel egy klinikát, akik szakmai segítséget tudnak nyújtani az adott problémára. Nem minden esetben jöhet szóba bármilyen fogszabályozó, így előtte állapotfelmérésre lesz szükség.
Rögzített és a kivehető fogszabályozók
Előbbit több típusú harapási rendellenességre lehet használni, míg a kivehető nagyjából csak egy problémát old meg. Ez már alapvetően egy remek kiindulási alap, főleg, ha megnézzük, hogy a kivehető megoldás mikor alkalmazható sikeresen. Van olyan eset ugyanis, amikor a kivehető fogszabályozó kezelés valószínűleg nem jár eredménnyel, ott kizárólag a rögzített megoldás lehet ideális választás. A kivehető készülékekkel mozgathatóvá válnak az egyes fogak vagy fogcsoportok. Olyan eltéréseket lehet velük kezelni, mint a fogdőlés, az extrudálás, az intrudálás, vagy éppen a fogív tágítás.
Ami viszont a rögzített eszközt illeti, ezzel már több fogmozgást is kezelhető, mint a testes mozgatás, ami a rések zárásakor szükséges. Aki viszont a harapási rendellenességet szeretne kivehető vagy rögzített készülékkel megoldani, annak van egy jó hírünk: mindegyikkel lehetséges.
Milyen előnyei vannak a kivehető fogszabályzónak?
Az egyik, hogy könnyen eltávolítható, ezáltal egyszerűbben fenntartható a szájhigiénia. Nem zavar bele az általános fogászati kezelésekbe, hiszen a rögzített esetében előfordulhat, hogy el kell távolítani az ívet, esetleg más kiegészítőt is. Nem beszélve arról, hogy könnyen állíthatunk rajta, az aktiválások rövidebb ideig tartanak, mint a rögzített eszközök esetében.
További érv mellettük, hogy ennél kisebb az esélye a foggyökér felszívódásának. De valljuk be a legfontosabb mégis az, hogy kevésbé költséges, ezáltal olyanoknak is megoldást jelenthet, akik esetleg nem engedhetnek meg maguknak egy rögzített fogszabályozót.
Azt azonban fontos tudni, hogy nem minden fogmozgatásra alkalmas, emellett folyamatos viselést igényel, nem feledkezhetünk meg annak hordásáról. Az tehát, hogy a kezelés mennyire sikeres, nagyban függ attól, hogy a páciens betartja-e a szabályokat, előírásokat.
Láthatatlan megoldások
A mai modern technológia vívmánya, hogy már léteznek láthatatlan fogszabályozók is, ami lehet belső vagy lingvális. A belső készülékek hatékonysága pontosan ugyanolyan, mint egy hagyományos eszközé, ez azt jelenti, hogy bármilyen eltérés korrigálható vele. Fő előnye azonban, hogy sem beszéd, sem nevetés közben nem látszódnak, ugyanis a bracketek a nyelv felől, a fogak belső felületére kerülnek rögzítésre. Ezáltal előfordulhat kellemetlenség vagy irritáció, ugyanis a nyelvünk folyamatosan érintkezik a fémmel, ami sebesedést okozhat.
Kell hozzá idő, mire az ember újra megtanul vele beszélni, ami főleg az első hetekben okozhat kellemetlenségeket. Fontos, hogy a fémallergiásoknak sem kell lemondani erről a megoldásról, hiszen nem okoz tüneteket.
Mire figyeljünk a használat során?
Mindegy, hogy melyiket választjuk, fontos azokat tisztítani, karbantartani és ápolni. A manapság alkalmazott megoldások hatékonyak, a viselőjük könnyen megszokják őket, így a páciens akár pár nap után úgy érezheti, mintha ott sem lenne. A megfelelő szájhigiénia fenntartása azonban elengedhetetlen ahhoz, hogy a viselés alatt megőrizzük a fogak épségét.
Amennyiben rögzített készülék került fel, abban az esetben a fogak tisztítására több időt kell szánni. Nagy hangsúlyt kell fektetni a brackettekre, illetve a fogszabályozó ív alatti területekre. Az otthoni ápolás azonban mit sem ér, ha a páciens nem látogat el legalább 3 havonta a klinikára, ahol megtörténik az ismétlődő professzionális fogtisztítás és a dentálhigiéniai kezelés.
Kezelések
Blog
- A fogágybetegségek figyelemfelkeltő tünetei
- Modern fogászati megoldások: foghíd és társai
- Otthoni fogápolás: 5 dolog, amit szinte mindenki rosszul csinál
- A leggyakrabban előforduló fogászati kezelések gyerekkorban
- Milyen a jó fogkefe?
- Kivehető vagy rögzített fogszabályzó: melyik a jobb választás?
- Teendők a fogbeültetést követően
- 6 tény, amit tudni kell a fog implantátumról