12 fontos tény a fogainkról

A fogainkat napi szinten használjuk, de itt nem feltétlenül kizárólag a táplálkozásról van szó. Szükségünk van rájuk a hangképzéshez, a beszédhez, nem beszélve arról, hogy a külső megjelenésünk is teljesen megváltozna, ha nem lennének a helyükön.

A fogainknak nagy szerepe van az emésztésben, abban, hogy mit és hogyan tudunk elfogyasztani a nap folyamán. Ha nem tudnánk megfelelően megrágni az ételeket, akkor bizony az étkezés is nehezebben menne.

Az alábbiakban pár érdekes és fontos tényt osztunk meg a fogakról, a fogazatról, a szájüregről.

Mit kell tudni a fogakról?

1. Magyarországon kevesebb, mint 1 fogkefét veszünk évente, ami főleg azért borzasztó adat, mert 2-3 havonta cserélni kellene őket. Amellett, hogy ennyi idő alatt jelentősen elhasználódnak, nem tudjuk már velük úgy tisztítani a fogazatot, mint az elején, ami hatással van a baktériumokra és azok elszaporodására a szájüregben. Évente minimum 4 fogkefét kellene elhasználnunk, de az 5-6 sem számít soknak.

2. Tévhit, hogy étkezés után azonnal fogat kell mosni. Sőt, rendkívül káros lehet, ha evés után azonnal a fürdőbe vezet az utunk és megtisztítjuk őket. Ilyenkor kerülendő a fogmosás, mert ez többet árt, mint használ. Minimum 30 percet érdemes várni utána és csak azt követően ragadjunk fogkefét.

3. Sokan azt hiszik, hogy megfelelően mosnak fogat, de még a profik sem képesek a tökéletes végeredmény elérésére. Éppen ezért fontos rendszeresen használni a fogköz tisztítót, a fogselymet, amelyek segítenek mindenhol ápolni a fogakat. Ezek nélkül maximum 85 százalékos hatékonyság érhető el, ami cseppet sem elég, tekintve, hogy minden embernek van legalább egy tömött foga. Egy ember az életes során nagyjából 38 napot tölt fogmosással. Hosszú idő ez, de annak az érdekében, hogy még 60-70 évesen is legyen mivel táplálkoznunk, fontos időt szakítani rá.

4. Hazánkban a lakosság több mint 90 százaléka tapasztalt már ínygyulladást, amely szuvasodás egyik fő jele. Nem csak kellemetlen, de igen fájdalmas, kezelés hiányában pedig számtalan problémát tud okozni. Amint felfedezzük, érdemes azonnal orvoshoz fordulni, ha nem akarjuk, hogy a kezelés hosszú időt vegyen igénybe.

A fogak növekedése, kialakulása

5. A fogaink már a születésünk előtt elkezdenek kifejlődni. Téves azt gondolni, hogy csak ezt követően nőnek, csinálnak helyet maguknak. Azok már ott vannak és azt várják, hogy mikor lesz rájuk szükség. Míg az emberek az életükben egyszer cserélnek fogsort, addig vannak állatok, akiknek újra ki tud nőni. Mivel mi nem ilyenek vagyunk, érdemes nagyon ügyelni rájuk, hiszen egy pótlás nem csak drága, de igen fájdalmas is.

Szájápolás és fogszuvasodás

6. Kevesen tudják, de már egyetlen hiányzó fog is további fogszuvasodást okozhat. Nem elég tehát megszabadítani magunkat a fájdalomtól, gondoskodni kell a pótlásról, ha nem akarjuk, hogy tovább romoljon a helyzet.

7. A rendszeres fogászati ellenőrzés segíthet abban, hogy megőrizzük a fogaink állapotát. Ennek során időben felfedezhetőek a szájüregi daganatok, amik szintén fájdalmasak, sok esetben halálosak lehetnek. Évente minimum 2 alkalommal keressünk fel egy szakembert, így könnyebben karban tudjuk tartani a fogazatunkat.

8. A fogaink egy életen át megtarthatóak, de ehhez rendszeres és alapos tisztításra van szükség. Aki gondoskodik a fogkő leszedetéséről, a szuvasodás kezeléséről, az nagy valószínűséggel idősebb korára sem marad fogak nélkül.

Az étkezések

9. A magas savtartalmú és alacsony pH-val rendelkező ételek, mint a savanyú cukor, az üdítőital – főleg a szénsavas – rendkívül károsan hatnak a fogakra. Kikezdik a fogzománcot, aminek következtében csökken a fogak ellenálló képessége, szuvasodás következik be. A zománc ugyanis savval érintkezve károsodik, megpuhul, így jutnak be végül a fog belső részébe a szuvasodást okozó baktériumok.

10. A legnagyobb pusztítást azonban a citromsav okozza. A savanyú keménycukorka nem csak a gyerekek fogaira vannak hatással, hanem a felnőttekére is. A kicsik fogzománca ráadásul rendkívül sérülékeny, hiszen ilyenkor még puha, sokkal könnyebben károsodik a savak által.

11. Amennyiben magas savtartalmú ételt vagy italt veszünk magunkhoz, nem árt más ételekkel együtt fogyasztani, ezzel ugyanis minimalizálhatjuk a sav károsító hatását. Igyunk utána tejet, esetleg rágjunk el egy cukormentes rágógumit, ami segít helyreállítani a száj pH értékét.

A fluorid hatása

12. Végül, de nem utolsó sorban szót kell ejteni a fluoridról, amely bár nagyon fontos a fogak egészsége szempontjából, azért óvatosan kell vele bánni. A mai fogkrémek fluoridtartalmát rendszeresen ellenőrzik, a megfelelő alkalmazás mellett nem okoznak problémát. Amennyiben azonban a 8 éves vagy annál fiatalabb gyermek nagyobb mennyiségben jut hozzá, ott bizony fluorozis alakulhat ki. Ekkor a fogakon fehér foltok alakulnak ki, amit a fogorvos sem tud eltüntetni. A gyerekek bár szeretik lenyelni a fogkrémeket, el kell nekik magyarázni, hogy azt ki kell köpni, csak így őrizhető meg a zománc épsége. Tanítsuk meg őket időben a helyes fogmosásra és akkor később sem lehet probléma.

Megosztás

Kezelések

Blog