6 tény, amit tudni kell a fog implantátumról
A fog implantátumok hosszútávú és esztétikus megoldást kínálnak foghiány esetére. Ezek állnak a legközelebb a fogaink felépítéséhez, sok esetben teljes mértékben leutánozzák azokat. Maga az implantátum egy titán vagy cirkónium csavar, amit közvetlenül az állkapocsba helyeznek, így pótolják a foggyökeret.
A behelyezést követően az implantátumot körülvevő csont fokozatosan elkezd vele összenőni, ami szilárdan a helyén tartja az implantátumot. Végül műfog, avagy korona kerül annak tetejére. Méretükben és formájukban, valamint színükben is hasonlóak a már meglévő fogakhoz, tehát természet módon olvad bele a fogsorunkba.
De vajon milyen tények és tévhitek vannak ezzel kapcsolatban? Ebben a cikkben ezeket fejtjük ki részletesebben.
1. Mesterséges pótlás
A fog implantáció a foggyökér mesterséges pótlása. Egy állkapocsba, előre kifúrt lyukba kerül bele, amire aztán végül a fogpótlás megy, ami lehet korona, egy teljes hív, vagy kivehető fogsor. Az implantátum anyaga nem irritálja a környező szöveteket, biokompatibilis, ezáltal remekül illeszkedik a csontszövetbe. Az erre felkerült fogak pontosan olyanok, mint a sajátjaink, természetes hatást keltenek, így magabiztosan jelenhetünk meg velük a mindennapokban. Ehetünk, ihatunk, rághatunk, mosolyoghatunk és nevethetünk, mint a saját fogainkkal tennénk.
2. Hosszú távú beruházás az egészségünkbe
A fogbeültetésnek számtalan előnye van, többek között az, hogy csak ezzel tudjuk tökéletesen pótolni a fogsorunkat. Segít egészségesen tartani a maradék fogazatot, hiszen nem kell azokat lecsiszolni, az összeset pótolni. Amennyiben egy vagy több fogunk hiányzik, az hatással van a többire, hiszen elkezdenek rendellenesen nőni, sok esetben pedig túlterheljük őket. Ezzel tehát megkíméljük magunkat a további problémáktól. A megfelelő pótlás élethosszig tartó fogászati megoldásnak tekinthető, ami megóv bennünket attól, hogy további költségekbe verjük magunkat a többi fogunk miatt.
3. Mindenkinek érdemes rajta elgondolkodnia
Foghiány esetén a szomszédos fog a legtöbb esetben elmozog, hiszen az üres hely hiányában valamerre dőlnie kell. Az egész fogsor meglazul, aminek a vége gyulladás, fogvesztés, további kezelések és pótlások. Ez nehézséget okozhat rágás során, ráadásul az emésztésre is hatással van.
Amennyiben nem rögtön cselekszünk, az állkapocs csontállománya megritkulhat, végül az arc eltorzul, fájdalmat okoz. Evés közben ráadásul könnyebben kerül ételmaradék a résbe, ami aztán negatívan hathat a szomszédos fogak állapotára. A hiányzó metszőfogak ráadásul akadályozhatják a beszédet, aminek következtében a páciens veszít az önbizalmából.
4. Nem mindig jelent megoldást
Vannak olyan helyzetek, amikor sajnos nem az implantáció lesz a végső megoldás. Speciális vizsgálatok nélkül azonban lehetetlen meghatározni, hogy kinek van szüksége pótlásra és kinek nincs. Ehhez röntgent és CT felvételt is kell készíteni, amivel felmérhető a csont sűrűsége, valamint annak mennyisége. Képet kaphatunk arról, hogy a fogazatnak milyen az anatómiai felépítése, amik érintettek lehetnek a kezelés során. Előfordulhat, hogy a szakorvos úgy ítéli, a csontnak megerősítésre van szüksége, csontpótlást kell alkalmazni, az implantáció csak akkor rögzülhet megfelelően.
5. Fájdalommal járhat
Ahogy szinte minden műtét és nagyobb kezelés, a fog implantáció után is érezhetünk erős fájdalmat. Nem ritka a megduzzadt állkapocscsont, ami belül érezhető és kívülről is jól látszik. Mivel ez egy komoly beavatkozás, így elég gyakran előfordul a páciensek körében. Fájdalom esetén nyugodtan alkalmazhatunk fájdalomcsillapító készítményeket, főleg a kezelést követő első pár napban lesz rájuk szükség. Javasolt még a jeges borogatás, amivel elősegíthetjük a duzzanat csökkentését. A teljes gyógyulás érdekében antibiotikumra is szükség lehet.
6. Hosszú gyógyulási idő
A varratokat 7-10 nappal a műtét után szedik ki, de sok esetben felszívódó változatokat használnak, ezzel megkímélnek bennünket a felesleges utazgatástól és fogorvosi látogatástól. A gyógyulási idő sok mindentől függ, hiszen nem mindegy, hogy pontosan hova került a műgyökér. Az alsó állkapocsba ültetettek gyorsabban gyógyulnak, a fogászati kezelés következő lépése akár 2-4 hónapon belül is megvalósulhat. Felső állkapocs esetében érdemesebb 3-6 hónapot várni a gyógyulással.
A vérzés és érzéstelenítés hatása viszonylag gyorsan elmúlik, így a szájsebészeti beavatkozás után nem érdemes autóba ülni. Enni a következő pár órában nem szabad, ahogy érdemes kerülni az intenzív testmozgást, sportolást, de még a szaunázást is. A kezelés után ugyanis fennáll a fertőzésveszély lehetősége, ezért nem árt ügyelni a szájhigiéniára, az utasítások betartására. Ne használjuk szájvizet pár napig, kerüljük a seb piszkálását és szívogatását, hiszen ezzel jelentősen csökkenthető a fertőzésveszély.
Kinek ajánlott?
Általában egészséges felnőttek számára van rá szükség, azonban akadnak olyan életmódbeli változások, amelyek befolyással lehetnek az alkalmasságra. Ilyen a dohányzás vagy a parodontális betegségek. Ezeket először kezelni szükséges és csak utána kerülhet be az implantátum.
Kezelések
Blog
- Milyen a jó fogkefe?
- Kivehető vagy rögzített fogszabályzó: melyik a jobb választás?
- Teendők a fogbeültetést követően
- 6 tény, amit tudni kell a fog implantátumról
- 12 fontos tény a fogainkról
- Miért van szükség fogpótlásra?
- Nyaralás előtt se felejtsük el a fogorvost
- Mit árulnak el rólunk az elszíneződött fogaink? Mit tehetünk ellenük?