A leggyakrabban előforduló fogászati kezelések gyerekkorban

A fogászati kezelések gyermekkorban is fontosak. A megelőző barázdazárás és a fluoridkezelés szinte minden kicsi életében eljön egyszer. Persze ehhez hozzátartozik, hogy nem mindegy, milyen genetikát örökölt a gyermek.

Ha azonban a szülő figyel az otthoni higiéniára és a megfelelő táplálkozásra, valamint rendszeresen elviszi gyerekfogászatra, akkor máris sokat tett azért, hogy később se alakuljanak ki különféle betegségek a szájüregben.

De vajon melyek a leggyakrabban előforduló fogászati kezelések? Ebben a cikkben erről lesz szó részletesebben. Kifejtjük, hogy mikor érdemes fogorvoshoz vinni a kicsiket.

A barázdazárás fontossága

Amikor a gyermek genetikailag rossz fogakat örököl, akkor valamiért még a szuvasodásra is hajlamosabbak a fogai. Két megelőző kezelést alkalmazhatnak ilyenkor, az egyik a barázdazárás a másik a fluoridkezelés. Előbbit a tejfogakon ritkán alkalmazzák, hiszen inkább a maradandó fogakat védik fele a szuvasodástól. Megfigyelték, hogy gyermekkorban a mélyen barázdált őrlőfogak azok, amelyek először szuvasodni kezdenek. Ez akkor fordulhat elő, ha a fogak felszínén található, barázdáknak nevezett mélyedések mélyebbek, mint az átlag, ezáltal nehezebben tisztíthatóak, könnyebben összegyűlik rajtuk az ételmaradék, ami melegágyat képez a baktériumok számára.

Az első őrlőfogak akár már 5-6 évesen kinőhetnek, éppen ezért nem mindegy, hogyan és milyen rendszerességgel tisztítjuk és ápoljuk a fogaikat. A fogorvos észre fogja venni, ha a barázdák túl mélyen helyezkednek el, ekkor még tud tenni azért, hogy azokban ne rakódjanak le az ételmaradékok.

A barázdazárás során az elmélyült rágófelszíneket a fogszakorvos tisztítja meg, majd feltölti azokat egy speciális anyaggal, amivel védőrétegek képez a sérülékeny felszínen. A fájdalommentes eljárás kíméletes, senki számára nem jár kellemetlenségekkel. A speciális töltőanyag a fluorid, amely segíti megelőzni a szuvasodást. Fontos tudni azonban, hogy erre csak akkor van lehetőség, ha a fogak felszínén még nincs semmilyen szuvasodás. Amennyiben ez megtörténik, akkor esztétikai barázdazárásra vagy tömésre lehet szükség.

Mikor jöhet szóba a fluoridkezelés?

Erre az eljárásra akkor van szükség, ha a kicsiknek a fogai már nincsenek a megfelelő állapotban. Ez azt is jelenti, hogy a fogak érzékennyé válnak, megkezdődik a szuvasodás kialakulása, amely során sérül a fogzománc, elreped a fog. Ilyenkora az említett speciális védőlakk növelhet a fogak ellenállóképességét, kisebb az esélye annak, hogy a jövőben fogszuvasodás alakul ki.

Más kérdés, hogy vajon a gyerekeknek vajon tényleg szükségük van-e erre a kezelésre, de az biztos, hogy a kezelés biztonságos és fájdalommentes, tehát kárt nem fog okozni. Az ekkor a fogakra került fluoros lakk rászárad a fogakra, amiből ők semmit sem éreznek vagy nyelnek le, míg például az otthoni kezelés során ezt nem lehet elkerülni.

A túlzott fluoridfogyasztás hatására az anyag könnyen felhalmozódhat a csontokban, ami merevséget és fájdalmat okoz. Súlyos esetben a szalagok is elmeszesedhetnek, amely fájdalmat és mozgáskoordinációs problémákat okozhat. A fogorvos általi kezelés során azonban ez a veszély nem fenyeget bennünket, de az is igaz, hogy kizárólag akkor érdemes használni ezt a megoldást, ha indokolt.

Mitől alakulhatnak ki már gyerekkorban fogászati problémák?

A legtöbben tisztában vagyunk vele, hogy a rossz fog örökletes, de befolyással lehet rá az életmód, a cukor, a kávé, valamint a szénsav is. A gyerekek esetében a genetikát szoktuk okolni, a problémák nagy része erre vezethető vissza, amit sem a gyermek, sem a szülő nem tud befolyásolni. A kialakulás esélyét azonban lehet csökkenteni, ehhez azonban nagy odafigyelésre van szükség.

A fogszuvasodás kialakulásának megelőzésére már kicsi korban, a tejfogak első megjelenésénél oda kell figyelni, ellenkező esetben elkésünk és jön a szuvasodás folyamata. Az egészséges tejfog garantálja, hogy a gyermek helyesen tanul meg harapni.

Fontos azonban a helyes tisztítás, ezzel elősegíthetjük a zománcfejlődést, ami ekkor még nem fejeződik be, így a fogazat jóval érzékenyebb, hiszen nincsenek bennük ásványi anyagok. A naponta végzett fogmosással és a rendszeres ellenőrzéssel sokat tehetünk azért, hogy a gyermek felnőtt korában se szenvedjen a rossz fogak okozta kellemetlen tünetektől.

Megosztás

Kezelések

Blog